Kuduz Aşısının Yan Etkileri???

Sponsorlu Bağlantılar

new member

Üye
    Konu Sahibi
Kuduz Aşısının Yan Etkileri???
Arkadaşlar diğer üye olduğum forumlara yazsam da en hızlı cevap veren siz olduğunuz için buraya yazmak istedim.
Benim sorunum kedi tırmalaması üzerine kuduz aşısı yapmam. Kedi yavru kediydi, saldırgan değildi, ben severken korunma amaçlı tırmaladı ama ben de korunma amaçlı aşı oldum. Sonuçta böyle işlerin şakası olmaz.
Yalnız ilk iki dozu -gitsem mi gitmesem mi- düşüncesi içinde olayın üzerinden 5 gün geçince yaptırdım. O vakte kadar bir belirti çıkmadı şükür :D Fakat o günden beri kediyi görmüyorum bu bir. İkincisi 3. dozu yaptırdıktan sonra yani hastaneye 2. gidişimden sonra sağ tarafımda bir uyuşma başladı. Bazen ağrıya, nadir olarak da karıncalanmaya çevirebiliyor. Sorun hep sağ tarafımda. 3. ve 4. dozları soluma yaptırmama rağmen sorun sağımda. Üstelik kedi de sağ elimi tırmalamıştı. Şimdi olayın üzerinden 26 gün geçti, ben yine de tedirginim. Çünkü bazen ağrı sağ bacağıma, boynumun sağ tarafına falan vuruyor. Son 4 gündür çenemde de bir ağrı var, bu enseme vurabiliyor. Bana sadece kuduz aşısı yapıldı, tetanoz yapılmadı. Bu ağrılarım için nörolojiye gitsem mi? Hemşire "herkeste farklı etki yapıyor" dedi. 15-20 gün beklemek taraftarıyım. Tabii bu 15-20 gün içinde de ölebilirim. Siz ne diyorsunuz? Korkularım yersiz mi yoksa bu olayın üstüne gitmeye devam mı etmeliyim?

Tabii bu ağrıların 2 farklı nedeni var kanımca. 1.si kas sıkışması. 2.si psikolojik. Bu konuyu fazla kafama taktığım için. ama nası diyim ilk defa başıma böyle bişey geliyo. Canım sıkıldı mı başım falan ağrır benim. ilk defa ağrı duyuyorum. Şu anda da kalp çarpıntısı var. Bu da mı korkudan bilmiyorum. Yalnız iştahım yerinde, ateşim yok, biraz yutkunma problemi var işte. O da geçen haftalarda griptim, azalmış durumda. "Üst solunum yolları enfeksiyonu" diyorlar. Salgınmış. Şu olay griple birlikte başıma gelmese olucaktı. İki hastalığın da belirtileri birbirine benziyor yahu. Çene ağrılarım için de dişçiye gidebilirim. Hay aksi işler de o kadar yoğun bu dönem. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler, umarım kısa zamanda yardımcı olursunuzzz

• Beğen
Tepkiler: Tuba.Erva

Silinen Üye 2149105

Kapalı Hesap
bende 2 kere oldum ama hiç öyle bi etki görmedim galiba seninki biraz psikolojik gribin etkiside olabilir. Ama dozlari zamanında neden yaptırmadın belki ondanda kaynaklanıyor olabilir

new member

Üye
    Konu Sahibi
İşte "bişey olmaz" diye düşündüm arkadaşım yaa.. Ama heralde önemli bişi olsa bana serum falan takılırdı dimi? Bi keresinde sordum bu durumu. "Hastalığın kuluçka dönemi diye bişi kalmadı artık. Buraya kuduz aşısı için başvuranlar arasında kuduz olan hiç çıkmadı. Bebekken yapılan tetanos aşıların da seni korur" dedile. Abi kaç yaşındayız o korur mu yaa. Hem 26 gün geçti kuduz da olsa (Allah korusun) tetanos da çıkardı dimi? :S Sen ne diyosun? Valla sorduğum herkes senin gibi psikolojik dedi umarım doğrudur.

----------Eklendi @ 18:03:15 ---------- Yazıldı @ 18:02:16 ----------

Yani kuduz da tetanos da 1 haftada bilemedin 2 haftada kendini belli eder diye düşünüyorum.. Önlemimi de aldım..

----------Eklendi @ 18:06:38 ---------- Yazıldı @ 18:03:15 ----------

Ha bir de ben 3 aydır türkiyedeyim.. Burda sağlık işleri biraz karışık galiba? Öncesinde acile gitmiştim amma şimdi randevu alacağım? Yani öyle istiyorum. Kafamı rahatlatmak en azından. Telefonla randevuyu alıyorsun? Sonra gidip nerden barkot alıyorsun? Randevu saatinden ne kadar süre önce hasta kayıt olman gerekiyor? Bir de nerden oluyorsun. Danışmadan felan mı??

