Mtk ile Çin Malı Telefonların Linux işletim sistemini java işletimine çevirme Mtk Kurulumu

Sponsorlu Bağlantılar

antikar

antikar

Üye
    Konu Sahibi
Mtk ile Çin Malı Telefonların Linux işletim sistemini java işletimine çevirme Mtk Kurulumu

MadloveR2

Üye
arkadaşım verdiin 2. linkte mtk cpu lu telefonlara nasıl flash atılacağını anlatıyor başka birşey yok. yani javayla ilgili herhangi birşey anlatmamış.

onr.cvn

Üye
Kardeşim ben de orite me 2 var.bunu daha denemedim denedikten sonra yorumu yazacağm

yunus.28.1907

yunus.28.1907

Üye
arkadaşlar başlık çok güzel de içerik sıfır. ben de sonunda aradığımı buldum diye daldım içeri ama sonuç hüsran oldu

kimo26

Üye
ayNeN WaLLa Baslık Zpper Ama içerik yoq :(

ercan-i

Üye
bu konuyu biraz geç gördüm ama bilgi amaçlı bi cevap yaziym dedim..

mtk işlemcileri hem cpu hemde baseband olarak tasarlanmıştır. Philips'in NXP baseband serisi gibidir. 200 Mhz civarında ARM çekirdeği bulunmaktadır. MMU'nun olmayışı cihazı kapalı kutu yapmaktadır. Board üzerinde SOC olarak kullanılabileceği gibi başka bi cpu ile master/slave olarak da kullanılabilir..

nucleus os tabanlıdır fakat mediatek firması tarafından hazırlanmış özel SDK' sı vardır. menüler vs.. ler hepsi C ile yazılır.

bu arada nucleus mentor graphics'e aitdir.. mentor graphics'in Türkiye de bir distr. var fakat yukarıda belirttiğim gibi SDK mediatek firmasına ait..

başlıkda ki gibi işletim sistemini değiştirme vs. imkansızdır.. Sistem Kapalı kutu gibi çalışır. Java hariç başka bir uygulama yüklemek imkansızdır.

Java 'ya gelince, çoğu mtk sistemi java uygulamalarını çalıştırıyor tabi yeterli ön belleğe sahipse. Bellek durumuna Java ayarlarından bakabilirsiniz. Zaten çalışmazsa bellek ayrımında sorun (bug) vardır.

MTK chipli telefon üreten aptallar (aslında milleti kandırdıkları için kendileri aptallar) ucuza getirmek için sd card'ı ana storage olarak kullanıyolar ve bu yüz GPRS ile internette sayfa açmak çok zor.

Şimdi çoğu modelde Wifi var fakat alırken wifi ile bağlanıp bi kaç sayfa açın ve sistemin hata verip OPERA browser'ı kapatmadığına emin olun...

mtk yada electr. ile ilgili sorununuz olursa burdan bana sora bilirsiniz..

ercani

beyder

Üye
Kardeş ben Myphone Dream telefonda Mtk 6235 İşlemcinin kullanıldığını gördüm ve bu telefon dediğin gibi GPRS den girerken biraz zorlanıyor ancak Wi-Fi da bir sorun yok ayrrıca operada da bir problem çıkmıyor çok şükür. Ayrıca hız olarak da gayet tatminkar sonuçlar veriyor. Peeki sen MTK 6235 işlemci hakkındada bildiklerinin paylaşırsan çok sevinirim

mmahfuz

Üye
arkadaslar benım derdım bambaska ben cınden bı ıphone aldım uygulamalar ve ınternet mukemmel ama benım problemım ınternete baglandıgım zaman benım telefon nokıa n93 gorunup ona gore uygulama ındırıyor fakat bu uygulamalar bı ıse yaramıyor cunku calısmıyor bu durumda ben ne yapabılırım ayrıca bılgısayarda mtk6225 olarak gorunuyor saygılarımla

sulo2

Üye
telefonuın imei numaralarından kaynaklanıyor olabilir..yeniden imei yazdır ve öyle dene

ercan-i

Üye
mtk 6225 - 6235 olsun bu modeller hemen hemen aynıdır.

