ICS 4.0.4 Yüklü Sony Ericsson Xperia Pro'ya ROOT Yapma Yöntemi | Flashtool'dan Anlayanlar İçin

Sponsorlu Bağlantılar

Silinen Üye 94869

Silinen Üye 94869

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
ICS 4.0.4 Yüklü Sony Ericsson Xperia Pro'ya ROOT Yapma Yöntemi | Flashtool'dan Anlayanlar İçin
Yeni versiyonla beraber ROOT'lama yöntemleri eskisi gibi direkt çalışmamaktadır. Özellikle Flashtool ile defalarca denememe rağmen ROOT atamadım. Android 4.0.4'ün sanırım ROOT koruması var. Bende ROOT işlemini Xperia Neo'nun 4.0.3 kernelini kullanarak yaptım, daha sonra Android 4.0.4 kernelini flaşladım. ROOT'lu 4.0.4 elde ettim.

Android 4.0.4 ROOT'lama aşamalarından kısa kısa bahsedeceğim, takıldığınız nokta olursa sormanız yeterli. Cevaplarım.

Android 4.0.4 ROOT'lama:

1. dosyasını indirin ve arşivin içindeki kernel.sin dosyasını Flashtool aracılığıyla telefonunuza flaşlayın. Flaşlamadan önce telefonunuzun ayarlarından USB Hata Ayıklaması özelliğini ve Bilinmeyen Kaynaklar özelliğini açtığınızdan emin olun.

2. Flaşlama sonrası telefonunuzdan USB kablosunu çekin ve pilini çıkarıp takın daha sonra telefonunuza kabloyu tekrar takın. Telefonunuz kendiliğinden açılacak ve Windows'tan "dıdın" sesini duyacaksınız. Telefonunuz açılacak fakat siyah ekran gösterecektir. Çünkü uyumsuz kernel flaşladık. Fakat endişelenmeyin, herhangi bir hata yapmadınız. Normal bir durum. Telefonun tuş ışıkları yandığı anda aşağıdaki aşamalara devam edin:

3. dosyasını indirin ve bir klasöre çıkarın. Bu adımı gerçekleştirmeden önce Görev yöneticisi > İşlemler sekmesinden adb.exe'nin çalışmadığından emin olun. Daha sonra indirdiğiniz arşivin içindeki runme.bat dosyasını Yönetici olarak çalıştırın ve bir tuşa basarak işlemi başlatın. Burada telefonunuz ROOT'lanacaktır. ROOT işlemi sırasında telefonunuz birkaç kez kapatılıp açılacaktır. Bekleyin. İşlem bitince ALL DONE ve Devam etmek için tuşa basın yazacaktır.

4. Telefonunuzu ROOT'ladıktan sonra dosyasını indirin ve arşivin içindeki kernel.sin dosyasını Flashtool aracılığıyla telefonunuza flaşlayın.

Burada yaptığımızı özetlersek: Android 4.0.4 kerneli ROOT'a izin vermiyor ya da eski yöntemler işe yaramıyor. Biz de Xperia Neo'nun 4.0.3 kernelini kullanarak ROOT işlemimizi yapıyoruz. Sonra telefonla uyumlu olan 4.0.4 kernelini flaşlıyoruz. Böylece telefonumuz kernele takılmadan ROOT'lanmış oluyor.

Neden Xperia Neo kerneli kullandık?

Çünkü resmi olarak Xperia Pro için 4.0.3 kerneli yayınlanmadı. Yaptığımız işlem hiçbir risk taşımıyor. Tüm işlemler tarafımca test edildi.

Flashtool ile Kernel Flaşlama Nasıl Yapılır:

1. Flashtool'u açın.
2. Yıldırım simgesine tıklayıp Fastboot Mode'u seçin. Bu sırada telefonunuzu bilgisayara USB kablosuyla bağlamalısınız. Telefonun ayarlarından USB hata ayıklaması ve Bilinmeyen kaynaklar özelliklerinin seçili olduğundan emin olun.
3. Select kernel to Flash'a tıklayın ve çıkan Gözatma penceresinden flaşlamanız gereken kernel.sin dosyasını bulun ve Tamam deyin.
4. Flashtool kerneli flaşlayacaktır. DONE yazısını Flashtool içinde görürseniz işlem tamamlanmış demektir. Telefonun kablosunu çıkarıp güç düğmesini basılı tutarak telefonu açabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: rrcan, bloody_hunt, sedatsedat ve 1 kişi daha

KayraBey

KayraBey

Üye
Eline koluna sağlık kardeşim.

• Beğen
Tepkiler: Silinen Üye 94869
Silinen Üye 94869

Silinen Üye 94869

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
Eline koluna sağlık kardeşim.

Teşekkürler. Konuyu yanlış açmıştım. İyice düzenledim. Yani konuyu açarken bir yandan da ROOT'lamaya çalışıyordum. O yüzden eksiklikler farkettim ve konuyu düzelttim. Şimdi tam oldu.

