Yardım Kamera Çözünürlüğü Hakkında

Sponsorlu Bağlantılar

Samizel Destan

Samizel Destan

Üye
    Konu Sahibi
Kamera Çözünürlüğü Hakkında
Note 5 de kamera çözünürlüğünü 16 MP 16:9 ( 5312x2988 ) olarak ayarlayıp çektiğim de resimler yaklaşık 12-13 MB civarında oluyor boyutu. Bunu 6 MP 16:9 (3264 x 1836) olarak ayarladığım da ise 3 MB civarında oluyor. Arada bayağı bir boyut farkı var. Ama resimlerin görüntüsün de pek fark göremedim. Bu iki kodun arasında ki fark tam olarak nedir acaba? 6 MP olarak çekersem ne gibi dezavantaj olur?

byAndroid

byAndroid

Üye
Telefon da çok zor belli olur ama pc de karşılaştırmak lazım. Eğer 6 mp sizi tatmin ediyorsa o ayarda kullanın yalnız hakketten 13 mb falan baya çokmuş. Benim mi 4 te 13 mp de 3-5 mb arası değişiyor

MI 4LTE cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Kullandığın Ayarlar İle Alakalıdır gerekszi Yere Dolduruyor Hafızayı.Ayarları Sıfırla

altop memo

Üye
Png de mb çok oluyor jpg de azuluyo mb

PalmerTech

PalmerTech

Üye
Note 5 de kamera çözünürlüğünü 16 MP 16:9 ( 5312x2988 ) olarak ayarlayıp çektiğim de resimler yaklaşık 12-13 MB civarında oluyor boyutu. Bunu 6 MP 16:9 (3264 x 1836) olarak ayarladığım da ise 3 MB civarında oluyor. Arada bayağı bir boyut farkı var. Ama resimlerin görüntüsün de pek fark göremedim. Bu iki kodun arasında ki fark tam olarak nedir acaba? 6 MP olarak çekersem ne gibi dezavantaj olur?
Hocam ben de Note 5 kullanıyorum ama dediğiniz büyüklükte fotoğraf görmedim hiç :hmmm
Neyse sorunuza dönersek, diyelim ki albüm için normal boyutlarda baskı yaptıracaksınız. Çok bir şey farketmez. Ama büyük baskılar almak isterseniz, ya da resmi büyütünce ayrıntı isterseniz, o zaman düşük çözünürlük istediğiniz sonucu vermez.

Samizel Destan

Samizel Destan

Üye
    Konu Sahibi
Yani 6 MP olarak kullansam normal şartlarda hiçbir sorun olmuyor

zulkifaltin

zulkifaltin

Üye
Yani 6 MP olarak kullansam normal şartlarda hiçbir sorun olmuyor
Kesinlikle hiç bir sorun oluşturmaz. Ancak kadrajında bulunan küçük detayları büyütmek istediğinde o detaylar pixelli görünür. Yine bir arkadaşın dediği gibi görüntü formatında bir farklılık olabilir. Raw veya farklı formatlar yerine jpg ile çekerek daha ekonomik boyutlarda fotoğraf elde edersin. Ayarları tekrar elden geçirmende fayda var aksi halde mp değerini makul değerlere düşürebilirsin.

Samizel Destan

Samizel Destan

Üye
    Konu Sahibi
Kesinlikle hiç bir sorun oluşturmaz. Ancak kadrajında bulunan küçük detayları büyütmek istediğinde o detaylar pixelli görünür. Yine bir arkadaşın dediği gibi görüntü formatında bir farklılık olabilir. Raw veya farklı formatlar yerine jpg ile çekerek daha ekonomik boyutlarda fotoğraf elde edersin. Ayarları tekrar elden geçirmende fayda var aksi halde mp değerini makul değerlere düşürebilirsin.
Peki bir de ayarlar da raw dosyası olarak kaydet seçeneği var ama onu değiştiremiyorum yani aktiflestiremiyorum bu nedendir

zulkifaltin

zulkifaltin

Üye
Peki bir de ayarlar da raw dosyası olarak kaydet seçeneği var ama onu değiştiremiyorum yani aktiflestiremiyorum bu nedendir
Başka bir ayar dan kaynaklı olabilir. Bende raw desteği olmadığı için neden değiştiremediğini bilemiyorum zaten onun aktif olmaması gerek. Aktif olduğunda o fotoğrafla alakalı çokça bilgi tutar ve boyutları artar. Kamera ayarlarını sıfırlayabiliyorsan bi sıfırla. Veya başka bir kamera programı inidirp bir karşılaştır mesela google camera.

DalvikCache

DalvikCache

Üye
Raw ayarı pro modunda aktif olur. Oto ayarda resim çekerken aktif olmaz

Siycey

Siycey

Üye
Telefonda fazla anlaman mümkün değil ama görüntüyü yaklaştırdığın zaman telefonda da anlayabilirsin yakın çekim ve makrolarda kalite farkı hissetmezsin fakat uzak çekimler ve manzara çekimlerinde detaylar kaybolur. Ayrıca 13mb gerçekten fazla çektiğin resimin formatı nedir

Samizel Destan

Samizel Destan

Üye
    Konu Sahibi
Telefonda fazla anlaman mümkün değil ama görüntüyü yaklaştırdığın zaman telefonda da anlayabilirsin yakın çekim ve makrolarda kalite farkı hissetmezsin fakat uzak çekimler ve manzara çekimlerinde detaylar kaybolur. Ayrıca 13mb gerçekten fazla çektiğin resimin formatı nedir
Jpeg ancak pro modunda çekiyorum resimler gerçekten çok kaliteli çıkıyor ancak boyutu da dediğim gibi yüksek oluyor

Samsung Galaxy Note 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Üst Alt