Temperature
Üye
Hangi Futbolcu Nereli?
Turkcell Süper Lig yer alan 18 takımda forma giyen futbolcuların doğum yerlerine göre dağılımı şöyle:
İSTANBUL
Türkiye’nin nüfus olarak en büyük ili olan İstanbul, ligde mücadele eden 262 futbolcunun doğum yerlerine bakıldığında 38 futbolcuyla ilk sırayı aldı.
Türkiye’nin nüfus olarak en büyük ili olan İstanbul, ligde mücadele eden 262 futbolcunun doğum yerlerine bakıldığında 38 futbolcuyla ilk sırayı aldı.
İstanbullu futbolcular, Antalyaspor, Gaziantepspor, İstanbul Büyükşehir Belediyespor, Ankaragücü, Denizlispor, Kasımpaşa, Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe, Kayserispor, Trabzonspor, Eskişehirspor, Manisaspor, Diyarbakırspor ve Bursaspor takımlarında forma giyiyor.
Kadrosunda en fazla İstanbul doğumlu futbolcuya yer veren takım ise Galatasaray oldu. Emre Güngör, Uğur Uçar, Aydın Yılmaz, Arda Turan, Mustafa Sarp ve Murat Akça Sarı-kırmızılıların İstanbul doğumlu futbolcuları.
İZMİR İKİNCİ SIRADA
Ligin en fazla futbolcuya sahip şehirleri değerlendirmesinde ikinci sırayı 28 ile İzmir, üçüncülüğü 16’şar futbolcuyla Ankara ve Trabzon illeri aldı.
Ligin en fazla futbolcuya sahip şehirleri değerlendirmesinde ikinci sırayı 28 ile İzmir, üçüncülüğü 16’şar futbolcuyla Ankara ve Trabzon illeri aldı.
Ligde yer alan takımlardan Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe, Kayserispor, Bursaspor, Manisaspor, Diyarbakırspor, Denizlispor, Sivasspor, Kasımpaşa, Ankaraspor, Gaziantepspor, Antalyaspor, İstanbul Büyükşehir Belediyespor ve Ankaragücü’nün kadrolarında İzmir doğumlu futbolcular yer alıyor.
24 İLİN LİGDE FUTBOLCUSU YOK
Turkcell Süper Lig’de Türkiye’nin yaklaşık 9 milyon nüfusa sahip 24 ilinden hiçbir futbolcunun yer almaması dikkati çekiyor.
Adıyaman, Şanlıurfa, Şırnak, Kilis, Çankırı, Kırşehir, Kırıkkale, Aksaray Bilecik, Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Kastamonu, Çorum, Bartın, Sinop, Ağrı, Bitlis, Hakkari, Kars, Burdur, Isparta, Osmaniye ve Uşak illerinden hiçbir futbolcu ligde yer almıyor.
Marmara Bölgesi’nden 4, Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu Bölgelerinden de 8 ilin Turkcell Süper Lig’de futbolcusu bulunmuyor. Ligde ayrıca Karadeniz, Doğu Anadolu, İç Anadolu, Marmara ve Güneydoğu Anadolu’dan 4’er şehrin oyuncusu yer almıyor.
Akdeniz ve Ege bölgelerinden de 1’er kenti, Turkcell Süper Lig’de hiçbir futbolcu temsil etmiyor.
Turkcell Süper Lig’de Türkiye’nin yaklaşık 9 milyon nüfusa sahip 24 ilinden hiçbir futbolcunun yer almaması dikkati çekiyor.
Adıyaman, Şanlıurfa, Şırnak, Kilis, Çankırı, Kırşehir, Kırıkkale, Aksaray Bilecik, Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Kastamonu, Çorum, Bartın, Sinop, Ağrı, Bitlis, Hakkari, Kars, Burdur, Isparta, Osmaniye ve Uşak illerinden hiçbir futbolcu ligde yer almıyor.
Marmara Bölgesi’nden 4, Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu Bölgelerinden de 8 ilin Turkcell Süper Lig’de futbolcusu bulunmuyor. Ligde ayrıca Karadeniz, Doğu Anadolu, İç Anadolu, Marmara ve Güneydoğu Anadolu’dan 4’er şehrin oyuncusu yer almıyor.
Akdeniz ve Ege bölgelerinden de 1’er kenti, Turkcell Süper Lig’de hiçbir futbolcu temsil etmiyor.
