Kuluçka Makinası Nasıl Yapılır (Resimli - Anlatım)

Konu, 'Diğer Hobiler' kısmında Reşwan tarafından paylaşıldı. Okunma: 57686 | Cevaplanma: 4

 1. Kuluçka Makinası Nasıl Yapılır (Resimli - Anlatım)

  Kuluçka Makinası Nasıl Yapılır (Resimli - Anlatım)

  Bir çok hayvan sever için çok güzel bir konu daha.Artık bu konuyu takip ederek evde kendi tavuk yavrularınızı[​IMG] bıldırcın yavrularınızı ve aklınıza gelecek diğer tüm yavruları çıkartabilirsiniz.


  Şimdi bir kuluçka makinasının olabildigince stabil ve en ucuz yolla yapılabilecek yeni versiyonunu sizlerle paylaşmak istiyorum.. Makina şu an faal ve 200 tavuk yumurtası kapasiteli[​IMG] herkezin sahip olabileceği[​IMG] termostat hariç 50 ytl civarı malzemesi tutuyor..

  Öncelikle herkezin muzdarip oldugu bir konu var[​IMG] nem dengesinin saglanması...
  Nem dengesinin istenilen düzeyde tutulması için olabildiğince sızdırmaz bir kap bulmanız gerek.. Bu ne olabilir[​IMG] yalıtım özelliğinden dolayı bir buzdolabı en iyi tercih gibi görünüyor[​IMG] bende ilk projemi yukardaki linkten görüldügü üzere bir arac buzdolabından yapmıştım.. Ama herkez buzdolabı bulabilecek bir imkanı olmayabilir[​IMG] bunun yerine bu projemde tamamen plastik[​IMG] heryerde bulunabilen 70cm x 40 cm ölcülerine yakın deliksiz bir plastik kutu kullandım. Kutu büyük yapı marketlerin hemen hepsinde bulunabiliyor. 34 ytl ye aldım..

  Plastik kutu ince olmasına ragmen bir konuda işimize yarayacak[​IMG] sızdırmazlık.. Buda nem düzeyimizi stabil tutmakta..

  [​IMG]

  Bu kasanın içine ısı yalıtımı ve sıvı yalıtımı için aşagıdaki katmanlar halinde döşedim[​IMG] rezistans olarak elektirkli battaniye rezistansı kullandım[​IMG] yanılmıyorsam 16 metre idi.
  [​IMG]

  bu şekilde katmanlar halinde tüm yüzeyi döşedikten sonra (kapak dahil) en üst katmana laylon cekerek sıvı temasınıda engelledim..
  Alt yüzeye ilk önce yüzey genişliğince kalın bir sünger serdim ve alabildiği kadar su ile doyurdum..

  Rezistansı aşağıdaki şekilde döşedim;
  [​IMG]

  bu işlem bittikten sonra bir raf yaparak makinanın içine koyabilir[​IMG] bir kol yardımı ile dışardan cevirebilirsiniz.. Alt ve üst nokta açısı 45 derece olmalı[​IMG] günde mümkünse 24 kere[​IMG] minimum 5-6 kere çevrilmelidir..
  [​IMG]


  şimdi ben böyle bir sistem kurarak yeri cok verimsiz kullanacagımı düşündüm[​IMG] ve 50 yumurtalık bu düzeneği 2 raf kullanarak 200 e cıkarmayı düşündüm.. Nasılmı?