çift kart sistemine daha uygun olduğu için 6235 kullanılır.

Bilgisayara bağlanınca gördüğünüz 6225 dahili modem dir.

Internete turkcell sayfasından bağlanıyosan arkadaşın dediği gibi imei numarasından olabilir.

Uygulama indirme konusuna gelince, sadece java uygulamaları çalıştırabilirsin.

bu arada, cihaza uclinux yüklemek mümkün, fakat driverları lazım.

gogulumse

Üye
"mtk 6225 - 6235 olsun bu modeller hemen hemen aynıdır.çift kart sistemine daha uygun olduğu için 6235 kullanılır. Bilgisayara bağlanınca gördüğünüz 6225 dahili modem dir.Internete turkcell sayfasından bağlanıyosan arkadaşın dediği gibi imei numarasından olabilir. Uygulama indirme konusuna gelince, sadece java uygulamaları çalıştırabilirsin.bu arada, cihaza uclinux yüklemek mümkün, fakat driverları lazım."Sevgili ercan-i yazdıklarınızdan bu tarz telefonlar hakkında bilgili olduğunuz belli verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. F035 modeline uclinux yükletmek mümkünmüdür yükletince performans arttarmı sizce? Eğer mümkünse kimler yapabiliyor?

ercan-i

Üye
model olarak hangi cihadan bahsettiğinizi bilmiyorum ama uclinux yüklemek mümkün. uclinux mtk gibi mmu birimi olmayan işlemciler için. Dediğim gibi driver'ları lazım onu da internette bulmak zor. Yabancı sitelere bakarsan belki uclinux yükleyen vardır, imkansız değil.

mtk işlemciler hız olarak 250 mhz civarında, performans artmasından ne beklediğini tam anlayamadım ama güzel bi yazılımla nokia nın suyunu çıkarır. Bu arada çoğu mtk çipler 3g uyumlu değildir, olanları var ama şu anda türkiyede yok.

gogulumse

Üye
Bahsettiğim cihaz şuanda Türkiye Dolia veya Fly ying F035 veya G1 olarak adlandıralan MTK işlemcili Çin telefonlarından. Performansdan kastım menü geçiş hızından tuttunda yüklü olan programları çalıştıma hızından bahsediyorum. Cihaz sizinde bildiğiniz üzere Java destekli çalışan bir telefon. Neredeyse bütün java programlarını kurabilmeme rağmen istediğim performansı alamıyorum. Mesela bellek yetersiz mesajını çok alıyorum. Aynı zamanda beni özellikle ilgilendiren konu ise üzerinde GPS var bu telefonun. Ancak kendi üzerinde gelen programın harita desteği olsun POI leri bulması olsun veya seçilen adres için en pratik yolu bulmadaki hızı olsun sıkıntı yaratıyor. Alternatif bir program kurmak istediğimde (java destekli We_Travel) GPS aktif olmuyor sanki blokelenmiş gibi. Sizce uclinux yükleyebilirsem (Tabi driverlerını bulabildiğim an ancak cesaret edebilirim bu işe) GPS konusunda biraz da başarılı (en azından haritalarını güncelleyebileceğim bir program kurma şansım olurmu?) kurduğum programlarda sürekli hata mesajları almadan çalıştırabileceğim bir sisteme geçmiş olabilirmiyim. İlginiz için teşekkür ederim.

ercan-i

Üye
1) Cihazın nand flash kapasitesi küçük olduğu için bu bellek sorunlarını yaşıyosun.
2) Amacın GPS ise, linux de çalışan harita programı bulamazsın.
3) linuxu hafıza kartından boot edip kullanabilirsin. Dual-boot yapabilirsin.
4) uclinux üzerine Android Kurabilirsin ama cihazın RAM kapasitesi çok az sanırım.

