Hz.Muhammedin ağlaması

Sponsorlu Bağlantılar

yasin1587

yasin1587

Üye
    Konu Sahibi
Hz.Muhammedin ağlaması
PEYGAMBERİMİZ (s.a.v)İN AĞLAMASI Bir gün Peygamber efendimiz Cebrail aleyhisselama Cehennemi sordu.
Cebrail aleyhisselam da uzun uzun Cehennemi anlatti. Peygamber efendimiz anlatilanlara dayanamayip bayildi. Ayildiginda buyurdu ki:

- Ey Cebrail, böyle siddetli, felaket yere benim ümmetim girecek mi?
- Evet. Ümmetinin büyük günah isliyenleri Cehenneme girecektir.
Bunun üzerine Peygamber efendimiz cok agladi. Cebrail aleyhisselam da agladi. Sonra odasina cekildi. Sadece namaz icin disari cikiyor bunun disinda kimseyle görüsmüyordu.
Peygamber efendimizin disari cikmayisinin ücüncü günü hazreti Ebu Bekir kapusunun önüne gelerek.
- Resuluüahi görmek mümkün mü? diye seslendi. Fakat, icerden bir cevap gelmeyince agli***** kapidan ayrildi.
Sonra hazret-i Ömer gelip, ayni sekilde söyledi. Ona da cevap gelmeyince agli***** oradan ayrildi.
Sonra Selman-i Farisi hazretleri geldi. Ona da bir cevap verilmeyince, agli***** hazret-i Alinin evine gidip durumu anlatti. Hazret-i Fatima hemen hane-i saadete kostu.

- Ey Allahin Resulü ben kiziniz Fatima, dedi.
Peygamber efendimiz o anda secdeye kapanmis ümmeti icin agliyordu.
Hazreti Fatima, kapi acilip iceri girince babasinin aglamaktan yüzünün sarardigini, avurtlarinin cökmüs oldugunu gördü.
- Babacigim size böyle ne oldu? diye sordu.
Peygamber efendimiz buyurdu ki:
- Ey Fatima, bana Cebrail gelip Cehennemi, tabakalarini anlatti. Ümmetimden büyük günah isliyenlerin Cehenneme atilacagini bildirdi, iste beni aglatan kederlendiren budur.

Sonra Hazreti Fatima, ümmetinden günah isliyenlerin Cehenneme nasil gireceklerini sordu. Peygamber efendimiz söyle anlatti:

- Günahkarlar tutulup Cehenneme götürülürken, "Ya Muhammed" "Ya Muhammed" diye bagirarak giderler. Fakat, Cehenneme yaklasip Cehennem meleklerini görünce, bunu unuturlar.
Melekler:
- Sizler kimlersiniz, diye sorduklarinda
- Biz, kendilerine Kuran inmis olanlardan ve Ramazanda oruc tutanlardaniz, derler.
Melekler de:
- Kurani kerim Muhammed aleyhisselamin ümmetine inmistir, derler.
Bunun üzerine Peygamber efendimizin ismini hatirlayip
- Bizler Muhammed aleyhisselam ümmetindeniz, derler.
Melekler de:
- Kurani kerimdeki Allahü tealaya asi olan kimselerin hallerini bildiren ayetlerden haberiniz yok muydu? diye sorar.
Onlar da:
- Vardi fakat gaflete geldik, Seytana uyduk, derler.
Hallerine cok üzülürler. Meleklerden izin isteyip hallerine uzun zaman aglarlar. Gözyaslari kalmaz, gözlerinden kan akmaya baslar.
Sonra melekler onlara derler ki:
- Bu aglamaniz bosunadir. Eger dünyada böyle aglasaydiniz faydasi olurdu. Dünyada iken Allah korkusu ile aglasaydiniz simdi burada aglamazdiniz.
Sonra meleklere emir gelir:
- Atin onlari Cehenneme..!!

Bu konudaki hadisine bir göz atalım:Efendimiz buyuruyor;"BENİM (MİRAÇTA)GÖRDÜĞÜMÜ GÖRMÜŞ OLSAYDINIZ AZ GÜLER,ÇOK AĞLARDINIZ."

kol@j

kol@j

Üye
cehennem ateşi onları yakmaya korkar...

cehennem meleğinin emriyle ateş ileri atıldıkça imanlı olan insanları yakmaktan çekinir.

en sonunda melek kalpleri ve yüzleri hariç yakmasının Allah'ın emri olduğunu söyler... ve o şekilde yanarlar...

Ta ki Bir gün Cebrail melek Allah'tan Hz Muhammed (s.a.v) in ümmetinin cehennemdeki durumunu görmesini emredinceye kadar...

Cebrail melek yanan insanları görünce... "Muhammed'in ümmeti ne hale gelmiş!" diye nida edince cehennemdeki müslümanlar peygamber efendimize haber götürülüp şefaat istemesini söylerler.

Cebrail melek Allah'tan izin isteyerek peygamber efendimize durum bildirilir.

Peygamber efendimiz şefaat etmek ister ve kabul edilir.

Peygamber efendimiz cehennem kapısına gelir ve ümmetini cehennemden çıkarır...

tenbih-ül' gafilün bustan-ı arifün kitabından

burada kafanıza takılabilecek durum şudur...

herkesin çekeceği vebal farklı olmasına rağmen herkes aynı anda cehenneme girip aynı zamanda çıkıyor...
demek ki herkes aynı ölçüde azap çekecek...

öyle değil... herkes zamanı aynı anda algılamaz. herkes için aynı gibi görünen bu süre kimisine 200000 sene kimisine 1000000 sene olabilir...

hayır dualarınızı eksik etmeyiniz...

_SiyabeNd_

_SiyabeNd_

Üye
Güzel paylaşım ALLAH Razı Olsun ALLAH Bizi Cehennem Azabından Korusun.

Dipnot=Amin.

Üst Alt