Nasıl el yapımı Laptop soğutucu yapacağım ?

Sponsorlu Bağlantılar

falconn00

falconn00

Üye
    Konu Sahibi
Nasıl el yapımı Laptop soğutucu yapacağım ?
merhaba arkadaşlar, bilgisayarımın ısınma problemi var biraz...
İnternette biraz araştırdım ve bir kaç sorum olacak :
1-Bilgisayarımın fanı tek,soğutmak için alacağım fan sayısı önemli mi ?
2-Bilgisayar ve fanları koyacağım yer tahta olması sıkıntı olur mu ?
3-Fanları tam olarak nereye koymam lazım ?

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Yapamazsın Nasıl Yapacaksın Astarı Kendinden Pahali Tutar Öyle Bir Laf Vardırya. Bi Kere En Çok Isınan Ekran Kartı ve İşlemci Onlarada Direk Vurmayacaği İçin Alttan Koysan Çok Faydası Olmaz İçini Açıp Temizle En İyisi.Hazır Çift Fanlı Şeylerdende Al Koy altına

falconn00

falconn00

Üye
    Konu Sahibi
Yapamazsın Nasıl Yapacaksın Astarı Kendinden Pahali Tutar Öyle Bir Laf Vardırya. Bi Kere En Çok Isınan Ekran Kartı ve İşlemci Onlarada Direk Vurmayacaği İçin Alttan Koysan Çok Faydası Olmaz İçini Açıp Temizle En İyisi.Hazır Çift Fanlı Şeylerdende Al Koy altına
hazır çift fanlı al demişsiniz de yapmak almaktan mantıklı değil mi ?
El yapımı işlemci ve ekran kartına vurmayacak altına koyarsan demişsiniz hazır alsam da vurmayacak o zaman ? :)
Güncel

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
hazır çift fanlı al demişsiniz de yapmak almaktan mantıklı değil mi ?
El yapımı işlemci ve ekran kartına vurmayacak altına koyarsan demişsiniz hazır alsam da vurmayacak o zaman ? :)
Güncel
Tamam Ama 2 Fan Alsan Ki Bunlarda 12 14 CM Olmak Zorunda Etti 25 30 TL 10 TL Daha Ver Hazırını Al Hem Daha İyi Olur Hemde Başın Ağrımaz Dahası Kendin Yapsan Harici 12 V Lazım Nereden Alacaksın?

• Beğen
Tepkiler: falconn00
falconn00

falconn00

Üye
    Konu Sahibi
Hmm hocam zaten bir ihtimal yeni pc alacağım o zaman konuşuruz

SoulsEagle

SoulsEagle

Üye
laptopun altına konulan parçalar var 10-20 tl filandır herhalde iki fan oluyor hızlıca soğutuyor pcyi :)

Emrgncy

Emrgncy

Üye
20, 30 tl lik soğutucuları tavsiye etmem. Motorları çabuk bozuluyor. Benim başıma geldi, bende eski vcd nin motoru söküp soğutucuya harici bir güçle bağladım, harika soğutuyor şimdi :D

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
20, 30 tl lik soğutucuları tavsiye etmem. Motorları çabuk bozuluyor. Benim başıma geldi, bende eski vcd nin motoru söküp soğutucuya harici bir güçle bağladım, harika soğutuyor şimdi :D
Ama Ses Yapıyor
laptopun altına konulan parçalar var 10-20 tl filandır herhalde iki fan oluyor hızlıca soğutuyor pcyi :)
En Son 40 Tlye Güzel Bişey Almiştim Çok Daha İyileride Mevcut Stok Fanlar Yazın Yeterli Olmaz.Bana Kalırsa Soğutucusuz Laptop Olmaz :D

• Beğen
Emrgncy

Emrgncy

Üye
Ama Ses Yapıyor

En Son 40 Tlye Güzel Bişey Almiştim Çok Daha İyileride Mevcut Stok Fanlar Yazın Yeterli Olmaz.Bana Kalırsa Soğutucusuz Laptop Olmaz :D
Aksine kendi motoru ses yapıyordu, benim taktığımda hiç ses yok.

• Beğen
snapdroid

snapdroid

Üye
Bak ben şöyle bişey düşünüyodum. Hani büyük mavi iş klasörleri varya mukavvadan. Benim dizüstü fazla isinmadigindan bunu alıyorum, dizüstünün fanı sol üste duruyo. Bende bu klasöre fanı boşlukta duracak şekilde koyuyorum. Pc mount and blade oynarken 3 saat kapanmıyor. Normalde alt fan az hava alınca 30dk da kapanıyor He ama seni bu kesmesi bunu yapabilirsin. 1 adet herhangibir 3*3 al klasörüne bi yolunu bulup tak(takacağın nokta mesela benim fan sol üstdeydi onun hizasına koyacan) bide mermer laminat bul klasörüne onu silikon tabanca ile yapıştır. Problem varmı? Ayrıca dikkat et klasörün içinden şeffaf dosyalar çıksın oraya güç kaynağı koyarsanız.
Hatta 3*3 ve 15*15 fan al bide mukavva yı anakart hizasında delik aç ikinci fanı oraya koy(böyle yaparsan mermeri ona göre ayarla veya koyma
Hardware monitörü yükle ordan en çok ısınan parçaya 2.fanı koy. 1 fan(yani stok fana yardimci olan) o fan hava üflemesin hava çeksin
Hiç uğraşmayacaksan al kulak içi kulaklık speedfanı kur. Fanları ısınınca fan hızını artır

