Naaşın Anıtkabire Nakli

Konu, 'Atatürk ve Atatürkçülük' kısmında jöly tarafından paylaşıldı. Okunma: 17357 | Cevaplanma: 0

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Naaşın Anıtkabire Nakli

  Tabut 15 yıl sonra ilk ve son defa açıldı

  Murat BARDAKÇI
  Hürriyet, ulu önderi kaybetmemizin 60. yıldönümünde, onun için 15 yıl arayla yapılan iki ayrı cenaze töreninin unutulmuş ayrıntılarını veriyor.
  Atatürk'ün cenaze namazı 10 Kasım'daki vefatından dokuz gün sonra, 19 Kasım 1938 sabahı saat sekizi on geçe kılındı. Dolmabahçe Sarayı'ndaki namazı Diyanet İşleri Başkanı Şerefeddin Yaltkaya kıldırdı. Kalabalık bir cemaatle kılınan namaz dört dakika sürdü. ‘‘Allahu ekber’’ yerine ‘‘Tanrı uludur’’ dendi, ‘selâm verilirken de ‘‘Selâmun aleykum’’ değil, ‘‘Esenlik üzerinize olsun’’ sözleri kullanıldı.
  Onbeş yıl boyunca Etnografya Müzesi’ndeki geçici kabirde kalan cenaze 10 Kasım 1953 günü Anıtkabir'e nakledildi. 15 yıl önce kapatılmış olan kurşun tabutun kapağı o gün devletin en üst düzeyinin önüne açıldı, tek bir kare fotoğraf çekildikten sonra yeniden kapatıldı ve Anıtkabir'de toprağa verildi.
  Atatürk için bundan tam 45 yıl önce ikinci bir cenaze töreni yapıldı. 21 Kasım 1938'de Ankara Etnografya Müzesi'ndeki geçici kabre yerleştirilen ve 15 yıl boyunca orada kalan cenaze 10 Kasım 1953 sabahı büyük bir devlet töreniyle inşaatı henüz tamamlanmış olan Anıtkabir'e nakledildi.
  Geçici kabrin açılmasında başta Cumhurbaşkanı Celâl Bayar, Meclis Başkanı Refik Koraltan ve Başbakan Adnan Menderes olmak üzere devletin bütün üst düzeyi hazır bulundu. Atatürk'ün kızkardeşi Makbule Atadan da oradaydı, 15 yıl önce ağabeyinin ölüm haberini aldığı andaki kadar üzgündü ve ayakta güçlükle durabiliyordu.
  Nakil programı, mermer lâhdin sökülmesiyle başladı. Lâhdi taşıyan betonlar kırıldı, geçici kabir açıldı ve kurşun tabut makaralara takılı zincirlerle yukarıya çekildi. Sonra cumhurbaşkanı, başbakan ve meclis başkanı dışında kalan herkes salondan çıkartıldı. 15 yıl önce kapatılmış olan kurşun tabutun kapağı devletin en üst düzeyindeki bu üç kişinin önüne sadece birkaç dakikalığına açıldı, cenazenin tek bir kare fotoğrafı çekildi, sonra kapak yeniden kapatıldı ve tabut binanın dışında bekleyen top arabasına yerleştirilerek Anıtkabir'e nakledildi.
  kaynak:Hürriyet Gazetesi  Yazan: jöly

Naaşın Anıtkabire Nakli konusuna benzer içerikler

 1. anıtkabir ( Konu Dışı )

  neden anıtkabir Büyük kurtarıcımız, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk' ün ebedi istirahatgahı olan Anıtkabir, Ankara' nın orta kesiminde yer alır. Anıtkabir için yapılan heykel ve kabartmaların konuları, kurtuluş savaşı ve...
 2. Atatürk ün Naaşının Anıtkabire Nakli... ( Atatürk ve Atatürkçülük )

  Atatürk'ün Ölümü I Atatürk'ün Naaşı I Atatürk Cenaze Töreni I Atatürk Cenaze Tören Resimleri Minnetimizi ifade etmeye yetecek kelimeler bulamamamızın hüznüyle Huzurunda bir kere daha saygı ile eğiliyoruz.
 3. Atamızın Naaşı Anıtkabire Giderken ( Atatürk ve Atatürkçülük )

  ATAMIZIN NAAŞI ANITKABİR'E GİDERKEN BİR ARA SOKAKTA SADECE 3 >> >> >>SANİYELİĞİNE ATAMIZIN NAAŞINA SON BİR SAYGI VAZİFESİ OLARAK TOPLANAN >> >> >>BU KALABALIK HALKIMIZ DEĞİLDE KİMDİR..AYRICA PENCERELERE...
 4. ...:::Anıtkabir:::... ( Atatürk ve Atatürkçülük )

  ANITKABİR Atatürk 10 Kasım 1938’de gözlerini kapayınca,...
 5. Anıtkabir ( İlköğretim ve Liseler )

  20. yüzyılın en büyük dehalarından biri olan, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ü 10 Kasım 1938 tarihinde kaybettiğimizde bütün ülke yas içindeydi. Bu yüce insana yakışır bir anıt mezarın yapımı, her büyük anıt gibi yıllar alacağı için Ankara...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
10 Şubat 2016 Çarşamba - 10:44:12