  [​IMG]


  makinaya 2 sıra raf yaptım[​IMG] Raflar sineklik teline tahtadan bir çerceve yaparak elde edildi. Böylece hava ve nem geçişi üst düzeyde kaldı[​IMG] cıkım anında da sorunsuz olması saglandı. makinayıda dışardan bir kaideye oturtarak komplesini çevirdim[​IMG] böylece yerden inanılmaz tasaruf ettim kapasite 4 katına cıktı.. Çevirmede su işi problem olmasın diyede sünger kullandım[​IMG] o kadar açı vermeme ragmen suyla ilgili hicbir sıkıntım olmadı ve testlerde nemi %90 a kadar cok rahat şekilde cıkarabildiğimi ve günlerce o düzeyde tutabildiğimi gördüm.. Nedeni cok basit[​IMG] plastik sızdırmasız bir kap [​IMG]

  [​IMG]

  kasanın ayrılabilir kapagını 2 adet menteşe ile sabitledim[​IMG] böylece acıp kapanma aşamasında hem rezistans telleri zarar görmüyor[​IMG] hemde kapak sistemden bir şekilde ayrılamıyor[​IMG] kapagı dik monte ettim[​IMG] elinizle tutmassanız kendiliğinden kapanıyor[​IMG] böylece işiniz bittiğinde açık unutma şansınız olmuyor. Kapak aynı zamanda köşeden köşeye atılan bir ip vasıtası ile içerdende kuvvetlendirildi[​IMG] yük önce iplere biniyor..

  Bir cok soru soruldu termostatlar hakkında.. Her tür termostat olabileceği gibi 0.1 derece hassasiyetli[​IMG] alarm fonksiyonlu gelişmiş bir termostat kullanmanız verimi çok etkiliyor.. 20-30 ytl den kaçıp ucuz termostatlar ile yaptıgınızda[​IMG] 100 yumurtadan 50 cıkıyor[​IMG] güzel bir termostat ile 80-90.. aradaki 40 yavru farkını ytl den hesaplarsanız bir batımda fazla cıkacak yavrunun maddi değeri bile aradaki farkı kapatıyor.. Olabildiğince kaliteli bir termostat alın.. Alarm fonksiyonlu bir termostat[​IMG] ısı belirttiğiniz degerin altına düşer düşmez ötmeye başlıyor.. Örneği 34 derece alt 4o derece üst limit belirliyorsunuz[​IMG] bir terslik oldugunda ötmeye baslıyor..

  Böylece telinizmi koptu[​IMG] ampülünüzmü bozuldu anında anlayabilirsiniz..
  Termostatların genel baglantı şeması şöyle[​IMG] sizinki farklı olabilir yada 220 v ile calışmayabilir[​IMG] siz öncelikle kullanım klavuzunuzu inceleyiniz..

  [​IMG]  Üstten görünüşünüde gönderiyorum[​IMG] yarım santim çapında bir delik açıp[​IMG] iç yüzeye monte ettiğiniz bir fanı[​IMG] hava yönü yumurtalara değilde dış yüzeye üfleyecek şekilde ayarlayınız[​IMG] böylece üst kapak üzerinde nem birikmesi olmuyor[​IMG] incecik bir hava deliğide yetmiş oluyor.. Ne kadar büyük bir delik[​IMG] o kadar nem problemi...
  [​IMG]


  yumurtalarla alakası olmayan orta bir bölgeden bir delik daha acarak hava girişi saglayınız..  Son olarakta sisteme bir UPS yani kesintisiz güç kaynagı baglayınız.. 2kwa lık bir ups 1 saat civarı elektirik kesintilerinde güç saglayacaktır.
  [​IMG]

  ups tabiki maliyete dahil değil...


  Bu arada termostatıda üst kapagınıza koyabilirsiniz.. Tüm kabloları bir delikten cıkarıp silikonla deliği olabildigince yalıttım.. Makinanın içerisinde yalıtımsız nokta yok[​IMG] böylece elektirik kaçagı olamaz[​IMG] olsa bile ne sizi ne makinayı etkileyecektir.. Termostatı makina içersine bir noktaya koyarsanız[​IMG] nemden dolayı termostatınız bozulur... Dış yüzeye monte ederek bu sorunu aşmış oluyoruz. Sakın cok ciddi bir yalıtım olmadan makinanın içerisine döşemeyin...
  [​IMG]


  Bu makina fiziksel olarakta kurulup çalıştırıldı.. Şu ana kadar elde ettiğim en yüksek verimli makinadır.. Nem sürekli üst seviyelerde[​IMG] sakat dogum olayı cok az... 2008 model olarak sizlerle paylaşmak istedim..