Şimdi elimde ROOT'lu Xperia Pro ICS 4.0.4 yüklü telefon var :bud: Artık Clockworkmod vs. telefona atabilirim.

acemi01

acemi01

Üye
Tam aradığım bir konuydu bu çok teşekkürler klavyene sağlık :D

psikozsound

Üye
arkadaşım dediklerinin hepsini sırasıyla yaptım önce neo kerneli yükledim hata yok sonra runme bat ı çalıştırdım all done dedi sonra tekrar pro kerneli flasladım ancak super user ı indirdim içi boş root checker ı indirdim o oda root değilsiniz dedi.

Silinen Üye 94869

Silinen Üye 94869

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
arkadaşım dediklerinin hepsini sırasıyla yaptım önce neo kerneli yükledim hata yok sonra runme bat ı çalıştırdım all done dedi sonra tekrar pro kerneli flasladım ancak super user ı indirdim içi boş root checker ı indirdim o oda root değilsiniz dedi.

Menüde superuser diye bir uygulama var mı?

psikozsound

Üye
hayır yok ben indirdim ama içinde hiçbir uygulama yok

Silinen Üye 94869

Silinen Üye 94869

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
hayır yok ben indirdim ama içinde hiçbir uygulama yok

Root olmamış. .bat dosyasını telefonun ışığı yandığında çalıştırıp bir tuşa basacaksın. Telefon açılır ama ekranı gelmez, tuş ışıkları bir süre sonra yanar. O anda .bat dosyasını çalıştırıp bir tuşa basacaksın. Telefon rootlanıyor.

acemi01

acemi01

Üye
Ya ben ilk başta kernel 4.0.3 ü yüklemeye çalışıyorum ama "Select kernel to Flash'a" tıkladığım an "This action can only be done in fastboot mode" ​diye bir hata veriyor ???

Silinen Üye 94869

Silinen Üye 94869

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
Ya ben ilk başta kernel 4.0.3 ü yüklemeye çalışıyorum ama "Select kernel to Flash'a" tıkladığım an "This action can only be done in fastboot mode" ​diye bir hata veriyor ???

Telefonu kapatıp kablosunu çek. Telefonun menü tuşunu (4 çizgi alt alta olan tuş) basılı tutarak telefonun kablosunu bilgisayara bağla. Bu fasboot modudur. Bu menüde Kernel flaşlayabilirsin.

acemi01

acemi01

Üye

Telefonu kapatıp kablosunu çek. Telefonun menü tuşunu (4 çizgi alt alta olan tuş) basılı tutarak telefonun kablosunu bilgisayara bağla. Bu fasboot modudur. Bu menüde Kernel flaşlayabilirsin.

Dediğinizi yaptım ama kernel yüklenmedi. Kernel seçtikten sonra bu sefer şöyle bi uyarı geliyor "Please check the log before rebooting into system". Bunda ne yapmam gerekiyor ya ?

Launching Fastboot Toolbox 1.0 by DooMLoRD
22/021/2012 00:21:18 - INFO - Device Status: FASTBOOT mode
22/021/2012 00:21:31 - INFO - Selected kernel (boot.img or kernel.sin): C:\Users\$corpi10\Desktop\android\Rambo_FT xperia pro root\Sony Ericsson Xperia Neo 4.0.3 Kernel\kernel.sin
22/021/2012 00:21:31 - INFO - Flashing selected kernel
22/021/2012 00:21:31 - INFO - sending 'boot' (4550 KB)...
22/021/2012 00:21:31 - INFO - FAILED (remote: The Device must be rooted first)
22/021/2012 00:21:31 - INFO - finished. total time: 0.002s
22/021/2012 00:21:31 - INFO - FASTBOOT Output:
sending 'boot' (4550 KB)...
FAILED (remote: The Device must be rooted first)
finished. total time: 0.002s

22/021/2012 00:21:31 - INFO - Please check the log before rebooting into system

- - - Eklendi - - -

Dediğinizi yaptım ama kernel yüklenmedi. Kernel seçtikten sonra bu sefer şöyle bi uyarı geliyor "Please check the log before rebooting into system". Bunda ne yapmam gerekiyor ya ?

Launching Fastboot Toolbox 1.0 by DooMLoRD
22/021/2012 00:21:18 - INFO - Device Status: FASTBOOT mode
22/021/2012 00:21:31 - INFO - Selected kernel (boot.img or kernel.sin): C:\Users\$corpi10\Desktop\android\Rambo_FT xperia pro root\Sony Ericsson Xperia Neo 4.0.3 Kernel\kernel.sin
22/021/2012 00:21:31 - INFO - Flashing selected kernel
22/021/2012 00:21:31 - INFO - sending 'boot' (4550 KB)...
22/021/2012 00:21:31 - INFO - FAILED (remote: The Device must be rooted first)
22/021/2012 00:21:31 - INFO - finished. total time: 0.002s
22/021/2012 00:21:31 - INFO - FASTBOOT Output:
sending 'boot' (4550 KB)...
FAILED (remote: The Device must be rooted first)
finished. total time: 0.002s

