Görünmezlik Mümkün mü?

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
prince of hell

prince of hell

Üye
    Konu Sahibi
Görünmezlik Mümkün mü?
Devam :artı:

H.G.Wells, 'Görünmeyen Adam' adlı romanında, bir fizikçinin insan vücudunun görünmez oluşunu sağlamasını anlatır. Sinemaya da çeşitli kereler uygulanan bu romanın dayandığı fiziksel tez doğrudur ama pratikte olması mümkün olmayan bazı detaylar vardır.

Aslında insan vücudunu oluşturan her şey başta su olmak üzere renksiz ve saydamdır. İnsanda renkli olarak sadece kana rengini veren hemoglobin ile deriye, saçlara ve göze rengini veren melanin isimli pigment bulunur. Bir ilaçla bunlar da renksiz hale getirilebilseler insanın saydam yani görünmez olması mümkündür.

Bir cismi görebilmemiz için, onun üzerine gelen ışığı ya yansıtması, ya emmesi ya da kırması gerekir. Bunların üçünü de yapamazsa o cisme bakılınca görülemez.

Kağıdı oluşturan selüloz lifleri saydamdırlar ama kağıt saydam değildir. Aynı şekilde, tuz da her biri saydam olan küçük kristallerden oluşur ama bir kaba konulunca gözümüze beyaz görünür, yani bir cismi oluşturan elemanların her biri saydamlaştırılsalar bile o cismin tümünün saydam olması mümkün olmayabilir.

Ölmüş insan ve hayvanların bazı iç organlarını temizledikten sonra metil salisilat içine koyan bilim insanları onları kavanoz içinde görünmez hale getirebilmişlerdir. Burada bütün numara, kırılma endeksinin büyüklüğünden dolayı metil salisattadır. Ne var kî bu işlemi canlı bir insanın tüm vücuduna uygulamak mümkün değildir.

Akvaryumu olanlar bilirler, bazı minik balıkların vücutları renksiz ve saydamdır. Dışardan bakılınca iç organları bile görülür. Tabiattaki yaşadıkları ortamda savunma amacıyla kamuflaj olarak kullandıkları bu saydam vücutlarında saklayamadıkları bir organları vardır. Hemen dikkati çeken minik, siyah gözleri.

Görünmez adamın görünmezliğindeki küçük fakat gerçeklere aykırı en önemli nokta da gözleridir. Görünmez adam görülmemeli ama kendisi etrafını görebilmelidir. Baktığı şeyi görmesi, görüntünün gözünün retinası üzerinde oluşabilmesi için ışığın göz tabakalarından kırılarak da olsa geçmesi, retinaya ulaşması gerekir.

Ancak o zaman da görünmez adamın, gelen ışığın bir kısmını emen, bir kısmını da yansıtan gözleri görünür. Romanda ise gözleri görür ama dışardan görünmez. Görünmez adam görünmeyen gözleri belli olmasın diye giyinikken onları kara gözlükler takarak saklar.

Ormanın karanlıklarında saklanan ve görülmesi mümkün olmayan bir hayvanı bile parıldayan gözleri ele verir. Tam bir görünmezlik olması için gözlerin olmaması gerekir. 8)

cllgr

cllgr

Üye
ilginç bir konu.eline saglık

prince of hell

prince of hell

Üye
    Konu Sahibi
Originally posted by cllgr@Sep 22 2005, 01:32 PM
ilginç bir konu.eline saglık
[post=173815]Quoted post[/post]​
ne demek ;;)

_GiTaRisT_

Üye
bi görünmez olsam....neler yapmam ki!!! ;)

climax

Üye
görünmaz adam olsa ve sadece retinası görünse olay tamam o halde.herşey bilimsel olarak tamam,öyle mi? bütün derdimiz retina yani :P

prince of hell

prince of hell

Üye
    Konu Sahibi
Originally posted by climax@Sep 22 2005, 04:19 PM
görünmaz adam olsa ve sadece retinası görünse olay tamam o halde.herşey bilimsel olarak tamam,öyle mi? bütün derdimiz retina yani :P
[post=174012]Quoted post[/post]​
haklısın ama bunu bilimsel olarak yazmadım,öölesine geyik işte,ama doğru diyosun :unsure: :oke2: :huhu: :cray:

slayer

Üye
böyle bi film vardı adama bi sıvı veriyolardı damardan görünmez oluyodu ama geri düzelemiyodu adam

ben istemem görünmez olmak veya çevremdeki insanların görünmez olmasını. sapığı var pisikopatı var :box:

yazı için saol

NeedLeFLuff

NeedLeFLuff

Üye
keşke görünmezlik mümkün olsa çaktırmadan gider bizim fizikçiye bi tane geçiririm şöle tam burnunun üstüne :vur:

..::Riddick::..

..::Riddick::..

Üye
Görünmezlik deyince "Kral Çıplak" hikayesi aklıma geldi ... :)

Not: Beni faidelendiren Kyram'a sevgiler... :)

Caine

Caine

Üye
görünmez olanın ilk işi sapıklık olur veyatta para çalmak :DD
ben istemezdim yaww, korkardım herhal :DD hemde kendimden :lol2:

ibonline

ibonline

Üye
yok yok ben halimden memnunum istemem görünmezlik

_GiTaRisT_

Üye
ben görünmez olmanın çaresini buldum...........

İŞTE KADER ANI::::

büyük teorim :

herkes gözlerini kapatırsa kimse beni göremez . :P :lol2:

Caine

Caine

Üye
abi bu teorin mükemmel :DD
artık nobel ödülü kesin senindir... ;;)

midnight

midnight

Üye
Güzel bilgiler ve konular teşekkürler,tamam bunlar belki kitaplarda ve de nette mevcut olabilir ama kimse de gidip özel olarak inceleyip okumuyor bu bilgileri ancak siteye eklenince farkediyor ve okuyoruz eline sağlık... ;;)

MaxiMilliano

Üye
biliyorum bu yazıyı ama güzel bi konu

lastsmileegs

Üye
ellerine sağlık kyra sana olan hayranlığım artmaya başladı bilim adına önemli mesajlar vermeye başladın

DeLmIrA

DeLmIrA

Üye
walla bi yandan isterim bi yandan istemem bu bi anda lotodan trilyon vurmak gibi bişe :D yani herşeyi istedigin gibi yöneyitosun alıp götürüosun kimse seni suclamamıo cunku goremio ama bi yandanda insanlıgımdan olurum die korkuom :DD

Shadowman07

Shadowman07

Üye
ah be kardeş keşke olsa..

iOS Developer

iOS Developer

Üye
tabi ki mümkün siz şu anda beni görebilityormusunuz hayır demekki ben bir görün mezimmm...