Horozlar Niçin Her Sabah Öterler?

Konu, 'Kültür - Sanat' kısmında Dogus Pertez tarafından paylaşıldı. Okunma: 3125 | Cevaplanma: 1

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Horozlar Niçin Her Sabah Öterler?

  Horozun sabah erkenden, gün doğarken ötmesinin, insanları uyandırma arzusu ile bir ilgisi yoktur. Onlar kendileri için öterler.

  Aslında horozlar gün boyu öterler ama gün ağarırken ötmeleri daha kuvvetli, daha canlıdır. Ortalık da iyice sessiz olunca çok uzaklardan bile duyulabilir. Horozların ötüş tempoları öğleden sonra saat 3'e doğru düşer. Horozların ötmeye başlamaları tam şafak vakti veya çok az öncedir.

  Gerek doğan Güneş'in ışığının etkisini gerekse yine aynı zamanda ötmeye başlayan diğer kuşların seslerinin etkilerini ölçmek amacıyla horozlar ışık ve ses geçirmez bir bölmeye konulmuşlar ama yine aynı saatte ötmeye başladıkları görülmüştür. Buradan da sabah sabah ötmenin horozun biyolojik saatinde ayarlanmış olduğu anlaşılıyor.

  Sabah Güneş doğarken ötmek sadece horozlara mahsus değildir. Kulağa en çok horozun sesinin gelmesi, onun sesinin diğerlerinden daha güçlü olmasındandır.

  Kuşların büyük çoğunluğu da aynı saatlerde dallarda koro halinde ve kuvvetlice öterler. Gün boyu kuşlardan duyabileceğiniz en büyük ses hacmi bu saatlere rastlar.

  Bu sabah ötüşünün nedeni kuşun kendi hakimiyeti altındaki alanı belirtmesidir. Horoz da her ne kadar uçamasa da bir kuş türü olduğundan onun da sabah ötüş nedeni aynıdır. 'Her horoz kendi çöplüğünde öter' ifadesi bu bakımdan çok doğrudur. Öterek o gün boyu kendi alanı içinde olan kümesin ve tavukların yanına kimsenin özellikle diğer horozların yaklaşmamasını ikaz eder.

  Gerek horozun gerekse diğer kuşların gün içinde ötmelerinin nedeni ise farklıdır. Bu ötüşler, yiyeceği, tehlikeyi haber veren, diğerlerinin gözden kaybolmamaları için 'ben buradayım' mesajını veren, zaman zaman da aşkım ifade eden iletişim ötüşleridir.  Yazan: Dogus Pertez
 2. hmm ilginç yanlış bilgiler çürüyor ...bilgi için sağol dostum

Horozlar Niçin Her Sabah Öterler? konusuna benzer içerikler

 1. Horozlar neden erkenden öter ...???? ( 17 Eylül 2009 | Garip ve İlginç Olaylar )

  Horozlar niçin sabahları erkenden öterler? Sabah güneş doğarken ötmek yalnız horozlara özgü değildir. Kulağa en çok horozun sesinin gelmesi onun sesinin diğerlerinden daha güçlü olmasıdır. Kuşların büyük çoğunluğu da aynı saatlerde ağaçlarda koro...
 2. Bora Duran "Her Sabah" ( 31 Ocak 2010 | Son Albümler )

  Uzun yıllardır müzik ile iç içe yaşayan, bugüne kadar birçok sanatçının albüm projesine klasik kemençe, gitar, perdesiz gitar ve sesiyle eşlik eden Bora Duran'ın ilk albümü "Her Sabah" tüm müzik marketlerdeki yerini aldı. İnsana ait...
 3. Horozlar niçin sabahları erkenden öterler? ( 5 Nisan 2011 | Kültür - Sanat )

  Sabah güneş doğarken ötmek yalnız horozlara özgü değildir. Kulağa en çok horozun sesinin gelmesi, onun sesinin diğerlerinden daha güçlü olmasıdır. Kuşların büyük çoğunluğu da aynı saatlerde ağaçlarda koro halinde öterler. Gün boyu hem horozlar...
 4. Horozu çok olan köyde sabah geç olur. ( 18 Mayıs 2012 | Maxi Sözlük )

  Karışanı çok olan işlerden güç sonuç alınır. Çünkü her kafadan bir ses çıkar, herkes başka bir yol seçer, işin nasıl yapılacağı konusunda kesin karar verilemez. Dolayısıyla böyle bir işi sonuca ulaştırmak da oldukça güç olur.
 5. Her Sabah Bir Elma ( 24 Ekim 2012 | Gereksiz Mesajlar ve Deneme Mesajları )

  Her sabah yediğiniz bir elma sizin günlük enerji ihtiyacınızı karşılayacaktır :sirit:
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
30 Kasım 2015 Pazartesi - 17:10:16