Uygulama Hosts Dosyası Nasıl Silinir? (anlatım) Playstore Bağlantı Yok Çözümü

Sponsorlu Bağlantılar

Silinen Üye 484994

Silinen Üye 484994

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
Hosts Dosyası Nasıl Silinir? (anlatım) Playstore Bağlantı Yok Çözümü
Playstore'ye girerken "Bağlantı yok" hatasının benim bildiğim kadarıyla çözümü, host dosyasını silmektir. Burada en basit şekilde anlatacağım, onu nasıl sileceğinizi. Eğer yapamayanlar olursa, resimli anlatım yapmayı düşünebilirim.

Başlamadan önce; telefonu rootlu olanlar içindir bu anlatım. Telefonu rootlu olmayanlara yardımcı olamayacağım.

1: uygulamasını telefonunuza kurun. Bunu dilerseniz pc üzerinden, dilerseniz ayrı bir kaynaktan apk dosyasını indirerek yapabilirsiniz. Anlatım Es File Explorer üzerinden yapılacaktır.

2: Eğer telefonunuz rootluysa, es file explorer'ı kurup açtığınız zaman size superuser'ın bir uyarısı gelecek. Uyarıdaki kutucuğu işaretli hale getirin ve accept butonuna basın. Yani bir bakıma, es file explorer'e root yetkisini vermiş olacaksınız ki bu adım şart.

3: Eğer uygulamayı açtığınızda, 2. adımda belirttiğim pencere gelmezse merak etmeyin, devam edelim. Telefonunuzda bildiğiniz gibi bir adet (dokunmatik) menü(seçenekler tuşu, bir adet Home, ana ekran tuşu, bir adet (dokunmatik) de geri/back tuşu vardır. Es File Explorer'i açtığınız zaman "Menü" dokunmatik tuşuna basınız. Böylece uygulamada bir menü ekranı belirecektir.

4: Bu menü ekranında aşağılara doğru gelin ve "Root Explorer" yazısının yanında "Kapalı" yazıyorsa eğer ona tıklayın; "Açık" yazıyorsa da Root Explorer yazısına tıklayın. Uygulamaya root yetkisini vermediyseniz eğer, Root Explorer yazısına tıkladığınızda sizden bu yetkiyi isteyecektir, siz de bu yetkiyi uygulamaya verirsiniz. Sonrasında bir pencere açılacak.

5: Açılan pencerede En altta "R/W olarak bağla" seçeneğini göreceksiniz. O seçeneğe tıklayın ve ekrana gelen ufak pencerede "RW" yazısı altındaki her iki daireyi de işaretli hale getirip "Tamam" seçeneğine basın. Böylece Es File Explorer'e cihaz dosyası üzerinde tam erişim vermiş oluyoruz.

6: Şimdi Es File Explorer'in üst kısmında yer alan / işaretine tıklayıp "Cihaz" yazısını seçin ya da direk Cihaz dosyalarının olduğu dizine gidin. Burada "System" klasörüne, oradan da "etc" klasörüne girin.

7: etc klasörüne girdikten sonra, bu dizin içerisinde (klasörlerde değil, direk etc içinde) "hosts" dosyasını bulacaksınız. Bunun üzerine basılı tutun, böylece işaretli hale getireceksiniz. Sonra da silin ve telefonunuzu yeniden başlatın.

Playstore'de bağlantı yok hatasını son aldığımda, bu işlemi yaptım ve o zamandan beri sorun yaşamadım. Yararlı olması dileği ile.

• Beğen
Tepkiler: Siyah Lale, Kallito06 ve sienon

theeternal

theeternal

Üye
:tşk:

• Beğen
Tepkiler: Silinen Üye 484994

sienon

Üye
:tşk:

• Beğen
theeternal

theeternal

Üye
oley be kardes cok saol o kadar işime yaradıki

Kallito06

Kallito06

Üye
Çok Teşekkür Ederim Çok İşime Yaradı...

