Kronik Hastalıklar Başlıca Ölüm nedeni Oldu.

Konu, 'Sağlık Köşesi' kısmında yusufucan tarafından paylaşıldı. Okunma: 1894 | Cevaplanma: 0

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Kronik Hastalıklar Başlıca Ölüm nedeni Oldu.

  CENEVRE - Merkezi Cenevre’de bulunan BM’ye bağlı WHO’nun raporunda, geleneksel ölüm nedenleri olan tüberküloz, AIDS ve sıtma gibi enfeksiyon hastalıklarının yerini bulaşıcı olmayan hastalıkların alarak, başlıca ölüm nedeni haline gelmesinin 2030’a kadar süreceği kaydedildi.

  WHO’nun sağlık istatistiği ve bilişim bölümü başkanı Ties Boerma, yaptığı açıklamada, giderek daha fazla ülkede kalp rahatsızlıkları ve inme gibi bulaşıcı olmayan hastalıkların başlıca ölüm nedeni haline geldiğini belirtti.

  WHO üyesi 193 ülkeden toplanan verilere dayanan 2008 raporunda, çocuklar ve erişkinlerdeki ölüm oranları, hastalık türleri ile sigara ve alkol kullanımı gibi risk faktörlerinin yaygınlığının düzeyleri belgelendi.

  Raporda, nüfusu orta yaşlı ve düşük gelirli olan ülkelerde gelecek 25 yılda, bulaşıcı olmayan hastalıklardan ölümlerin önemli oranda artacağı belirtildi.

  WHO’nün raporunda, kanser, kalp-damar hastalıkları ve trafik kazalarının birlikte 2030’a kadar bütün ölümlerin yüzde 30’unun nedenini oluşturacağı öngörüsünde bulunuldu.

  “ÖNLENEBİLİR ÖLÜMLERİN EN BÜYÜK NEDENİ SİGARA”
  Sigara kullanımının tek başına dünya çapında önlenebilir ölümlerin en büyük nedeni olduğu belirtilen raporda, sigaranın iskemik kalp hastalıkları, inme ve kronik obstrüktif akciğer hastalığından ölümlere etkisinin bulunduğu kaydedildi.

  Raporda, 2030’da öngörülen 8.3 milyon sigara kullanımı bağlantılı ölümlerin yüzde 80’inden fazlasının gelişmekte olan ülkelerde olacağı da ifade edildi.

  WHO başkanı Margaret Chan da örgütün dünkü genel kurulunda yaptığı konuşmada, bulaşıcı olmayan kronik hastalıkların artmasından duyulan kaygıyı dile getirdi.

  Chan, diyabet ve astım hastalığı sayısının dünyanın her yerinde arttığını belirtirken, düşük gelirli ülkelerde bile özellikle kırsal bölgelerde ve genelde çocuklukla başlayan obezitedeki şaşırtıcı artışın görüldüğünü kaydetti.  Yazan: yusufucan

Kronik Hastalıklar Başlıca Ölüm nedeni Oldu. konusuna benzer içerikler

 1. Kronik hastalıklarda yeni yöntem ( Sağlık Köşesi )

  Kronik hastalıklara karşı ozonterapinin tedavi yöntemi oalrak kullanılması gerekiyor. Tıbbi Ozon Derneği Başkanı Yrd. Doç. Dr. Murat Baş ozonterapinin tıbbın içine girmesi gereken bir tedavi yöntemi olduğunu belirterek bu tedavinin tüm dünyada...
 2. Jobs'ın ölüm nedeni belli oldu ( Haber Köşesi )

  SAN FRANCISCO - Apple firmasının efsanevi kurucusu Steve Jobs'ın ölümü dolayısıyla doktor tarafından hazırlanan belgede, ünlü girişimcinin solunum durmasından San Francisco'nun güneyindeki Palo Alto'da bulunan evinde öldüğü belirtildi....
 3. Azer Bülbül'ün ölüm nedeni belli oldu. ( Haber Köşesi )

  Antalya'da kaldığı Şarampol caddesi üzerinde bulunan 3 yıldızlı Mostar otelinin 4'üncü katındaki odasında menajeri tarafından ölmüş olarak bulunan ünlü türkücü Azer Bülbül'ün cesedinde cumhuriyet savcısı ve polis ekiplerinin incelemesi...
 4. Sierra'nın ölüm nedeni belli oldu ( Haber Köşesi )

  ABD'li turist Sarai Sierra cinayetine ilişkin Adli Tıp Kurumu ön raporu tamamlandı. Raporda, Sierra'nın başına aldığı darbe sonucu öldüğü, kanında uyuşturucu bulunmadığı ve tecavüz bulgusuna rastlanmadığı belirtildi. Adli Tıp Kurumu Morg...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
09 Şubat 2016 Salı - 22:33:19