  Rezistans cok uzun ömürlü[​IMG] kendinden yalıtkan ve maliyeti cok düşük. metrelerce rezistans 2-4 ytl civarına temin edebilirsiniz.. 2 sıra cekerek rezistans arızalarında digerini hemen aktif edebilirsiniz[​IMG] ve en önemlisi yer[​IMG] ampül kadar yer tutmuyor[​IMG] stabilite[​IMG] her noktadan ısındıgı için yumurta her noktada neredeyse aynı ısınıyor.. Makinanın ilk ısınma süresi 4 saat kadar sürüyor su miktarından dolayı.. 1 kere ısındıgındada 0.2 derece hassasiyet ile sürekli stabil kalıyor. Ben termostatımın 37.2 ye düştüğünü görmedim..

  Soru : Rezistans straforu eritmiyormu?
  Cevap: Ampül tek noktada aynı gücü verdiği için[​IMG] plastik aksamda zararlı olup eritip çözebiliyor[​IMG] koku yapabiliyor[​IMG] ama rezistansın üstü bile plastik kılıf ile kaplı ki[​IMG] kesinlikle eritmiyor. Straforu eritmeyecek kadarda güvenli...

  Soru : Tele değdiğimizde elimiz[​IMG]civcivimiz yanarmı?
  Cevap : Yanmaz[​IMG] tel[​IMG] tahminimce 45 derece civarında ısınıyor..

  Soru :Tele su değerse çatlarmı?
  Cevap: Hayır çatlamıyor[​IMG] akkor hale gecemediği için o tür arızalar yaşanacağını sanmam..

  Soru : Neden 4 saatte ısınıyor?
  Cevap: Isınma süresi suyun miktarıyla ilgili.. Ne kadar cok su olursa makina o kadar gec ısınır[​IMG] fakat suyun bir avantajı radyasyonik etkisinden dolayı bir terslik durumunda ışıma yaparak sogur[​IMG] yani geç ısıttıgınız su[​IMG] elektirik kesintilerinde bir süre ısı sağladıgından bazen kurtarıcı bile olabiliyor. Ayrıca suyu ısıtmakla vakit kaybedeceğinize makinaya 35-40 derecelik sıcak su koyun[​IMG] beklemeyin [​IMG]

  Soru : Niye plastik kap? O incecik plastikle ısı yalıtımı iyi olmazki?
  Cevap: Öncelikli yalıtım ihtiyacımız ısıya değil[​IMG] ısıyı her şekilde bir miktar yalıtmak daima mümkün olur.. Verimi etkileyen ihtiyacımız nem yalıtımıdır. Soğuk olan bir makinayı daha büyük bir ısı kaynagıyla her zaman ısıtma şansımız olur ancak[​IMG] nemi yalıtmak ve üst seviyelerde tutmak başka materyallerle cok sıkıntı olmaktadır. Bu nedenle plastik kullandım[​IMG] bende bir elma kasasından makina yapmak isterdim elbet ama kulucka koşulları tam oluşmuyor malesef [​IMG]

  Soru : Civcivim cıktı şimdi ne yapacağım?
  cevap : Allah analı babalı büyütsün [​IMG]biraz büyütür[​IMG] haşlama veya mangal olarak ekonomiye kazandırabilirsiniz[​IMG] benide çağırırsanız
  birlikte bir iktisatcı olarak tavugun ülke ekonomisindeki yerini konuşur[​IMG] eşliğinde mangalı ters düz edebiliriz [​IMG]

  Her keze iyi calışmalar....  Gördüğünüz gibi basit malzemelerle güzel ve verimli bir makina yapılabilabiliyor.. Neden karton kullandın laylon kullandın diyen olursa bu sorunun tek bir cevabı var[​IMG] tek kullanımlık olsun diye.. Her çıkımda karton ve laylon aksamı atıp yenileniyor böylece sterilizasyon sorunu olmuyor..