İşte Turkcell Süper Lig yer alan 18 takımda forma giyen futbolcuların doğum yerlerine göre dağılımı ise şöyle:
İSTANBUL (38)
GAZİANTEPSPOR
Erman Özgür,Gökhan Öztürk,Murat Şahin
GAZİANTEPSPOR
Erman Özgür,Gökhan Öztürk,Murat Şahin
ANTALYASPOR
Yalçın Ayhan
Yalçın Ayhan
İSTANBUL BŞB
Can Arat, Efe İnanç, Okan Buruk, İskender Alın
Can Arat, Efe İnanç, Okan Buruk, İskender Alın
ANKARAGÜCÜ
Ceyhun Eriş
Ceyhun Eriş
KASIMPAŞA
Merthan Açıl, Sedat Yeşilkaya, Erhan Küçük
Merthan Açıl, Sedat Yeşilkaya, Erhan Küçük
GALATASARAY
Emre Güngör, Uğur Uçar, Arda Turan, Mustafa Sarp, Murat Akça
Emre Güngör, Uğur Uçar, Arda Turan, Mustafa Sarp, Murat Akça
BEŞİKTAŞ
Necip Uysal, Nihat Kahveci, Batuhan Karadeniz
Necip Uysal, Nihat Kahveci, Batuhan Karadeniz
FENERBAHÇE
Volkan Demirel, Emre Belözoğlu, Mehmet Ertuğrul Taşkıran
Volkan Demirel, Emre Belözoğlu, Mehmet Ertuğrul Taşkıran
KAYSERİSPOR
Gökhan Emreciksin, Ömer Şişmanoğlu
Gökhan Emreciksin, Ömer Şişmanoğlu
TRABZONSPOR
Ferhat Öztorun
Ferhat Öztorun
ESKİŞEHİRSPOR
Velsel Sarı, Bülent Kocabey, Hüseyin Güngör,Aydın Yılmaz
Velsel Sarı, Bülent Kocabey, Hüseyin Güngör,Aydın Yılmaz
MANİSASPOR
Eren Aydın, Orkun Uşak
Eren Aydın, Orkun Uşak
DİYARBAKIRSPOR
Ersin Güreler, Musa Büyük, Erhan Şentürk
Ersin Güreler, Musa Büyük, Erhan Şentürk
BURSASPOR
Eren Albayrak
Eren Albayrak
İZMİR (28)
GALATASARAY
Semih Kaya, Ufuk Ceylan
GALATASARAY
Semih Kaya, Ufuk Ceylan
BEŞİKTAŞ
Rıdvan Şimşek
Rıdvan Şimşek
FENERBAHÇE
Semih Şentürk
Semih Şentürk
KAYSERİSPOR
Gökhan Değirmenci, Eren Güngör, Merter Yüce
Gökhan Değirmenci, Eren Güngör, Merter Yüce
BURSASPOR
Tuna Üzümcü
Tuna Üzümcü
MANİSASPOR
Egemen Gençalp, Yiğit İncedemir, Yiğit İsmail Gökoğlan, Bulut Basmaz
Egemen Gençalp, Yiğit İncedemir, Yiğit İsmail Gökoğlan, Bulut Basmaz
DİYARBAKIRSPOR
Tolga Doğantez
Tolga Doğantez
KASIMPAŞASPOR
Murat Erdi Öner,Yekta Kurtuluş
Murat Erdi Öner,Yekta Kurtuluş
DENİZLİSPOR
Tolga Cenk Güven, Burak Akyıldız, Ahmet Solakel, Murat Karakoç
Tolga Cenk Güven, Burak Akyıldız, Ahmet Solakel, Murat Karakoç
SİVASSPOR
Murat Sözgermez
Murat Sözgermez
TRABZON (16)
Savaş Yılmaz, Yaser Hacımustafaoğlu (Kayserispor), Barış Memiş, Tayfun Cora (Trabzonspor), Mehmet Yılmaz (Eskişehirspor), Ergin Keleş (Manisaspor), Osman Kurtuldu (Diyarbakırspor), Orhan Şam (Gençlerbirliği), Muhammet Demir (Bursaspor), Çağlar Birinci (Denizlispor), Sedat Bayrak, Abdulrahman Dereli, İbrahim Şahin (Sivasspor), Ümit Tütüncü (Gaziantepspor), Ufuk Bayraktar, Emre Aydın (Ankaragücü).
Savaş Yılmaz, Yaser Hacımustafaoğlu (Kayserispor), Barış Memiş, Tayfun Cora (Trabzonspor), Mehmet Yılmaz (Eskişehirspor), Ergin Keleş (Manisaspor), Osman Kurtuldu (Diyarbakırspor), Orhan Şam (Gençlerbirliği), Muhammet Demir (Bursaspor), Çağlar Birinci (Denizlispor), Sedat Bayrak, Abdulrahman Dereli, İbrahim Şahin (Sivasspor), Ümit Tütüncü (Gaziantepspor), Ufuk Bayraktar, Emre Aydın (Ankaragücü).
ANKARA (16)
Erhan Güven (Beşiktaş), Abdülkadir Kayalı (Fenerbahçe), Gökhan Ünal (Trabzonspor), Doğa Kaya (Eskişehirspor), Özkan Karabulut, Kerem Şeras, Cem Can (Gençlerbirliği), Mustafa Keçeli, Ozan İpek (Bursaspor), Oğuzhan Bahadır, Ekrem Ekşioğlu (İstanbul Büyükşehir Belediyespor), Mehmet Çakır, Hürriyet Güçer, Veli Torun, Yasin Türkvatan (Ankaragücü), Tolga Özgen (Kasımpaşa)
Erhan Güven (Beşiktaş), Abdülkadir Kayalı (Fenerbahçe), Gökhan Ünal (Trabzonspor), Doğa Kaya (Eskişehirspor), Özkan Karabulut, Kerem Şeras, Cem Can (Gençlerbirliği), Mustafa Keçeli, Ozan İpek (Bursaspor), Oğuzhan Bahadır, Ekrem Ekşioğlu (İstanbul Büyükşehir Belediyespor), Mehmet Çakır, Hürriyet Güçer, Veli Torun, Yasin Türkvatan (Ankaragücü), Tolga Özgen (Kasımpaşa)
BURSA (12)
Gökhan Güleç (Kasımpaşa), Serdar Kurtuluş (Gaziantepspor), Metin Akan, Ediz Bahtiyaroğlu, Mustafa Er (Ankaragücü), Serdar Aziz, Ceyhun Demircan, Volkan Şen, Sercan Yıldırım (Bursaspor), Ayhan Akman, Emre Aşık, Serkan Kurtuluş (Galatasaray).
ANTALYA (10)
Rüştü Rençber, Yusuf Şimşek (Beşiktaş), Volkan Babacan (Fenerbahçe), Burak Yılmaz (Eskişehirspor), Süleyman Olgun (Denizlispor), Akın Vardar (Sivasspor), Caner Bulut (Gaziantepspor), Hasan Demir, Musa Nizam, Tunahan Bilgin (Antalyaspor).
Gökhan Güleç (Kasımpaşa), Serdar Kurtuluş (Gaziantepspor), Metin Akan, Ediz Bahtiyaroğlu, Mustafa Er (Ankaragücü), Serdar Aziz, Ceyhun Demircan, Volkan Şen, Sercan Yıldırım (Bursaspor), Ayhan Akman, Emre Aşık, Serkan Kurtuluş (Galatasaray).
ANTALYA (10)
Rüştü Rençber, Yusuf Şimşek (Beşiktaş), Volkan Babacan (Fenerbahçe), Burak Yılmaz (Eskişehirspor), Süleyman Olgun (Denizlispor), Akın Vardar (Sivasspor), Caner Bulut (Gaziantepspor), Hasan Demir, Musa Nizam, Tunahan Bilgin (Antalyaspor).
SAMSUN (10)
Sabri Sarıoğlu (Galatasaray), Armağan Kuş (Kayserispor), Gökhan Gönül (Fenerbahçe), Ramazan Sal (Bursaspor), Adnan Güngör (Diyarbakırspor), Musa Aydın (Sivasspor), Emre Toraman (Kasımpaşa), Hakan Bayraktar (Gaziantepspor), Metin Depe, Ali Güzeldal (İstanbul Büyükşehir Belediyespor).
Sabri Sarıoğlu (Galatasaray), Armağan Kuş (Kayserispor), Gökhan Gönül (Fenerbahçe), Ramazan Sal (Bursaspor), Adnan Güngör (Diyarbakırspor), Musa Aydın (Sivasspor), Emre Toraman (Kasımpaşa), Hakan Bayraktar (Gaziantepspor), Metin Depe, Ali Güzeldal (İstanbul Büyükşehir Belediyespor).
SAKARYA (8)
Furkan Aydın (Fenerbahçe), Hüseyin Tek, Yaser Yıldız, Güven Varol (Manisaspor), Mustafa Pektemek (Gençlerbirliği), Alparslan Kartal (Kasımpaşa), Orhan Ak (Antalyaspor), Gökhan Kaba (İstanbul Büyükşehir Belediyespor).