Hep Freedom Yüzünden Play Bozulmuştu :D

• Beğen
by.frozen

by.frozen

Üye
Hosts u silemiyorum

Samizel Destan

Samizel Destan

Üye
Kendi telefonumda ki hosts dosyasını paylaşayım dedim içinde sadece youtube engelini kaldırmak ve uygulamalardaki tüm reklamları kaldırmak için gerekli hosts bilgileri mevcut ve güncel telefonunuza atarak reklam engelleyici uygulama kurmaktan kurtulabilirsiniz :D

• Beğen
kewell777

kewell777

Üye
Çooook saol hemde çok çok cok

Silinen Üye 484994

Silinen Üye 484994

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
Hosts u silemiyorum

Telefonunuz root yetkisine sahip olmalı. Eğer öyleyse, es file manager uygulamasını kurun. Sonra yan paneli açıp en alta inin ve oradan root explorer'e tıklayın. Sizden root yetkisi isteyince onay verin, sonra ekrana gelen pencerede r/w yazısının altındaki 2 kutuyu da işaretli hale getirin. Böylece artık sistem dosyalarından herhangi birini silebilirsiniz; örneğin host dosyası.

ozan380

Üye
Kardesim ben yapamadim resimli olarak yardimci olsanizYani o menu (dokunmatik)simgesini felan goremedim

Silinen Üye 484994

Silinen Üye 484994

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
Kardesim ben yapamadim resimli olarak yardimci olsanizYani o menu (dokunmatik)simgesini felan goremedim

yan paneli acmak icin parmaginizi ekranin (size gore) solundan sagina dogru kaydirabilirsiniz. boyle yaptiginizda da o yan taraftaki panel cikacaktir .

Baris_Can_Nisa

Üye
Root explorer i aktifleştirmeye çalıştığımda bu özellik telefonunuzda çalışmıyor bildirimi geliyor

Silinen Üye 484994

Silinen Üye 484994

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
Root explorer i aktifleştirmeye çalıştığımda bu özellik telefonunuzda çalışmıyor bildirimi geliyor

Root Explorer, Titanium Backup gibi sistem dosyaları üzerinde değişiklik yapmak için geliştirilmiş uygulamalar, cihazınızda root özelliğinin aktif edilmesini gerekli kılar. Öncelikle kendi cihazınıza uygun root özelliği nasıl açılacağını araştırıp root'u aktif edin (ki tüm riskler size aittir ve genelde root aktif olursa garanti kapsamı gider deniyor), ondan sonra root explorer'i kullanmayı tekrar deneyin lütfen.

Eğer cihazınızda hali hazırda root özelliği açıksa ve buna rağmen bu hatayı alıyorsanız, o zaman es file explorer adlı uygulamayı kurup root yetkilerini bu uygulamada serbest bırakarak da host dosyası üzerinde aynı işlemi yapabilirsiniz. Ben es file explorer kullanıyorum şahsen.

ahmethshs

Üye
Playstore'ye girerken "Bağlantı yok" hatasının benim bildiğim kadarıyla çözümü, host dosyasını silmektir. Burada en basit şekilde anlatacağım, onu nasıl sileceğinizi. Eğer yapamayanlar olursa, resimli anlatım yapmayı düşünebilirim.

Başlamadan önce; telefonu rootlu olanlar içindir bu anlatım. Telefonu rootlu olmayanlara yardımcı olamayacağım.

1: uygulamasını telefonunuza kurun. Bunu dilerseniz pc üzerinden, dilerseniz ayrı bir kaynaktan apk dosyasını indirerek yapabilirsiniz. Anlatım Es File Explorer üzerinden yapılacaktır.

2: Eğer telefonunuz rootluysa, es file explorer'ı kurup açtığınız zaman size superuser'ın bir uyarısı gelecek. Uyarıdaki kutucuğu işaretli hale getirin ve accept butonuna basın. Yani bir bakıma, es file explorer'e root yetkisini vermiş olacaksınız ki bu adım şart.

3: Eğer uygulamayı açtığınızda, 2. adımda belirttiğim pencere gelmezse merak etmeyin, devam edelim. Telefonunuzda bildiğiniz gibi bir adet (dokunmatik) menü(seçenekler tuşu, bir adet Home, ana ekran tuşu, bir adet (dokunmatik) de geri/back tuşu vardır. Es File Explorer'i açtığınız zaman "Menü" dokunmatik tuşuna basınız. Böylece uygulamada bir menü ekranı belirecektir.

