İşte Dünya'nın Yeni 7 Harikası

Konu, 'Konu Dışı' kısmında мιѕтαα tarafından paylaşıldı. Okunma: 236067 | Cevaplanma: 10

 1. İşte Dünya'nın Yeni 7 Harikası

  Türkiye'den Ayasofya'nın da finalistler arasında yer aldığı, dünyanın yeni 7 harikası açıklandı.


  Ürdün'deki Petra Antik Kenti, Çin Seddi, Brezilya'daki Kurtarıcı İsa Heykeli , Peru'daki Machu Picchu Antik Kenti, Meksika'daki Chichen Itza Piramidi, İtalya'nın Roma kentindeki Kolezyum ve Hindistan'daki Tac Mahal Anıt Mezarı olarak açıklandı. 21 yapıtın yer aldığı finalistler arasında bulunan Ayasofya, yeni 7 harika arasına giremedi.

  Dünyanın 7 harikasının açıklandığı törene ABD'li sinema sanatçısı Hillary Swank, Hintli sinema sanatçısı Bipasha, Basu ve İngiliz sinema sanatçısı Ben Kingsley katılırken, ünlü ABD'li şarkıcı Jennifer Lopez ve ünlü opera sanatçısı Jose Carreras, seslendirdikleri parçalarla törene renk kattı.

  Dünyanın 7 harikası, başkanlığını İsviçreli Bernard Weber'in yaptığı merkezi İsviçre'de bulunan New7Wonders Vakfı tarafından, 100 milyondan fazla kişinin internetten veya cep telefonu mesajlarıyla 6 yıl içinde
  www.new7wonders.com internet sitesine verdikleri oylarla belirlendi.
  Merkezi Paris'te bulunan BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), dünyanın yeni 7 harikasını belirlemek amacıyla yapılan oylamayı, yalnızca oylamaya katılanların düşüncesini yansıttığı gerekçesiyle desteklemediğini açıklarken, New7Wonders Vakfı Başkanı Weber, oylama sonucu elde ettikleri gelirin yüzde 50'sinin tüm dünyadaki eserlerin restorasyonu amacıyla harcanacağını belirtti. Restorasyonu yapılacak eserler arasında, Afganistan'da 2000 yılında Taliban tarafından havaya uçurulan dev Bamiyan Buda heykeli de bulunuyor.


  Petra Antik Kenti
  [​IMG]
  Petra (M.Ö. 9 – M.S. 40) Petra, Ürdün Arab Çölünün bir ucunda bulunan Petra, Kral IV. Aretas’ın (M.Ö. 9 M.S. 40) imparatorluğu Nabataean’ın muhteşem başkenti idi. Su teknolojisi konusunda uzman olan Nabateanslılar şehirlerini büyük su kanalları ve su hazneleriyle donatmışlardır. Greko-Roman örneklerine uygun olarak tasarlanmış bir amfiteatr 4000 kişiyi ağırlayacak kapasitededir. Bugün Petra’nın Mezar Sarayı, 42 metrelik Helen sitili El-Deir Manastırının tapınak duvarıyla Orta Doğu kültürünün göz kamaştıran bir örneğidir.

  Kurtarıcı İsa Heykeli
  [​IMG]
  Kurtarıcı İsa Heykeli (1931) Rio de Janeiro, Brezilya Bu İsa heykeli 38 metre yüksekliğindedir ve Rio de Janeiro şehrine tepeden bakan Corcovado Tepesinin üzerine yerleştirilmiştir. Brezilyalı Heito da Silva Costa tarafından tasarlanan ve Fransız heykeltıraş Paul Landowski tarafından gerçekleştirilen bu anıt dünyanın en çok tanınan anıtlarından biridir. Heykelin yapımı beş yıl sürmüştür ve Ekim 1931’de açılışı yapılmıştır. Ziyaretçileri kollarını açarak karşılayan heykel şehrin ve Brezilya halkının sıcaklığının sembolü haline gelmiştir.

  Çin Seddi
  [​IMG]
  [​IMG] Çin Seddi (M.Ö 220 ve M.S. 1368 - 1644) Çin Büyük Çin Seddi mevcut surları birleştirilmiş bir savunma sistemi şeklinde birbirine bağlamak ve Çin’i Moğol saldırılarından korumaya için yapılmıştır. İnsan eliyle bugüne dek yapılmış en büyük ve uzaydan görülebilen tek abidedir. Bu anıtın yapımında binlerce kişi hayatını kaybetmiş olmalıdır.

  Machu Picchu Antik Kenti
  [​IMG]
  Machu Picchu (1460-1470) Machu Picchu, Peru Inka İmparatoru Pachacutec 15. yüzyılda Manchu Picchu (“Eski Dağ”) olarak bilinen dağda bulutlar içinde bir şehir inşa ettirmiştir. Bu muhteşem yerleşim merkezi And platosundan başlayarak balta girmemiş Amazon ormanlarının Urubamba Nehrine kadar uzanmaktadır. İnkalar tarafından çiçek hastalığı salgınından dolayı terkedilmiştir. İspanyolların İnka İmparatorluğunu ele geçirmelerinden sonra şehir üç yüz yıl boyunca “kayıp” olarak kalmış ve 1911 yılında Hiram Bingham tarafından tekrar bulunmuştur.