22/021/2012 00:21:31 - INFO - Please check the log before rebooting into system

O sorunumu da hallettim sonunda yani gerek kalmadı. Bootloader kilidini kırmadığım için kaynaklanıyormus. Sonunda ben de cihazımı rootladım oh beeeeeeeee :)

Yardımlarınız için teşekkür ederim :)

Silinen Üye 94869

Silinen Üye 94869

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
Rica ederim. Flashtool konusunda bootloader kilidini kırma yöntemi de vardı, halletmişsin :)

psikozsound

Üye
ben de denedim baya kastırdım ve başardım arkadaşlar Rambo ya teşekkür ediyorum gerçekten çok aramıştım çünkü..Ancak bilmeniz gereken extra şeyler var bootloder i açmanı gerekiyor bunun öncesinde ben yaptım artık rootum telefonum xperia pro...

• Beğen
Tepkiler: Silinen Üye 94869

converse34

Üye
anlattığın tüm yöntemleri xperia ray de uyguladım. telefon 4.0.3 te rootlandı.superuser da geldi ancak ne zaman 4.0.4 e flashlasam root özelliği gitti. nedeni ne olabilir? ne yapmam gerek?

yada olmadı daha farklı bir soru sorayım 4.0.3 ün 4.0.4 ten farkı nelerdir? kurmam gerekir mi illa

eerayy

Üye
Şimdi deniyorum Rambo, inş olur bi sıkıntı çıkmaz. Bitirdikten sonra yazarım.

Hocam ilk kerneli yükledim, root yaptım, all done yazısını gördüm. Şimdi bizim kerneli yüklerken fastboot moduna geçiremiyorum telefonu. Mavi ışık yanmıyor, sönük turuncu bi ışık yanıyor, telefonda açılmıyor. N'apmam lazım?

Silinen Üye 94869

Silinen Üye 94869

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
Turuncu ışık yanıyorsa sen flash modundasın. Fastboot moduna geçmek için Menü tuşunu basılı tutarken telefonun kablosunu bilgisayara bağlayacaksın.

- - - Eklendi - - -

anlattığın tüm yöntemleri xperia ray de uyguladım. telefon 4.0.3 te rootlandı.superuser da geldi ancak ne zaman 4.0.4 e flashlasam root özelliği gitti. nedeni ne olabilir? ne yapmam gerek?

yada olmadı daha farklı bir soru sorayım 4.0.3 ün 4.0.4 ten farkı nelerdir? kurmam gerekir mi illa

4.0.4 root olmuyor. Root özelliğini geri getirmek için google'dan araştırma yapabilirsin. 4.0.3 ile 4.0.4 arasındaki farkları Xperia Neo V kullanmadığım için tespit edemiyorum.

eerayy

Üye
Turuncu ışık yanıyorsa sen flash modundasın. Fastboot moduna geçmek için Menü tuşunu basılı tutarken telefonun kablosunu bilgisayara bağlayacaksın.

Hocam bi daha deniyim ama, zaten menü tuşuna basıp takınca sönük turuncu ışık yanıyor. Fastboot moduna geçiremedim bi türlü. 4.0.3 kernelinde oldu, bunda olmadı.

Evet, yine aynısı.

10/017/2012 11:17:02 - INFO - Device connected with USB debugging on
10/017/2012 11:17:02 - INFO - Connected device : MK16
10/017/2012 11:17:03 - INFO - Installed version of busybox : BusyBox v1.18.4 (2011-04-04 18:40:20 CDT) multi-call binary.
10/017/2012 11:17:03 - INFO - Android version : 4.0.4 / kernel version : 2.6.32.9-perf
10/017/2012 11:17:03 - INFO - Root Access Allowed

Bunlar yazıyor logda.

Tamam hocam hallettim. Bataryayı çıkartıp takınca geçti fastboot moduna. Şimdi kernel'i seçtim gözattan. Galiba oldu, OKAY yazısı var aşağıda :D kabloyu çıkartıp, telefonu açıyorum şimdi gelişmeleri yazarım.

Tamam telefonda açıldı, Superuser kapı gibi duruyor orda. Çok sevindim. Bu sorunla karşılaşan olursa bataryayı çıkartıp taksın, düzeliyor. Sağol hocam tekrardan, güzel anlatmışsın ama bazı yerlerde böyle ufak pürüzler çıkabiliyor. İlk konuya ekle istersen bu hatayı. Bootloader kilidinin açılması gerektiğinide yaz bence.

Silinen Üye 94869

Silinen Üye 94869

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
Herhangi orjinal rom flaşlarsan sorunun düzelir. İllaki fastboot modu gerekmiyor :)

Xelord

Xelord

Üye
4.0.3e geçip rootluyorum her şey tamam. Rootlu 4.0.3 var. Daha sonra 4.0.4 flashladığımda root gitmiş oluyor. Nerde hata yapıyorum?

Üst Alt