4: Bu menü ekranında aşağılara doğru gelin ve "Root Explorer" yazısının yanında "Kapalı" yazıyorsa eğer ona tıklayın; "Açık" yazıyorsa da Root Explorer yazısına tıklayın. Uygulamaya root yetkisini vermediyseniz eğer, Root Explorer yazısına tıkladığınızda sizden bu yetkiyi isteyecektir, siz de bu yetkiyi uygulamaya verirsiniz. Sonrasında bir pencere açılacak.

5: Açılan pencerede En altta "R/W olarak bağla" seçeneğini göreceksiniz. O seçeneğe tıklayın ve ekrana gelen ufak pencerede "RW" yazısı altındaki her iki daireyi de işaretli hale getirip "Tamam" seçeneğine basın. Böylece Es File Explorer'e cihaz dosyası üzerinde tam erişim vermiş oluyoruz.

6: Şimdi Es File Explorer'in üst kısmında yer alan / işaretine tıklayıp "Cihaz" yazısını seçin ya da direk Cihaz dosyalarının olduğu dizine gidin. Burada "System" klasörüne, oradan da "etc" klasörüne girin.

7: etc klasörüne girdikten sonra, bu dizin içerisinde (klasörlerde değil, direk etc içinde) "hosts" dosyasını bulacaksınız. Bunun üzerine basılı tutun, böylece işaretli hale getireceksiniz. Sonra da silin ve telefonunuzu yeniden başlatın.

Playstore'de bağlantı yok hatasını son aldığımda, bu işlemi yaptım ve o zamandan beri sorun yaşamadım. Yararlı olması dileği ile.
Bn dedigin her seyi yaptım ama olmadı lütfen yardımcı olurmusun teli rootlamıstım hatta super su da kndiliğinden cıkmıstı

YaşlıTaşCocuk54

YaşlıTaşCocuk54

Üye
System\etc te gelin host dosyasını silin root explorer kullanın root yetkisini verin tamamdır

ahmethshs

Üye
İşte silemiyorum root yetkisi verilmiyo anlamadım bnde
Her söleneni yaptım es dosya yöneticisinden root explorerdan ama host dosyası silinemez diyo

xx11xx11

xx11xx11

Üye
Emege saygi ama bu kadar ugrasmaya gerek yok freedom yuzinden google playe giremiyorsak yapmamiz gereken tek sey fredoom u acip seceneklerden stop demek bu kadar basit ;)

Silinen Üye 484994

Silinen Üye 484994

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
İşte silemiyorum root yetkisi verilmiyo anlamadım bnde
Her söleneni yaptım es dosya yöneticisinden root explorerdan ama host dosyası silinemez diyo

Arkadaşım eğer hiçbiri işe yaramadıysa telefonunu formatla, olur biter. Yalnızca dikkat ettim de "host dosyası silinemez" hatası almışsın. Şimdi es file'de soldan paneli aç, araçlar kısmına girip root gezgini'ni açık konuma getirdiğin an zaten senden supersu ya da super user yetkisi isteyecek. O sırada gelen pencerede "allow" dersen root gezgini açık konuma gelecek. Sonra host dosyasını silip telefonu yeniden başlatman yeterli olur. Dilersen wipe CACHE de yapabilirsin o sırada. Format atmak da istersen telefonuna WIPE FACTORY RESET seçenğini seçerek formatlayabilirsin. Tabii sonra tüm programları baştan kuracaksın (yani sonradan kurduklarını).

Emege saygi ama bu kadar ugrasmaya gerek yok freedom yuzinden google playe giremiyorsak yapmamiz gereken tek sey fredoom u acip seceneklerden stop demek bu kadar basit ;)

Bence o kadar emin olma; çünkü zamanında bu dediğini denediğim halde host dosyasını silene kadar bağlantı aktif olmamıştır playstore'de.

Üst Alt