Karakutu nedir?

Konu, 'Konu Dışı' kısmında Praetor tarafından paylaşıldı. Okunma: 29362 | Cevaplanma: 10

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Karakutu nedir?

  Karakutu nedir?


  [​IMG]
  Uçak kazalarında uçak paramparça olsa da, denizin dibine gitse de hemen kokpit denilen pilot kabinindeki son konuşmaları kaydeden karakutular aranır. Çoğunlukla korkunç kaza enkazı arasından sağlam olarak bulunan bu kutular sayesinde kazanın nedenlerine ulaşılır. Karakutu bu kadar sağlam malzemeden yapılıyorsa neden uçağın tümünde aynı malzeme kullanılmıyor?
  Uçakların rahatça havada kalabilmeleri, uzun mesafelere az yakıtla ulaşabilmeleri, mümkün olduğunca hafif malzemeden yapılmış olmalarına bağlıdır. Bu malzemeler çoğunlukla alüminyum ve plastiktir.
  Kokpitteki sesleri ve uçuş bilgilerini kaydeden her iki kutu da paslanmaz çelikten yapılır. En ve boyları yaklaşık 25′er santimetre, derinlikleri 12-13 santimetredir. Kutuların et kalınlıkları ise 6-7 milimetre kadardır. Kutular ayrıca ısıya ve yangına karşı tedbir olmak üzere plastikle çevrili sıvı köpük ile de donatılmışlardır.
  Kutular o kadar sağlamdırlar ki, denize düşmüş bir uçağın kutuları 7 sene sonra çıkarılabilmiş ama buna rağmen kayıtlar sağlıklı olarak dinlenebilmiştir. Başlangıçta kutular kanatların birleşme noktasına yakın bir yere konuluyorlardı. Bu bölge uçağın en ağır kısmı olduğundan düşüş anında bu ağır parçalar kutuların üzerlerine düşerek zarar verebiliyorlardı. Sonraları kutular uçağın kuyruk kısmına konulmaya başlanıldı. Tabii bu, uçağın kuyruk kısmındaki koltuklar insanlar için daha emniyetlidir anlamına gelmez, ancak bu yer karakutuların uçağın enkazından en uzağa düşmesini sağlamaktadır.
  Uçak kazalarının nedenleri değişiktir. Havada bir şekilde infilak ederek düşen uçaklarda yolcuların kurtulma olasılığı yoktur. Bu nedenle de uçağın yapıldığı malzeme bu açıdan önemli değildir. Uçak yere bir bütün halinde çarpsa da düşen bir asansörde olduğu gibi yolcular çarpmanın şiddetinden hayatlarını kaybederler.
  Uçağın içine sıvı köpük doldurmak elektronik aletleri koruyabilir ama insanların sadece ölüm nedenlerini değiştirir. Uçağın malzemesini karakutu malzemesinden yapmak, parçalanma ve yangından zarar görme tehlikelerini önler ama ne yazık ki bu malzemeden yapılmış bir uçak da uçamaz.
  Karakutuların renkleri kara değil turuncudur. Bu rengin tercih edilmesinin sebebi enkaz arasından daha rahat fark edilmeleri içindir.


  [Alıntıdır]  Yazan: Praetor
 2. bilgi için tşkrler

 3. Bilgi İçin Teşşekkürler.

 4. Rica ederim :)

 5. bizimi kekliyorsun, bu kutu turuncu:nono:
  :ehe

 6. Sonuna kadar okuyalım lütfen :)

 7. pardon:( ben sadece fotoğrafa baktığım için yazılanları görememişim.:coold: mazur görün:mahcup:

 8. teşekkürler bilgi için praetor...:oke:

 9. :ehe
  Önemli değil, olur öyle bazen :ehe


  --------------- Ekleme ---------------


  Rica ederim jöly...

 10. tşk bilgi için

Karakutu nedir? konusuna benzer içerikler

 1. Karakutu Nedir ? ( Konu Dışı )

  Uçak kazalarında uçak paramparça olsa da, denizin dibine gitse de hemen kokpit denilen pilot kabinindeki son konuşmaları kaydeden karakutular aranır. Çoğunlukla korkunç kaza enkazı arasından sağlam olarak bulunan bu kutular sayesinde kazanın...
 2. karakutu atari vardı hatırladınızmı??? ( Her Telden Fotoğraflar )

  almaları için bizimkilere ne yalvarmıştım ama sonra kaç tane joistik eskitmiştim hatırlamıyorum birde bunun öyle scart girişi falan yoktu direk anten girişi vardı kanal arar gibi arayıp atari yayınını bulup öyle oynuyodun. birde şöyle bir oyun...
 3. İlk Üretilen Karakutu - Karakutunun İcadı - Karakutuyu Kim Buldu? ( Kültür - Sanat )

  İlk Üretilen Karakutu - Karakutunun İcadı - Karakutuyu Kim Buldu? "Karakutu" ile aynı çağrışımı yapmasada, uçuş veri kayıt cihazlarına "turuncu kutu" demek daha doğru olurdu; ne de olsa, kolayca bulunabilmeleri amacıyla...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
08 Şubat 2016 Pazartesi - 12:12:16