gelmiş geçmiş en büyük 10 kaza

Konu, 'Garip ve İlginç Olaylar' kısmında -Yaqız- tarafından paylaşıldı. Okunma: 9696 | Cevaplanma: 2

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. gelmiş geçmiş en büyük 10 kaza

  İşte en pahalı 10 kaza
  Gelmiş geçmiş en pahalı 10 kaza!
  Kaza'nın tanımı, 'beklenmedik bir anda meydana gelen ve hasarla sonuçlanan istem dışı olaylar' şeklinde yapılabilir. Aşağıda gördüğünüz kazalar da dünyanın çeşitli bölgelerinde bugüne kadar meydana gelen en büyük ve en çok maddi hasar meydana getiren kazalar.

  Her bir kazada ortaya çıkan maddi zararı tanımlamak için 'sıfır' lar yetmiyor.

  İşte tarih boyunca meydana gelen dünyanın en pahalı kazaları...


  [​IMG]

  İşte en pahalı 10 kaza
  10. Titanik / 150 milyon dolar
  Titanik kazası muhtemelen yeryüzünde meydana gelmiş en popüler ve ünlü kazadır. Fakat en pahalı kazalar listesinde sadece onuncu sırada yer bulabildi.

  15 Nisan 1912'de meydana gelen kazada 1500 kişi hayatını kaybetti. Dev yolcu gemisinin okyanusun derin sularına gömülmesiyle 150 milyon dolarlık bir servet de suya gömüldü.

  [​IMG] İşte en pahalı 10 kaza
  9. Almanya'da tanker-köprü kazası / 358 milyon dolar
  26 Ağustos 2004'te Almanya'da gerçekleşen kazanın başrol oyuncusu olan tanker tam 32 bin litre petrol taşıyordu. Almanya'nın Wiehltal köprüsüne çarpan dev tankerin köprüdeki hasarla birlikte ortaya çıkardığı zarar 358 milyon dolar.

  [​IMG] İşte en pahalı 10 kaza
  8. Metro hattı kazası / 500 milyon dolar
  12 Eylül 2008'de Kaliforniya'da meydana gelen kaza belki de Kaliforniya tarihinin en büyük kazası. 25 kişinin öldüğü kazada 500 milyon dolar da çöpe gitti.

  [​IMG] İşte en pahalı 10 kaza
  7. B-2 Bomba Aracı kazası / 1.4 milyar dolar
  Milyar dolarlık zarar yaratan bu kaza ancak yedinci sırada yer buldu. 23 Şubat 2008'de ABD'de Pasifik'in ortasındaki Guam adasında meydana gelen bomba uçağının havalandıktan hemen sonra düşmesi büyük facia yarattı.

  Hatanın, aracın bilgisayar sisteminden kaynaklandığı düşünülüyor. Bomba uçağı da bugüne kadar üretilmiş 21 araçtan sadece biriydi. Kazanın maliyeti 1.4 milyar dolar.

  [​IMG] İşte en pahalı 10 kaza
  6. Exxon Valdez / 2.5 milyar dolar
  Exxon Valdez petrol sızıntısı dünyanın en büyük kazalarından bir tanesi. 10 milyon galonluk bu sızıntı çok büyük bir felaket yaratabilirdi. Petrol taşıyan geminin kayalara çarpması sonucu ortaya çıkan sızıntı okyanusu adeta petrol denizine çevirdi. Zarar 2.5 milyar dolar.

  [​IMG] İşte en pahalı 10 kaza
  5. Alfa Petrol sondaj kuyusu / 3.4 milyar dolar
  Dünyanın deniz üzerindeki en büyük petrol kazası. Dünya'nın tek petrol üreticisi bir günde 317 bin varil petrolü denize döktü. 6 Haziran 1988'de meydana gelen olay teknik bir sorundan dolayı meydana geldi. Teknisyenin pompa düğmesine basmasıyla denizin ortasındaki petrol kulesi havaya uçtu.