----------Eklendi @ 18:16:14 ---------- Yazıldı @ 18:06:38 ----------

yani soyle dusun kedi tirmalamasindan ne gecicek ki? hem kedi kayboldu diye kuduz olucak diil ya. olsa duyulurdu, herkese saldirirdi falan. sokak kedisiydi her yere gitmiş olabilir. kim bilir şu anda kaç kedi kaç kişiyi tirmaliyordur, hepsi kuduz olmali o zaman? oyle istanbulun kuduz gorulebilecek semtlerinden de değildi. cogu kisi sirf yavru diye kuduz ihtimalinin uzerinde durmuyor bile.. ben kendimi fazla dinliyorum biraz. bir de kedi tirmigi diye bir hastalik varmis? onun etkisi olabilir mi? boyle beze felan cikiyormus. allahim o kadar hastalik uzerinde durdum ki su ara.. dedigim gibi grip olmasam aynı anda korkmucaktım amma.. ha gribi de kedi tirmalamasindan once oldum. yutkunma zorlugu falan olaydan oncesine dayaniyor. cene agrisinin baska bir sebebi olsa? kollarimdaki agri asinin yan etkisi olsa? ama doktora gitmeliyim tabi dimi. of ya bayramda girdi araya. ne diyorsunuz okumayi biraktiniz mi :D

Silinen Üye 2149105

Kapalı Hesap
26 gün geçtiyse belirtileri çoktan başlamış olması lazımdı. Galiba korkulacak bi durum yok birde kediyi veterinere götürüp muayene ettirseydin. Tetanos aşısının kuduzla bi alakası varmı onuda bilmiyorum.

new member

Üye
    Konu Sahibi
sagol cevaplar icin. kediyi veterinere goturmemin imkani yok. sokak kedisi ve diyorum, burayi tanimiyorum. tetanos ve kuduzun tabii ki alakası yok. soyle aydinlatayim: kediden kuduz bulasmasi 1000de 1 oraninda. ama tabii sen o sikayetle intaniyeye gittiginde tetanos da vuruyorlar. cunku tetanos toprakta yasayabilen bir mikrop ya. sokak kedisi de hep topragin uzerinde. tirnaginda olabilir mikrop. ama soyle bir durum da var: tetanosun olabilmesi icin bildigin pasli bir civinin bayaa bir derine girmesi lazim. bu durumda acilen goturulursun zaten. benimki sag elde iki kucuk cizikti. yine de onlemimi aldim tabii. simdi bekliyorum. dozlarim bittigi icin sikayetler devam ederse gitmeyi dusunuyorum. ama simdiden randevumu aldim, riske atmamak icin. baska bir sebebi varsa da onlemimi alayim. internette beyin tumoru bile olabilir yaziyordu. halime bak, tumorden korkmuyorum kuduzdan/tetanostan korkuyorum. allah hepimize saglik versin!

Silinen Üye 2149105

Kapalı Hesap
tırmaladıysa korkacak o kadar bişey yok beni kedi ısırmıştı o halde bile bu kadar takmadım ama aşıları zamanında yaptırdım askerde iken olmuştu bölük komutanı zorla göndermişti hastaneye. Tetanoz hakkında bende öyle düşünüyorum. Ama o uyuşmalar ve çene ağrıları için ayrıca bi doktora gitmemi tavsiye ederim. Geçmiş olsun allah sifalar versin inşallah korktuğun gibi bişey çıkmaz

new member

Üye
    Konu Sahibi
inşallah cevapların için gerçekten sağol bu zamana kadar ilk cevap verensin

bişeyim yoksa da bundan sonra ömrümün sonuna kadar ne itlere elleşirim, nede tedaviyi geciktiririm.. paranoyak ve hastalık hastası oldum ciktim

Silinen Üye 2149105

Kapalı Hesap
ne demek rica ederim. :) tekrar geçmiş olsun

new member

Üye
    Konu Sahibi
sağol :)

Tuba.Erva

Tuba.Erva

Üye
cok paniklemıssın endıselenmıssın ya okurken bıle bellı oluyor bu :)
bencede psıkolojık zaten tüm dozları yaptırmıssın anladıgım kadaryla
bır yan etkısı olsaydı ılk dozdan sonra kendını gösterırdı
senınkı tamamen psıkolojık
gecmıs olsun :)

new member

Üye
    Konu Sahibi
çok teşekkür ederim artık ben de öyle düşünüyorum. ama kafamı tamamen rahatlatmak adına yarın nörolojiye gitmeye karar verdim. büyük ihtimal doktor bambaşka bişeyden şüphelenicek; beyin tümörü, fıtık gibi ihtimallerle bana bambaşka testler uygulayacak. günlerim gidecek yine, olsun. kafamın rahatlaması önemli olan. o kadar gün geçti, hiçbir belirti yok. sadece vücudumun sağ tarafı ve yutkunma problemi. yutkunma problemi grip yüzünden dersek gribin geçmemesi anormal. bunun altında kesin bir şey yatıyor. en iyi ihtimalle aşının etkisi. bence ikisinin karışımı: psikolojik ve aşının yan etkisi. hastalık hastası biriyimdir, bu yıl defalarca kontrole gittim yok başım ağrıdı yok saçım ağrıdı. bişey olsa çoktaaan çıkardı. neyse şimdi bekliyorum doktorumun yorumunu. büyük ihtimal o da beni azarlıycak yine. tanıyorum kendisini. bilgi adına buraya yazıcam. ilgilenen ve yardımcı olmaya çalışan bütün arkadaşlara teşekkürler

Üst Alt