1. Siteyi tamamen reklamsız görüntülemek için; hemen şimdi Giriş Yap veya Kayıt Ol

Karakutu nedir?

 • 12 Ekim 2008
 • 29481 Okunma
 • 10 Yanıtlar
0/5, 0 Oy

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

 1. Karakutu nedir?


  < Resmi açmak için tıklayın >

  Uçak kazalarında uçak paramparça olsa da, denizin dibine gitse de hemen kokpit denilen pilot kabinindeki son konuşmaları kaydeden karakutular aranır. Çoğunlukla korkunç kaza enkazı arasından sağlam olarak bulunan bu kutular sayesinde kazanın nedenlerine ulaşılır. Karakutu bu kadar sağlam malzemeden yapılıyorsa neden uçağın tümünde aynı malzeme kullanılmıyor?
  Uçakların rahatça havada kalabilmeleri, uzun mesafelere az yakıtla ulaşabilmeleri, mümkün olduğunca hafif malzemeden yapılmış olmalarına bağlıdır. Bu malzemeler çoğunlukla alüminyum ve plastiktir.
  Kokpitteki sesleri ve uçuş bilgilerini kaydeden her iki kutu da paslanmaz çelikten yapılır. En ve boyları yaklaşık 25&#8242;er santimetre, derinlikleri 12-13 santimetredir. Kutuların et kalınlıkları ise 6-7 milimetre kadardır. Kutular ayrıca ısıya ve yangına karşı tedbir olmak üzere plastikle çevrili sıvı köpük ile de donatılmışlardır.
  Kutular o kadar sağlamdırlar ki, denize düşmüş bir uçağın kutuları 7 sene sonra çıkarılabilmiş ama buna rağmen kayıtlar sağlıklı olarak dinlenebilmiştir. Başlangıçta kutular kanatların birleşme noktasına yakın bir yere konuluyorlardı. Bu bölge uçağın en ağır kısmı olduğundan düşüş anında bu ağır parçalar kutuların üzerlerine düşerek zarar verebiliyorlardı. Sonraları kutular uçağın kuyruk kısmına konulmaya başlanıldı. Tabii bu, uçağın kuyruk kısmındaki koltuklar insanlar için daha emniyetlidir anlamına gelmez, ancak bu yer karakutuların uçağın enkazından en uzağa düşmesini sağlamaktadır.
  Uçak kazalarının nedenleri değişiktir. Havada bir şekilde infilak ederek düşen uçaklarda yolcuların kurtulma olasılığı yoktur. Bu nedenle de uçağın yapıldığı malzeme bu açıdan önemli değildir. Uçak yere bir bütün halinde çarpsa da düşen bir asansörde olduğu gibi yolcular çarpmanın şiddetinden hayatlarını kaybederler.
  Uçağın içine sıvı köpük doldurmak elektronik aletleri koruyabilir ama insanların sadece ölüm nedenlerini değiştirir. Uçağın malzemesini karakutu malzemesinden yapmak, parçalanma ve yangından zarar görme tehlikelerini önler ama ne yazık ki bu malzemeden yapılmış bir uçak da uçamaz.
  Karakutuların renkleri kara değil turuncudur. Bu rengin tercih edilmesinin sebebi enkaz arasından daha rahat fark edilmeleri içindir.


  [Alıntıdır]
   

 2. bilgi için tşkrler
   
 3. Bilgi İçin Teşşekkürler.
   
 4. Rica ederim :)
   
 5. bizimi kekliyorsun, bu kutu turuncu:nono:
  :ehe
   
 6. Sonuna kadar okuyalım lütfen :)
   
 7. pardon:( ben sadece fotoğrafa baktığım için yazılanları görememişim.:coold: mazur görün:mahcup:
   
 8. teşekkürler bilgi için praetor...:oke:
   
 9. :ehe
  Önemli değil, olur öyle bazen :ehe


  --------------- Ekleme ---------------


  Rica ederim jöly...
   
 10. tşk bilgi için
   
Yüklüyor...
Benzer Konular - Karakutu nedir
  Wi-fi neden dosya paylaşımı için kullanılmıyor Konu Dışı 24 Nisan 2016
  Lag nedir? Konu Dışı 18 Nisan 2016
  Kendini beğenmiş ne demektir ? Örnekler ? Konu Dışı 18 Nisan 2016
  Seferler cemiyeti ne işe yarar Konu Dışı 1 Nisan 2016
  İnternette 1 dakikada neler oluyor ? Konu Dışı 23 Mart 2016
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
26/05/2016 - 15:38