.:Liselerde Sınıf Geçme-Takdir-Teşekkür Alma Ortalamaları Nasıl Hesaplanır ?[Anlatım-Alıntı Değil]:.

Sponsorlu Bağlantılar

avcitalip

avcitalip

Üye
    Konu Sahibi
.:Liselerde Sınıf Geçme-Takdir-Teşekkür Alma Ortalamaları Nasıl Hesaplanır ?[Anlatım-Alıntı Değil]:.

Öncelikle Konuya Hoş Geldiniz,Sizlere Bu Konuda Sınıf Geçmeyi ve Takdir-Teşekkür Almanın Nasıl Hesaplanacağını Anlatacağım .:evet:

Geçme Ortalaması Hesaplama ;

Sınıf Geçmek İçin Gereken Ortalamalar :

Düz Liseler : 2.50 | Anadolu Liseleri: 3.00 | Fen Liseleri : 3.50

Şimdi önce 1. dönemin bütün notlarını bir kağıda yazıyoruz ardından 2.dönemin bütün notlarını aynı kağıda yazıyoruz(1-5 gibi) sonra bunların ortalamalarını alıyoruz mesela benim ilk dönem Felsefe dersim 2'ydi bu dönem 3 geldi bunun ortalaması 2+3=5/2=2,50 bunun ortalaması 2,50 olarak geldi ama 2,50 kendini 3'e tamamlıyor(sistem böyle çalışıyor) ve ortalamam 3 oluyor sonra bu 3'ü ders saati ile çarpıyorum biz felsefeyi 2 ders görüyoruz 2x3=6 bu dersten bana 6 ortalama geliyor her dersi bu şekilde bütün dersleri topluyoruz ve haftada rehberlik hariç kaç ders görüyorsak(not verilen dersler)mesela biz 44 saat ders görüyoruz her ders toplandığında 100+ bir not ortaya çıkıyor diyelim ki bizim ortalamamız 100'e denk geldi 100/44=2,27 ortalamamız oldu eğer böyle bir ortalamam olsaydı yazınki sınavlara kalırım yani ortalama ile geçemem şu anda bir Anadolu Lisesindeyim ve Ortalamam 3.00'ı geçmiş bulunuyor yani ortalama ile geçtim şu anda :evet:sizlerde aynı şekilde hesaplayabilirsiniz

kısaca :
1. ve 2. dönemin notlarının karne ortalaması alınır sonra haftalık not verilebilen derslerin saati ile çarpılır ve haftalık not verilebilen derslerin saatlerinin toplamına bölünür karşınıza çıkan not sizin ortalamanızdır :evet:

kurallar :eğer Dil Anlatım gibi baraj dersleriniz 1 veya 0 ise ve yazın kurtarma sınavlarına girip bu derslerden geçemezseniz hiçbir şekilde sınıf geçemezsiniz,lise 1'de alttan 3 tane lise 2-3-4'de ise alttan 2 tane ders bırakma hakkınız var ancak bunları vermeden mezun olamazsınız :oke:

Teşekkür-Takdir hesaplama :

öncelikle Teşekkür veya Takdir alabilmek için kesinlikle 1 veya 0'ınız olmaması gerekiyor ortalamanız tutsa bile alamazsınız bunu bilmelisiniz :oke:

peki bu nasıl hesaplanır ? şimdi aynı şekilde hesaplayacağız ancak karne notumuzu değil de puanımızı(2 değil de 45) şeklinde hesaplayacağız ve eğer ortalamamız 70 ile 85 arasında ise Teşekkür 85 ve üzeri ise Takdir alıyoruz fakat buna engel olabilecek unsurlar varsa malesef alamıyoruz :evet:

Onur belgesi nasıl alınır ?

bunu tam olarak bilemiyorum fakat şu şekilde olduğunu duydum 1 dönemde 1 sınıftan max 2 kişi alabiliyormuş ve yıl boyunca o kişiler bir daha alamıyormuş,bu öğrencileri ise onur kurulu ve sınıf öğretmeni belirliyormuş :evet: son olarak öğrencilerin zayıfının olmaması ve devamsızlığının az olması gerekliymiş...

Devamsızlık : Eğer özürlü devamsızlık 25 günü,özürlü devamsızlık 19,5 Günü geçmediyse en
ufak bir problem bile yok ancak geçerseniz müdür yardımcınızın insafına kalıyorsunuz :oke:(ben hiç devamsızlıktan kalmadım,zaten kalmak ta normal insanların işi değil bence)

Kaynak : Zonguldak Anadolu Teknik ve End. Meslek Lisesi - Bilgi İşlem

anlatım için bir teşekkürü çok görmeyiniz,teşekkür için beğen butonuna 1 kere basmanız yeterlidir eğer ziyaretçi iseniz ben beğenmiş olarak anlarım şimdiden :tşk: ismim ve forum adı kaynak olarak belirtilerek her hangi bir yerde ticari olmadığı sürece değiştirilmeden paylaşılmasında hiçbir mahsur yoktur !

• Beğen
Tepkiler: hurol1

marist

marist

Üye
Teşekkürler.

Uhops

Uhops

Üye
Hass... Benim not ort 2.89 napacam ben şimdl

hurol1

Üye
:tşk:

avcitalip

avcitalip

Üye
    Konu Sahibi

olsun önemli değil,sadece sana söylemiyorum :tşk: yazanlara diyorum abicim klavyenizden 7 tuşa basmaktansa sanırım fare ile beğen butonuna basmak daha kolay olsa gerek :evet:

Mobillere birşey demiyorum kusura bakmasınlar...

Mufche

Mufche

Üye
:tşk:

MCR Killjoy

MCR Killjoy

Üye
84.93 :hmmm

avcitalip

avcitalip

Üye
    Konu Sahibi

git bedenciyle falan konuş :ehe

- - - Eklendi - - -

arkadaşlar bu belgeleri kendiniz editleyerek haftaya cuma günü ailenizin yüzünü güldürebilirsiniz :oke:

Ufak bir not : eğer 1'den çok zayıfınız varsa ve ortalama ile geçemediyseniz ailenizin bu işleri bilme durumuna göre onur belgesi ayarlamanız tavsiye edilir eğer aynı şekilde hiç zayıfınız yok ise ama ortalamanız teşekküre yetmiyorsa hem onur belgesi hemde teşekkür ayarlayabilirsiniz eğer teşekkür alıpta takdire yetmiyor ise takdir ayarlayabilirsiniz :oke:

Mühürü nereden bulacağınız mechul,olmadı bir sağlık ocağında falan yazıları okunmayacak şekilde kaydırarak bastırın(rica edin:))...

bu konuda hiçbir sorumluluk almıyorum,ve forum da almıyor !

Yüksek cesaret belgesi : bunu herkes alamaz :ehe

MCR Killjoy

MCR Killjoy

Üye
Konuşmaya gerek kalmadı, şu an 85.03 oldu. Bir sözlü daha var. :D

Üst Alt