  üstten görünüş
  [​IMG]


  üst kapak açık vaziyetteki hali

  (beyaz kablo rezistansı)
  [​IMG]
  Bu arada üst kapaktaki nem birikimine dikkat edin[​IMG] yüksek nem oranı yakalandıgında bu şekilde tüm dış cephede yoğuşuyor..)

  [​IMG]

  Hava deliği
  [​IMG]


  Bahsettiğimiz katmanlar

  [​IMG]

  üst kat yumurta rafı

  [​IMG]


  Her kata 100 yumurta toplam 200 yumurta böylece koymuş olduk... Neden bu kadar sıkış tepiş? Çünkü
  boş yumurtaları henüz ayıklamadım.. Arızalılar ayıklandıgında digerleri rahat edecek kadar yer acılıyor ama
  cevirme esnasında boşluk olup kırılmasınlar diye son günlere kadar ayıklamayı gercekleştirmiyorum...

  Bu arada fanı çalıştırdıgımda yüzeylerde su birikimi olmuyor[​IMG] size göstermek için nem oranını yüksek tuttum..


  Birde kutumuz tam şeffaf oldugu için çıkımları ve değişimleri istediğiniz gibi içini açmadan görebiliyorsunuz[​IMG] gözlemlemek için camdır vs.dir gibi bir ihtiyaç yok.

  konu alıntıdır kendi çalışması olan "cepci" arkadaşa teşekkürler  Yazan: Reşwan
 2. yaw kards bu yumurtaları nasıl çevircez ne tarafa çevircez

 3. yumurtanın yönü önemli değil resimdeki görüldüğü üzere aynısını yaparsın.

 4. elektrik tüketimi nasıl?

 5. ya yumurtalar düşer kırılır

Kuluçka Makinası Nasıl Yapılır (Resimli - Anlatım) konusuna benzer içerikler

 1. MaxiCep' e Nasıl Konu Açılır, Nasıl Düzenlenir, Nasıl Dosya Ve Resim Uploadı Yapılır ? ( Resimli ) ( Site Hakkında )

  Merhaba değerli MaxiCep Üyeleri ... Bu makalemde yeni üyelerimize yönelik bir çalışma ile karşınızda olacağım ... Öncelikle Konu Nasıl açılır biz göz atalım ... Çalışmalarım için Gereksiz Mesajlar ve deneme mesajları bölümünü kullandım ......
 2. Düdük Nasıl Yapılır (resimli) :D ( Diğer Hobiler )

  Giriş: Bir düdük nasıl yapılır?Tüm düdük yapımcılarını piyasadan saf dışı etmelisin. İşte seni evrensel düdük yapımcılarına karşı bağımsız hale getirecek bir yapıt, kendi düdüğünü yapabilirsin! Adım 1:Tahta Edin Var mı?Harika! Ben...
 3. Profil müziği nasıl yapılır resimli ve anlatımlı ( Site Hakkında )

  1.Aşama: 2.Aşama: 3.Aşama: 4.Aşama: 5.Aşama: 6.Aşama: 7.Aşama: Dipnot=Belki hala yapmakda zorlanan yada bilmeyenler vardır diye açtım konuyu .
 4. Note 3 Hesap makinası nasıl yapılır ( Android Hack ve Modifikasyon Genel & Destek )

  Cihazda DN3 Note3 özellikleri 4.3 rom yüklü DN3 de hesap makinası hala eski dizaynında note 3 de olana nasıl çevirebilirim ?
 5. Tartışma Nedir? Nasıl Yapılır? ( Maxi Sözlük )

  Tartışma iki veya daha fazla kişinin belli bir konuda düşüncelerini sergileme yoluyla fikir alışverişinde bulunmalarıdır. Bir grubu (veya çoğunluğu) ilgilendiren, bir konu hakkında farklı düşünceleri olan kişilerin konuyla ilgili görüşlerini...
Yüklüyor...
14 Şubat 2016 Pazar - 16:38:41