Işte size 1 pc ile 2 monitör, 2 klavye, 2 işletim sistemi kullanma

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

fktanik

Üye
    Konu Sahibi
Işte size 1 pc ile 2 monitör, 2 klavye, 2 işletim sistemi kullanma
Kardeşim bana geçenlerde "Oğlum içeride PC ile oyun oynarken ben LCD televizyonumda aynı PC'den film açıp izleyebilirmiyim" diye soru sordu. Ben de biraz yazılım, forum falan araştırdım ama kimsenin bununla ilgili net cevabı yoktu. Tavsiyesi olanlar da ekranı, ekran kartı özelliklerinden ikiye ayır diyordu o kadar. Ses yine aynı ses, klavye yine tek klavye. Cevabı bu değildi.

Ben bir ara uzanmış film izlerken birden Vmware 'nin bunu yapacağını düşündüm ve denedim. HARİKA oldu. Tek PC kasası ile iki farklı kişi istediği işlemleri yapıyordu. Fikir aklıma geldikten sonra forumlara baktım 1-2 kişi sadece cevap olarak Vmware 'nin bunu belki yapabileceğini yazmışlar O kadar.
Yani fikir tamamen bana ait(bence).

Bu işlemi yapmak için;
1- VMware Workstation programı,
2- XP İşletim sistemi CD'si veya ISO dosyası(PC 'niz güçlü ise Windows 7 veya Windows 8 'de olabilir). Ben XP ile yaptım.
3- ikinci bir LCD TV veya Monitör.
4- İkinci USB klavye ve mouse.(Kablosuz ile ben çok rahat ettim)
5- İkinci bir Anfi, ses cihazı vb.
6- Ayrı bir Ses çıkışı lazım(Optic, Coaxiel), bu genelde anakartlarda zaten var. Yada benim gibi destekliyorsa ekran kartınız HDMI ses özelliğini kullanın.

Bundan sonrası çok basit;

Vmware Programına bir tane sanal İşletim sistemi kurun.

İkinci Klavye ve Mouse'u takıp çalıştığından emin olun. PC'nize iki klavye de komut verebilecektir.

EKRANI İKİNCİ TV/LCD/MONİTOR SEÇTİKTEN SONRA RESİMDEKİ GİBİ UZATIN.

EĞER TV 'NİN SESİNİ KULLANACAKSANIZ REZİMDEKİ GİBİ İKİNCİ SES AYGITLARI GÖRÜNMESİ LAZIM BU KISIMDA

VMWARE PROGRAMINA İŞLETİM SİSTEMİNİ KURDUKTAN SONRA EDIT SETTINGSE GİRİYORUZ.

BENİM VMWARE SANAL WINDOWS AYARLARIM:

USB AYARLARINDA BU KISIM SEÇİLİ OLSUN.

EN ÖNEMLİ İŞLERDEN SESİN AYRILMASI BURDAN YAPILACAK(BEN HDMI İLE SESİ TV'YE YÖNLENDİRDİM). SİZ ANFİYE DE GÖNDEREBİLİRİSİNİZ.

ŞİMDİ SANAL WINDOWSU ÇALIŞTIRIN.

ALT ÇUBUKTA İKİ TANE KLAVYE SİMGESİ BELİRECEK. SİZ KULLANACAĞINIZ SİMGEYE GELEREK CONNECT DEYİNİZ. (MARKA MODEL BEKLEYİNCE ÇIKIYOR)

OLAY BU KADAR. ARTIK VMWARE PROGRAMINI MOUSE İLE ÜSTTEN TUTUP DİĞER EKRANA KAYDIRIN VE RESİMDEKİ DÜĞMEYE BASIN. TAM EKRAN OTURACAK DİĞER TV/MONİTÖRE.

ARTIK 2 AYRI PC HAZIR. BİR KLAVYE HER İKİSİNİ YÖNETEBİLİRKEN DİĞER SEÇİP CONNECT DEDİĞİMİZ KLAVYE MOUSE SADECE SANAL WINDOWSTA ÇALIŞACAKTIR.
İKİ KLAVYE DE AYRI, İKİ MOUSE DA AYRI İKİ SES DE AYRI GELECEK. TIPKI BENDEKİ GİBİ.

AYNI ANDA PC-1 GÖRÜNTÜSÜ, FİLM AÇIK:

AYNI ANDA PC-2 GÖRÜNTÜSÜ, FARKLI BİR DAHA AÇIK:

Çocuğum ile artık bilgisayar kapma yarışına girmiyoruz arkadaşlar [:'(]

Bu konunun gerçekten işinize yarayacağını biliyorum. Umarım faydalanırsınız.

Belki de dünyadaki bu konuyla ilgili ilk kılavuzu hazırladım :oke:

KinG Tornado

KinG Tornado

Üye
Güzel Ama Pc Yok :D :tşk:

WaLLcoT

WaLLcoT

Üye
:tşk: işe yarayacak bir konu

semihguney

semihguney

Üye
vaaaay iyi fikir

fktanik

Üye
    Konu Sahibi
Sağolun arkadaşlar.

Yanlış anlaşılmasın ama millet kendisi bulmuş gibi başka forumlara eklemeden kendim girip bir kaç foruma ekledim. :oke:

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt