Fotoğraf Makineleri Bunu Yapabiliyor Mu?

Sponsorlu Bağlantılar

crazy_oruc

crazy_oruc

Üye
    Konu Sahibi
Fotoğraf Makineleri Bunu Yapabiliyor Mu?
Çoğunuz bazen gözüyle gördüğü bir yeri fotoğraflamak ister. Ben bunları biraz fazla inceliyorum. Özellikle odaklama konusunda can sıkıntısından bi yakını bi uzağı gözümle odaklıyorum ve sonra ne kadar mükemmel gözümüz var diyorum.

Asıl konuya geçelim. Yine birgün farklı yer ve cisimleri incelerken gece vakitlerinde ışığı açık bir odada pencereye bakarak gözümle 4 farklı yere odaklandım. Bunlardan birincisi: odanın ışığının vurduğu dışardaki ağaç, ikincisi: pek temiz olmayan camın kendisi, üçüncüsü camdaki yansımam ve dördüncüsü de benim arkamda yer alan odanın yansıması. Şunu merak ediyorum acaba koyulan o yerden herhangi bir fotoğraf makinesi 4 farklı yere odaklama yapabilir mi?

Furkan Emekli

Furkan Emekli

Üye
Bu dediğin olayı Nokia telefonlarında yapmayı düşünüyordu. Telefona birden fazla lens takarak farklı yerlere odaklanmayı düşünüyordu. Ama sonra ne oldu bilmiyorum.

crazy_oruc

crazy_oruc

Üye
    Konu Sahibi
Onunla ilgisi olduğunu sanmıyorum.

Furkan Emekli

Furkan Emekli

Üye
Düşünmüşlerdi ama demek olmadı. Ama normal kameralarda tek lens var. Yani farklı bölümlere odaklanmak biraz zor. Optik zoom'da uzaktaki belli bir yere odaklanma yaparken diğer tarafı bulanık gösteriyor

crazy_oruc

crazy_oruc

Üye
    Konu Sahibi
Zaten öyle olması gerekmiyor mu?

Furkan Emekli

Furkan Emekli

Üye
Evet.

messevim

messevim

Üye
tek lensli telefonlar dan 4 odak beklenemez bence.

ultrayer6

ultrayer6

Üye
İnsan gözü aynı anda birden fazla yere odaklanamaz.

crazy_oruc

crazy_oruc

Üye
    Konu Sahibi
tek lensli telefonlar dan 4 odak beklenemez bence.

sadece telefon değil zaten. Profesyonel de olsa fotoğraf makinelerinin bunu yapıp yapamayacağını merak ediyorum. Sonuçta karanlık bir ortam var ve koyulduğu yerden saydam bi cisim sayesinde 4 farklı odak noktası gözlemlene biliyor. Bunu insan gözü rahat yapıyo peki ya fotoğraf makineleri?

- - - Eklendi - - -

İnsan gözü aynı anda birden fazla yere odaklanamaz.

aynı anda demedim zaten ki aynı anda zaten odaklanamaz. Beynini çift bölmeli olarak kullananlar kariç misal aınav çözerken aynı anda iki soruyu görüp okuyum düşünüp çözenler var. Bunlar istisna

- - - Eklendi - - -

aynı anda diyor.

AssassinmasteR

AssassinmasteR

Üye
göz yapamaz bunu ama fotoğraf makineleri yapabilir çoklu odaklama diye bi özellik var

Quantal Quetzal

Quantal Quetzal

Üye
Nikon DSLR makinelerden biriyle 3 binayı yukardan karşıma aldım. Biri yakın biri orta biri uzak mesafede.

Ortadakine odakladım diğerleri bozuk göründü.

- - - Eklendi - - -

Hepsini ayrı ayrı netlemek zor olabilir ama ışıklandırma kullanarak ışık tuttuğun yerleri netleştirebilirsin ama RAW çekmen gerekir

Üst Alt