Son düzenleme:
falconn00

falconn00

Üye
    Konu Sahibi
onları bende tavsiye etmem hocam :)
Bak ben şöyle bişey düşünüyodum. Hani büyük mavi iş klasörleri varya mukavvadan. Benim dizüstü fazla isinmadigindan bunu alıyorum, dizüstünün fanı sol üste duruyo. Bende bu klasöre fanı boşlukta duracak şekilde koyuyorum. Pc mount and blade oynarken 3 saat kapanmıyor. Normalde alt fan az hava alınca 30dk da kapanıyor He ama seni bu kesmesi bunu yapabilirsin. 1 adet herhangibir 15*15 fan al klasörüne bi yolunu bulup tak(takacağın nokta mesela benim fan sol üstdeydi onun hizasına koyacan) bide mermer laminat bul klasörüne onu silikon tabanca ile yapıştır. Problem varmı? Ayrıca dikkat et klasörün içinden şeffaf dosyalar çıksın oraya güç kaynağı koyarsanız.
Hatta iki adet 15*15 fan al bide mukavva yı anakart hizasında delik aç ikinci fanı oraya koy(böyle yaparsan mermeri ona göre ayarla veya koyma
Hardware monitörü yükle ordan en çok ısınan parçaya 2.fanı koy. 1 fan(yani stok fana yardimci olan) o fan hava üflemesin hava çeksin
Hiç uğraşmayacaksan al kulak içi kulaklık speedfanı kur. Fanları ısınınca fan hızını artır
hocam 15*15 derken ne demek istediniz ? (15cm*15cm mi ?)

exp_l0it

exp_l0it

Üye
Speedfan demisken kullanmayi bilen varsa bana bir yardimci olabilirmi :)

GT-I9190 ile uygulamasından gönderildi.

snapdroid

snapdroid

Üye
15*15 sen o bölüme fazla takılma kendine göre al ben misal verdim.
Hatta bende bi arayıştayım donanımda şöyle bi olay okudum:
Adam büyük fan lı Soğutucu almış. Ama ondan sonrada dikkat etmiş. Fan havayı üflerken( yada çekiyordu) ısıtıyomuş. Öyle oluncada pc ısınınıyomuş. Bu adamda küçük fan lı yüksek devir Soğutucu bulun diyo.
Benim projeye gelirsek 15cm*15cm linktekinden bi adet koyacan hava üfleyecek diyer sol üstekinede 3*3cm hava çekecek
[/url][/IMG] Fan boyutu için fikir

falconn00

falconn00

Üye
    Konu Sahibi
Bak ben şöyle bişey düşünüyodum. Hani büyük mavi iş klasörleri varya mukavvadan. Benim dizüstü fazla isinmadigindan bunu alıyorum, dizüstünün fanı sol üste duruyo. Bende bu klasöre fanı boşlukta duracak şekilde koyuyorum. Pc mount and blade oynarken 3 saat kapanmıyor. Normalde alt fan az hava alınca 30dk da kapanıyor He ama seni bu kesmesi bunu yapabilirsin. 1 adet herhangibir 3*3 al klasörüne bi yolunu bulup tak(takacağın nokta mesela benim fan sol üstdeydi onun hizasına koyacan) bide mermer laminat bul klasörüne onu silikon tabanca ile yapıştır. Problem varmı? Ayrıca dikkat et klasörün içinden şeffaf dosyalar çıksın oraya güç kaynağı koyarsanız.
Hatta 3*3 ve 15*15 fan al bide mukavva yı anakart hizasında delik aç ikinci fanı oraya koy(böyle yaparsan mermeri ona göre ayarla veya koyma
hocam kusura bakmayın fakat anlayamadım :)

snapdroid

snapdroid

Üye
Valla ben o metni bayagi oynadım o yüzden pc suan 3 gündür yok bu yüzden oldu.
Biraz sonra adam akıllı yazacak böyle denexeginu bekliodum zaten

falconn00

falconn00

Üye
    Konu Sahibi
denexeginu ?
denexeginu ?
Güncel
Valla ben o metni bayagi oynadım o yüzden pc suan 3 gündür yok bu yüzden oldu.
Biraz sonra adam akıllı yazacak böyle denexeginu bekliodum zaten
denexeginu derken ne demek istediniz ?

snapdroid

snapdroid

Üye
Yazacağım herseyi A4 e bugün yazacam. Sonra resmini çekip atacam. Mobil ile yazmak denex. .. gibi saçma şeyler doğuyor.
Drnex...= x olan yere c koy en Sondaki u yerine i harfi koy ve oku.

falconn00

falconn00

Üye
    Konu Sahibi
Yazacağım herseyi A4 e bugün yazacam. Sonra resmini çekip atacam. Mobil ile yazmak denex. .. gibi saçma şeyler doğuyor.
Drnex...= x olan yere c koy en Sondaki u yerine i harfi koy ve oku.
deneyeceğimi demek istediniz galiba :D :D

snapdroid

snapdroid

Üye
S.a buraya adam akıllı yazı yazıp 7/8 adet resmini upload ettim. Bu sana iyi bi fikir verir. Güç kaynağı fazla güçlü olmasına gerek yok. Hızlı çalışan fan ses yapar zaten. Bu tahminen 10^15 derece fayda verir. Alternatif el yapımı olanlara baktım fakat onlar zahmetli.
Valla bunu okursanız iyi bi fikir alırsınız.
Dosya zip halinde

Üst Alt