  [​IMG] İşte en pahalı 10 kaza
  4. Challenger Patlaması / 5.5 milyar dolar
  28 Ocak 1986'da bir uzay mekiği havalandıktan 73 saniye sonra havada parçalandı. Araçta bulunan sıvı haldeki hidrojen oldukça büyük bir patlama meydana getirdi. Uzay mekiğinin bu sonucu 5.5 milyar dolara mal oldu.

  [​IMG] İşte en pahalı 10 kaza
  3. Prestij petrol gemisi kazası / 12 milyar dolar
  13 Kasım 2002'de Prestij isimli petrol taşıyan yük gemisi 77 bin ton fuel-oil'i taşırken Avrupa açıklarında teknik bir arıza yaşadı. Büyük bir fırtınada çaresiz kalan geminin kaptanı İspanya'dan yardım istedi.
  İspanya hükümeti geminin kendi kıyılarından uzak tutulmasını isteyince Fransa ve Portekiz'den de yardım istendi. Fakat bu iki ülke de yardım çağrısını reddedince yaklaşık 20 milyon galon akaryakıt denize kurban gitti.

  [​IMG] İşte en pahalı 10 kaza
  2. Kolombiya Uzay mekiği / 13 milyar dolar
  Kolombiya isimli uzay mekiği uzaya inmeden 16 gün önce havada infilak etti. Zarar ortalama 13 milyar dolar.

  [​IMG] İşte en pahalı 10 kaza
  1. Çernobil faciası / 200 milyar dolar
  26 Nisan 1986'da dünya, tarihinde ilk kez bu kadar ağır bütçeli bir kazayla karşı karşıya geldi. Tarihin en büyük sosyo-ekonomik felaketi olarak da tanımlanan bu olayda 200 bin kişi yaşadığı yeri boşaltmak zorunda kaldı.

  1.7 milyon kişi de direk olarak faciadan etkilendi.

  Çernobil faciasından dolayı ölenlerin sayısı 125 bini bulurken facianın toplam maliyeti 200 milyar dolar civarındaydı.

  __________________  Yazan: -Yaqız-
 2. uff :(

 3. kötü olmuş...

gelmiş geçmiş en büyük 10 kaza konusuna benzer içerikler

 1. Gelmiş Geçmiş En Tehlikeli 10 Virüs | Açıklamalı ( Network, İnternet ve Güvenlik )

  Ue-Gazi, şirketleri büyük zarara uğratan Dünyanın gelmiş geçmiş en tehlikeli 10 virüsünü şeçiyor... Gün geçtikçe yaygınlaşan ve gerçek hayatta gerçekleştirilen birçok aktivitenin taşındığı devasa bir platform olan internet, son 10 yılda...
 2. TÜRKİYE'NİN GELMİŞ GEÇMİŞ EN BÜYÜK DOLANDIRICIsı ( Konu Dışı )

  SÜLÜN OSMAN :) TÜRKİYE'NİN GELMİŞ GEÇMİŞ EN BÜYÜK DOLANDIRICILARDAN SÜLÜN OSMAN'IN MARİFETLERİ :) Sülün Osman olarak tanınan Osman Ziya Sülün, 1923 yılında Fatih'te bir memur çocuğu olarak dünyaya geldi. İlk işini 1948 yılında Fatih'te yeni...
 3. En büyük hileli modlu android oyunlar !{11.10.15}{Sürekli Güncel} ( Diğer Android Oyunlar )

  Gelmiş Geçmiş En Büyük Hileli Modlu Oyunlar Android ! _____________________________________________________________ Arkadaşlar Bana Hileli olmasını istediğiniz oyunun adını yorum olarak yazın bende buraya anında eklerim bazı oyunlar root istiyor...
 4. Gelmiş Geçmiş EN Büyük Oyun Arşivi!! ( Diğer Android Oyunlar )

  **--SUBWAY SURFERS--** Kurulum:Apkya tıklayın kursun APK : LİNK **--DEAD SPACE--** Kurulum:Apkyı kurun ardından datayı (sdcard/ea) olacak şekilde yükleyin APK : LİNK DATA : LİNK **--GT RACİNG MOTOR ACADEMY--** Kurulum:Apkyı...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
10 Şubat 2016 Çarşamba - 2:34:44