  Chichen Itza Piramidi
  [​IMG]
  Chichen Itza piramidi (M.Ö. 800 öncesi) Yucatan Yarımadası, Meksika Chichen Itza piramidi (M.Ö. 800 öncesi) Yucatan Yarımadası, Meksika Chichen Itza, Maya medeniyetinin ekonomik ve politik merkezi olarak hizmet vermiş en meşhur Maya tapınak sitesidir. Değişik yapıları –Kukulkan piramidi, Chac Mol Tapınağı, Bin Kolonlar Geçidi, Tutukluların Oyun Sahası – bugün dahi harikulade bir mimari alan ve mekân düzenleme göstergesi olarak kendini göstermektedir. Piramidin kendisi Maya tapınaklarının en sonuncusu hiç şüphesiz en büyüğüdür.

  Kolezyum
  [​IMG]
  [​IMG] Roma Coliseum’u (M.S. 70 - 82) Roma, İtalya Roma şehrinin merkezinde bulunan bu muhteşem amfiteatr başarılı lejyonerlerin ve Roma İmparatorluğunun onuruna inşa edilmiştir. Dizayn tasarımı bugün dahi geçerli olan bir anıttır ve yapılışından 2000 yıl sonra modern stadyumlar Coliseum’un orijinal tasarımından etkilenmektedirler. Bugün, filmler ve tarih kitapları vasıtasıyla bu arenada seyircilerin beğenisine sunulan acımasız dövüşler ve oyunlar hakkında daha fazla bilgi sahibiyiz.

  Tac Mahal Anıt Mezarı
  [​IMG]
  Tac Mahal (M.S. 1630) Agra, Hindistan Bu çok büyük anıt cami beşinci Müslüman Moğol İmparatoru, Jahan Şahın emir üzerine, vefat eden çok sevdiği karısının hatırasına ve onuruna inşa edilmiştir. Beyaz mermerden yapılan saray duvarlarla çevrili bahçelerin içinde yer almaktadır. Tac Mahal Hindistan’da Müslüman sanatının en mükemmel bir mücevheri olarak kabul edilmektedir. Daha sonra İmparatorun burada hapsedildiği ve Tac Mahal’i koğuşunun sadece küçük bir penceresinden gördüğü söylenmektedir.

  Finale kalan diğer yapıtların fotoğraflarına www.new7wonders.com ve http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/galeridetay.aspx?cid=3954&p=1&rid=2 adreslerinden bakabilirsiniz.


  Kaynak: AA ve Hürriyet  Yazan: мιѕтαα
 2. 2,cisinin niye almışlarki..yani dünyanın 7.harikası olması için ne özelliği varmışki.
  zaten uyduruk bir 7 harika yaratma olayı.hangisi daha çok oy alırsa harika olacak.varmı böyle bişey bu işin uzmanları vardır,incelemek,araştırmak gerekir.gerekçeleride eski 7 harikadan şuanda 1 tanesi ayakda kalmışmış.dünyada daha ne eserler var harika olacak.

 3. Kim daha çok milliyetçilik yaparsa o listeye giriyor. Msn'den ayasofyaya oy ver demekle harika seçilmesi kadar saçma bir olay yok benim gözümde :)

 4. bencede kolezyum ve kurtarıcı isa heykeli sacma bunlara sıra gelene kadar ne harikalar wardır. maçi piçu:D ile petra cok enterasan harikalar. insanda merak uyandırıyor:D

 5. tac mahal mükemmellll

 6. Machu Picchu Antik Kenti 'ni beğendim çok güzel.

 7. ya sanki şanzelize diye hatırlıyorum ben dünyanın 7 harikasından birini.
  yanlışmı hatırlıyorum...


  bide dünyanın 8. harikası şükrü saraçoğlu stadıdır. (tabii seyrantepe yapılana kadar :kop: )

 8. çok güzel çoooooooooooooooooooook beğendim:oke:

 9. Machu Pichu Harika..

 10. off süper bi ortam ya tam benlik :ehe
  [​IMG]

 11. en güzeli bence de bu

İşte Dünya'nın Yeni 7 Harikası konusuna benzer içerikler

 1. Dünya'nın Yedi Harikası ( Türk ve Dünya Tarihi )

  Artemis Tapınağı Artemis Tapınağı, M.Ö. 550 yılında Anadolu'da bulunan Efes'te tamamen mermerden yapılmış olan bir tapınaktır. Pers İmparatorluğu zamanında Yunan mimar Chersiphron tarafından tasarlanan tapınak, Anadolu'yu ele geçiren Lidya...
 2. Dünya'nın Yeni Yedi Harikası ( Türk ve Dünya Tarihi )

  Çin Seddi Uzaydan bakıldığında ince, uzun bir dere gibi görülebilen, insan eliyle yapılmış tek eser olan Çin Seddi, Çin'in kuzeybatısı boyunca uzanan dünyanın en uzun savunma duvardır. Kalıntıları Po Hay körfezinde deniz kıyısında başlar....
 3. Dünya nın Yeni 7 Harikası ( Konu Dışı )

  TULAU EVLERİ-ÇİN: 12. ve 20. yüzyıllar arasında inşa edilen 46 evden oluşan, Çin’in Fuji bölgesinin güneybatısındaki 120 kilometrelik alana yayılan bu ev dizisi, her biri 800 kişiyi barındıracak şekilde inşa edilmiş. Ortak bir avluya...
 4. Dünya'nın 7 Harikası. Fakat Biraz Farklı :) (Video) ( Belgesel )

  http://www.youtube.com/watch?v=37ACDUSbaiY
 5. Dünyanın 7 yeni harikası ( Her Telden Fotoğraflar )

  Dünyanın 7 yeni harikası Dünyanın yeni doğa harikaları önceki gün açıklandı. Merkezi Cenevre'de bulunan İsviçreli vakıf New7Wonders tarafından düzenlenen dünya çapındaki anket sonucunda 14 doğa harikası finale kaldı.İlk sonuçlarla 7 harika...
Yüklüyor...
09 Şubat 2016 Salı - 17:47:30