Hep düşünüpte cevap veremediğim soru..

Sponsorlu Bağlantılar

messevim

messevim

Üye
    Konu Sahibi
Hep düşünüpte cevap veremediğim soru..
Micro Sd hafıza kartları, flash discleri vs hepimiz biliriz. örneğin neden 2GB bir hafıza kartı vey flash disc 4GB den daha ucuz ?

Kullanılan malzeme aynı değilmi ki ? boyut aynı, malzeme aynı. Ama fiyat farklı.. Fiyatını bu kadar etkileyecek ikisi arasında ne tür bir madde kullanıyorlar ki acaba ? yoksa satış politikasımıdır bu çözemedim...

Mesut Aktaş

Mesut Aktaş

Co-Admin
yapılış maddeleri aynı içerik aynı geriye sadece boyutun farklı olma durumu kalmıyor mu :)

UpOneTR

UpOneTR

Üye
Hay okumaz olaydım soruyu :angry:

• Beğen
Tepkiler: bLnmz
BrainHacker

BrainHacker

Üye
Bugattinin fiyatıyla bmw nin fiyatı gibi düşün. İkisindede demir kullanılıyor...

• Beğen
Tepkiler: >Pessimistic.
messevim

messevim

Üye
    Konu Sahibi
Bugattinin fiyatıyla bmw nin fiyatı gibi düşün. İkisindede demir kullanılıyor...
Bu biraz konu dışı örnek olmuş. arabalarda kullanılan malzeme kalitesi farklı, motorları farklı, camları , aksesuarları vs hep farkı olabiliyor. ama micro sd kartlar da durum böyle mi ki ...

karayel90

karayel90

Üye
Belkide kullanılan veri aktarım ağına bağlıdır.Yani veri yolları için misal 1 metre tel kullanıyorsan 4gb de 2 metre tabi bide bunu işleyen robotlar falan filan bir sürü şey.Masraflar ve kullanılan şeyler daha fazla olduğu için olabilir

• Beğen
Tepkiler: mehsevim
messevim

messevim

Üye
    Konu Sahibi
Belkide kullanılan veri aktarım ağına bağlıdır.Yani veri yolları için misal 1 metre tel kullanıyorsan 4gb de 2 metre tabi bide bunu işleyen robotlar falan filan bir sürü şey.Masraflar ve kullanılan şeyler daha fazla olduğu için olabilir
En mantıklı cevap... dediğiniz gibi olabilir..

bLnmz

bLnmz

Üye
Class farkı olan kartlar var. Ondan ziyade senin de söylediğin gibi, hafıza farkı var.
2 GB'lık hafıza kartının 4 GB hafıza kartına göre kopyalama hızı biraz daha farklıdır.
Dış görünüşü aynı ama içindeki filmi farklı.
Tofaş Şahin ile Doğan'ı düşün. Dış görünüş aynı, yapısı farklı ;)

messevim

messevim

Üye
    Konu Sahibi
Class farkı olan kartlar var. Ondan ziyade senin de söylediğin gibi, hafıza farkı var.
2 GB'lık hafıza kartının 4 GB hafıza kartına göre kopyalama hızı biraz daha farklıdır.
Dış görünüşü aynı ama içindeki filmi farklı.
Tofaş Şahin ile Doğan'ı düşün. Dış görünüş aynı, yapısı farklı ;)
Class farklı olanları söylemiyorum. örneğin class 4 2GB hafıza kartı ile 4GB hafıza kartının kopyalama hızları vs aynı değil mi ? eğer aynıysa neden fiyat farklı onu söylüyorum, :)

bLnmz

bLnmz

Üye
Class farklı olanları söylemiyorum. örneğin class 4 2GB hafıza kartı ile 4GB hafıza kartının kopyalama hızları vs aynı değil mi ? eğer aynıysa neden fiyat farklı onu söylüyorum, :)
Biri 2 biri 4 GB. İçlerinde kullanılan FILM farkı var :ehe

• Beğen
0MG90

0MG90

Üye
Masraf farkı vardır.

• Beğen
asgz

asgz

Üye
Ürünlerin fiyatları Üretim maliyetleri ve pazar talebi ile ilgilidir

BrainHacker

BrainHacker

Üye
Öyle olmasaydı herkes 3 tb disk alırdı ve birdaha disk almak zorunda kalmazdı. Bunu önlemek için düşük bellekler ucuza büyük bellekler pahalıya satılıyor. Yani adamın biri 10 tane 1 gb lik bellek alma parasını 10 gb lik bellekten çıkartıyorlar. :) buda benim fikrim :)

• Beğen
Uhops

Uhops

Üye
Depolamada kullanan maddenin yoğunluğu fazladır heralde. :) Miliamperi büyük olan cihazın pahalı olması içindeki kimyasalın fazla kullanılması gibi.

• Beğen
messevim

messevim

Üye
    Konu Sahibi
Öyle olmasaydı herkes 3 tb disk alırdı ve birdaha disk almak zorunda kalmazdı. Bunu önlemek için düşük bellekler ucuza büyük bellekler pahalıya satılıyor. Yani adamın biri 10 tane 1 gb lik bellek alma parasını 10 gb lik bellekten çıkartıyorlar. :) buda benim fikrim :)
Depolamada kullanan maddenin yoğunluğu fazladır heralde. :) Miliamperi büyük olan cihazın pahalı olması içindeki kimyasalın fazla kullanılması gibi.
ikinizin yorumuda mantıklı...:) velhasıl yapacak pek birşey yok. böyle gelmiş böyle gidiyor. sanırım ufak tefek şeylere fazla kafa yormamak gerekiyor.. :9

Mesut Aktaş

Mesut Aktaş

Co-Admin

zaten konuda da o yazıyordu :D benim cevabımı da okumamış, düz mantık kurmak zor olmamalı..

greenmile

greenmile

Üye
Senin mantığına göre 2.5 lt kolanın fiyatı ile 1 lt kolanın fiyatı paralel şekilde olmalı ama öyle değil işte

İhtiyar007

İhtiyar007

Üye
2 kilo şeker 4 kilo şekerden neden ucuz der gibi olmuş sanki :utan

Üst Alt