Furkan Aydın (Fenerbahçe), Hüseyin Tek, Yaser Yıldız, Güven Varol (Manisaspor), Mustafa Pektemek (Gençlerbirliği), Alparslan Kartal (Kasımpaşa), Orhan Ak (Antalyaspor), Gökhan Kaba (İstanbul Büyükşehir Belediyespor).
ADANA (7)
İlker Avcıbay (Manisaspor), İsmail Şahmalı (Denizlispor), Ergün Teber (Kasımpaşa), Bülent Bölükbaşı (Ankaraspor), Mehmet Ali Tunç, Taner Gülleri (İstanbul Büyükşehir Belediyespor), Serkan Kırıntılı (Ankaragücü).
İlker Avcıbay (Manisaspor), İsmail Şahmalı (Denizlispor), Ergün Teber (Kasımpaşa), Bülent Bölükbaşı (Ankaraspor), Mehmet Ali Tunç, Taner Gülleri (İstanbul Büyükşehir Belediyespor), Serkan Kırıntılı (Ankaragücü).
KOCAELİ (6)
Hakan Arıkan, İbrahim Üzülmez (Beşiktaş), Özden Öngün (Denizlispor), Onur Tuncer (Sivasspor), Koray Avcı (Kasımpaşa), Ömer Aysan (Ankaraspor).
Hakan Arıkan, İbrahim Üzülmez (Beşiktaş), Özden Öngün (Denizlispor), Onur Tuncer (Sivasspor), Koray Avcı (Kasımpaşa), Ömer Aysan (Ankaraspor).
RİZE (5)
Rızvan Şahin (İstanbul Büyükşehir Belediyespor), Fahri Tatan, Murat Hacıoğlu, Adem Çalık (Denizlizspor), Yasin Çakmak (Sivasspor).
Rızvan Şahin (İstanbul Büyükşehir Belediyespor), Fahri Tatan, Murat Hacıoğlu, Adem Çalık (Denizlizspor), Yasin Çakmak (Sivasspor).
DİYARBAKIR (5)
Barış Atanç, Abdullah Çetin (Diyarbakırspor), Burhan Eşer (Gençlerbirliği), Mahmut Tekdemir (İstanbul Büyükşehir Belediyespor), Cihan Haspolatlı (Ankaragücü)
Barış Atanç, Abdullah Çetin (Diyarbakırspor), Burhan Eşer (Gençlerbirliği), Mahmut Tekdemir (İstanbul Büyükşehir Belediyespor), Cihan Haspolatlı (Ankaragücü)
GAZİANTEP (5)
Murat Ceylan, Mahmut Bezgin, Murat Ceylan, Süner Örnek (Gaziantepspor), Erdal Güneş (Diyarbakırspor)
Murat Ceylan, Mahmut Bezgin, Murat Ceylan, Süner Örnek (Gaziantepspor), Erdal Güneş (Diyarbakırspor)
KAYSERİ (5)
Ali Turan (Kayserispor), Umut Bulut (Trabzonspor), Kemal Okyay (Manisaspor), Erdinç Yavuz (Diyarbakırspor), İbrahim Öztürk (Bursaspor).
Ali Turan (Kayserispor), Umut Bulut (Trabzonspor), Kemal Okyay (Manisaspor), Erdinç Yavuz (Diyarbakırspor), İbrahim Öztürk (Bursaspor).
TOKAT (4)
Behram Zülaloğlu, Serhat Gülpınar (İstanbul Büyükşehir Belediyespor), Cihan Yılmaz (Sivasspor), Özgür Çek (Ankaragücü), Uğur Boral (Fenerbahçe).
Behram Zülaloğlu, Serhat Gülpınar (İstanbul Büyükşehir Belediyespor), Cihan Yılmaz (Sivasspor), Özgür Çek (Ankaragücü), Uğur Boral (Fenerbahçe).
