Kurtuluş savaşı böyle kazanıldı [ Atatürkün Savaş Haritası ]

Konu, 'Atatürk ve Atatürkçülük' kısmında Revengeful tarafından paylaşıldı. Okunma: 11988 | Cevaplanma: 1

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Kurtuluş savaşı böyle kazanıldı [ Atatürkün Savaş Haritası ]

  İstanbul Ticaret Odası (İTO), Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, 1927 yılında Cumhuriyet Halk Fırkası 2'nci Kurultayı'nda TBMM'de okuduğu ve ilk basımı Osmanlıca yayınlanan Nutuk'un tıpkı basımı ve Türkçesini yayınladı.
  [​IMG]
  Tıpkı basım Nutuk'la birlikte Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı'nda kullandığı haritalar da okurla buluşuyor.

  Tıpkı basım Nutuk'la birlikte Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı'nda kullandığı haritalar da okurla buluşuyor.

  İŞTE ATATÜRK'ÜN SAVAŞ HARİTALARI

  Bugüne kadar hazırlanan pek çok nutuktan farklı olan İTO'nun yayını, Atatürk'ün kontrolü altında çıkan ilk nüshanın tıpkı basımı ve Türkçesinin birlikte basılmasıyla bir 'ilk' özelliği taşıyor. Kitapta, Atatürk'ün kullandığı 10 harita da yer alıyor. Haritalarda Atatürk'ün savaş taktikleri ve savaşı nasıl yönettiği açıkça görülüyor.

  ORİJİNALİNİ NEDEN OKUMALI?
  Atatürk'ü daha iyi anlamak için onu orijinal kaynaklardan okumak gerektiğini söyleyen İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusudur ve bugün varsak onu sağlayan en önemli tarihi şahsiyet şüphesizdir ki odur. Yarını doğru inşa etmek için de onun fikirlerine her türlü saptırmadan, yanlıştan ve yönlendirmeden azade şekilde ulaşmak çok önemli. Biz bu nedenle Nutuk'u 'tıpkıbasım-çevrimyazı' olarak bastırdık" dedi.

  İTO Müşavirleri Şefik Memiş ve İsmail Şen tarafından hazırlanan "Nutuk Gazi Mustafa Kemal Tarafından" adlı eserin akademik danışmanlığını Doç. Dr. Erhan Afyoncu ve Yrd. Doç. Dr. Recep Ahıshalı yaptı.

  3 AYDA HAZIRLADI
  Atatürk'ün 3 ayda hazırladığı Nutuk, 1919-1927 arasındaki olayları konu alıyor ve savaşları, siyasi gelişmeleri, devrimleri belgelerle anlatıyor. Atatürk, yazım sırasında 22-23 Mayıs 1927 gecesi bir kalp spazmı geçirdi.

  Falih Rıftı Atay Atatürk'ün Nutuk'un yazımındaki temposunu şöyle anlatıyor: "Nutuk'u Çankaya Köşkü'nde yazmaktaydı. Bu köşk, üç oda bir salon eski bir bağ eviydi. Yağmur yağınca tavanı akardı. Akan yerlere leğenler konmuştu. Akmayan köşeye konan bir koltuğa oturmuş, yanı başında su dolu bir leğen, elindeki pamuğu suya batırıp gözüne örtüyordu, Yorgunluktan gözlerini açamaz hale gelmişti. Yaverler 8 saatte bir değişiyor ama o yerinden kımıldamıyordu."  İşte O Fotoğraflar :


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  [​IMG]

  [​IMG]

  Atatürk resimleri:
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]  Yazan: Revengeful
  'Enver', zaza, batuone ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 2. bu haritaları görebileceğiniz ve hissedebileceğiniz yerlerin birkaçını söylüyorum.

  Ankara polatlı da

  şehitlik anıtı, duatepe anıtı, mehmetçik anıtı...

  gezip görmenizi tavsiye ederim...

Kurtuluş savaşı böyle kazanıldı [ Atatürkün Savaş Haritası ] konusuna benzer içerikler

 1. kurtuluş savaşı görüntüleri ( Türk ve Dünya Tarihi )

  Mustafa Kemal Atatürk kurtuluş savaşını özellikle sakarya meydan muharebesini fransadan getirttiği kameramanla filme aldırmış ...diye duymuştum... o görüntüler hakkında bilgisi olan var mı?
 2. Atatürkün Kurtuluş Savaşında Çektiği Zorluklar ( Atatürk ve Atatürkçülük )

  Bu kitap 20. yüzyılda dünyayı değiştiren en büyük önderlerden Mustafa Kemal Atatürk’ün karşılaştığı güçlükleri anlatmaktadır. Büyüklük Odur ki; Şu veya bu yoldan bir takım kimselere kendinizi beğendirmek hevesine düşmeyiniz, bunun...
 3. Kurtuluş savaşı hazırlık dönemi ( Türk ve Dünya Tarihi )

  HAVZA BİLDİRİSİ (Genelgesi) Mustafa Kemal, İzmir’in işgalini Anadolu’ya duyurmak ve milli bilincin uyanmasını sağlamak için bir genelge yayımladı.  İşgallere karşı protesto mitingleri yapılacak  İtilaf Devletleri ve...
 4. Kurtuluş Savaşı Proje Ödevi ( İlköğretim ve Liseler )

  Kurtuluş Savaşı Performans Ödevi Kurtuluş Savaşı yıllık ödev Kurtuluş Savaşı hakkında bilgi Kurtuluş Savaşı Dönemi hakkında bilgi: KURTULUŞ SAVAŞI ( 1919-1922) Türk Kurtuluş Savaşı; ülke bütünlüğünü korumak, ulusal egemenliğe dayalı, tam...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
11 Şubat 2016 Perşembe - 12:44:51