Cihazın Üzerinde gelen harita programı nedir ?

gogulumse

Üye
Cihazın üzerinde Sunavi Mobile Computing Co., Ltd. Firmasının geliştirdiği bir program var. Programın konumlaması aslında oldukça hızlı ancak haritadaki bir yeri bulmada sıkıntılar yaşıyorum.

ercan-i

Üye
haritayı update edebiliyo musun? Harita sağlayıcı hangi firma ?

gogulumse

Üye
Haritayı şuana kadar güncelleyebilmiş değilim. Ancak ilerde güncel haritaların verileceği söyleniyor. Ama bana pek öyle görünmüyor. Haritalar güncel cihazların kullandığı (Başarsoft v.s.) haritalardan değil. Ben kendim bir harita yapayım istedim ancak GPS'in kullandığı haritanın uzantısı .DB şeklinde. Güncel haritaları convert edeyim dedim ama .DB uzantısına çeviremedim.

ercan-i

Üye
kim güncelliycek bende merak ediyorum dediğiniz gibi.

Sunavi firmasına email gönderip sorarsanız belki cevap verirler. Haritayı nerden bulabilirim gibi bişeyler sorarsanız belki bilinen bi kayaktan alıntıdır; Open street maps gibi..

--------------- Ekleme ---------------

cihaza gerçekten linux yüklemek istiyo musunuz ?

eğer öyleyse daha basit bi cihazda denemeniz daha iyi olur. Aslında benimde ilgimi çekti bu konu ama pek vaktim olmadığı için deneyemiyorum. Eğer siz denerseniz belki drivler konusunda yardımcı olabilirim. Tanıdığım fabrikalar var sorabiliriz driver konusunu. Fakat şu anki sistem mediatek firmasının oluşturduğu bir SDK, nucleus rtos kullanıyor. Belki SDK yı bulursak C ile program yazılabilir.

gogulumse

Üye
kim güncelliycek bende merak ediyorum dediğiniz gibi.

Sunavi firmasına email gönderip sorarsanız belki cevap verirler. Haritayı nerden bulabilirim gibi bişeyler sorarsanız belki bilinen bi kayaktan alıntıdır; Open street maps gibi..

--------------- Ekleme ---------------

cihaza gerçekten linux yüklemek istiyo musunuz ?

eğer öyleyse daha basit bi cihazda denemeniz daha iyi olur. Aslında benimde ilgimi çekti bu konu ama pek vaktim olmadığı için deneyemiyorum. Eğer siz denerseniz belki drivler konusunda yardımcı olabilirim. Tanıdığım fabrikalar var sorabiliriz driver konusunu. Fakat şu anki sistem mediatek firmasının oluşturduğu bir SDK, nucleus rtos kullanıyor. Belki SDK yı bulursak C ile program yazılabilir.

Eğer uclinux'de GPS için program yoksa bunu yüklemek benim için pek avantaj olmayacak. (Eldeki bulgurdan olmayalım sonra) Çünkü ben haritası güncel bir program kullanmak istiyorum. Ama ilerde telefonu değiştireceğim zaman denemek isterim. Sizin dediğiniz gibi bir mesaj çekeceğim onlara Bakalım ciddiye alıp harita oluşturmak için bana bir yol gösterecekler mi?

dd_tekin

Üye
1) Cihazın nand flash kapasitesi küçük olduğu için bu bellek sorunlarını yaşıyosun.
2) Amacın GPS ise, linux de çalışan harita programı bulamazsın.
3) linuxu hafıza kartından boot edip kullanabilirsin. Dual-boot yapabilirsin.
4) uclinux üzerine Android Kurabilirsin ama cihazın RAM kapasitesi çok az sanırım.

Cihazın Üzerinde gelen harita programı nedir ?

uclinux üzerine android kurabilirsiniz demişsiniz......bu nasıl yapılabilir??? anlatabilirmisiniz??

Üst Alt