ESKİŞEHİR (3)
Kayacan Erdoğan (Eskişehirspor), Onur Bayramoğlu (Beşiktaş), Ömer Çatkıç (Antalyaspor)
Kayacan Erdoğan (Eskişehirspor), Onur Bayramoğlu (Beşiktaş), Ömer Çatkıç (Antalyaspor)
2 TEMSİLCİSİ OLANLAR
Amasya (2): Gökhan Tokgöz, Bilal Kısa (Ankaragücü)
Afyonkarahisar (2): Alper Potuk (Eskişehirspor), Günay Vural (Denizlispor)
Bolu (2): Korcan Çelikbay (Beşiktaş), Murat Duruer (Ankaragücü)
Erzincan (2): Deniz Barış (Fenerbahçe), Erman Kılıç (Sivasspor)
Erzurum (2): İbrahim Ege (Diyarbakırspor), Sancak Kaplan (Kasımpaşa)
Giresun (2): Tolga Seyhan (Gaziantepspor), Vahap Işık (Antalyaspor)
Gümüşhane (2): Atilla Koca (Eskişehirspor), Mehmet Nas (Manisaspor)
Mersin (2): Tufan Esin (Manisaspor), Efe Özarslan (Gençlerbirliği)
Konya (2): Ferhat Kiraz (Gençlerbirliği), Yasir Elmacı (Kasımpaşa)
Elazığ (2): Bekir İrtegün (Fenerbançe), Serdar Eylik (Galatasaray)
Bingöl (2): Zeki Korkmaz (İstanbul Büyükşehir Belediyespor), Rıdvan Okuş (Ankaragücü)
Amasya (2): Gökhan Tokgöz, Bilal Kısa (Ankaragücü)
Afyonkarahisar (2): Alper Potuk (Eskişehirspor), Günay Vural (Denizlispor)
Bolu (2): Korcan Çelikbay (Beşiktaş), Murat Duruer (Ankaragücü)
Erzincan (2): Deniz Barış (Fenerbahçe), Erman Kılıç (Sivasspor)
Erzurum (2): İbrahim Ege (Diyarbakırspor), Sancak Kaplan (Kasımpaşa)
Giresun (2): Tolga Seyhan (Gaziantepspor), Vahap Işık (Antalyaspor)
Gümüşhane (2): Atilla Koca (Eskişehirspor), Mehmet Nas (Manisaspor)
Mersin (2): Tufan Esin (Manisaspor), Efe Özarslan (Gençlerbirliği)
Konya (2): Ferhat Kiraz (Gençlerbirliği), Yasir Elmacı (Kasımpaşa)
Elazığ (2): Bekir İrtegün (Fenerbançe), Serdar Eylik (Galatasaray)
Bingöl (2): Zeki Korkmaz (İstanbul Büyükşehir Belediyespor), Rıdvan Okuş (Ankaragücü)
TEK TEMSİLCİSİ OLAN İLLER
Kahramanmaraş (1): Murat Önür (Eskişehirspor)
Mardin (1): Ekrem Dağ (Beşiktaş)
Muğla (1): Fevzi Tuncay (Diyarbakırspor)
Muş (1): Sedat Ağçay (Antalyaspor)
Nevşehir (1): Veysel Cihan (Antalyaspor)
Ordu (1): Serkan Şirin (Ankaragücü)
Siirt (1): Mahir Aydın (İstanbul Büyükşehir Belediyespor)
Tekirdağ (1): Serdar Kulbilge (Gençlerbirliği)
Tunceli (1): Selçuk Şahin (Fenerbahçe)
Kütahya (1): Şener Aşkaroğlu (Diyarbakırspor)
Van (1): Bayram Olgun (Ankaragücü)
Bayburt (1): Murat Kalkan (Gençlerbirliği)
Karaman (1): Giray Kaçar (Trabzonspor)
Batman (1): Ahmet Arı (Gaziantepspor)
Ardahan (1): Sezgin Coşkun(Eskişehirspor)
Iğdır (1): Servet Çetin (Galatasaray)
Kahramanmaraş (1): Murat Önür (Eskişehirspor)
Mardin (1): Ekrem Dağ (Beşiktaş)
Muğla (1): Fevzi Tuncay (Diyarbakırspor)
Muş (1): Sedat Ağçay (Antalyaspor)
Nevşehir (1): Veysel Cihan (Antalyaspor)
Ordu (1): Serkan Şirin (Ankaragücü)
Siirt (1): Mahir Aydın (İstanbul Büyükşehir Belediyespor)
Tekirdağ (1): Serdar Kulbilge (Gençlerbirliği)
Tunceli (1): Selçuk Şahin (Fenerbahçe)
Kütahya (1): Şener Aşkaroğlu (Diyarbakırspor)
Van (1): Bayram Olgun (Ankaragücü)
Bayburt (1): Murat Kalkan (Gençlerbirliği)
Karaman (1): Giray Kaçar (Trabzonspor)
Batman (1): Ahmet Arı (Gaziantepspor)
Ardahan (1): Sezgin Coşkun(Eskişehirspor)
Iğdır (1): Servet Çetin (Galatasaray)
BİR TEŞEKKÜRÜÇOK GÖRMEYELİM ARKADAŞLAR...