Explorer.exe hatasının çözüm yolları

Sponsorlu Bağlantılar

sibergokay

sibergokay

Üye
    Konu Sahibi
bilgisayarımız sürekli explorer.exe hatası veriyorsa bunun nedeni şunlardır;

explorer.exe yi bilmeyenler için söylüyorum.windowsun çalışmasını sağlayan bir nevi sistem dosyası diyebiliriz.explorer.exe masaüstü demek de diyebiliriz. çünkü explorer.exe hatası felan olduğu zaman masaüstü gözükmez.yeniden çalıştırmak içinde alt>ctrl>delete yapıp üstte dosya kısmında çalıştıra basıp''explorer.exe''yazıp entere basarız.bu hataların olma sebebi büyük ihtimal virüs,veya bir video oynatırken codeclerin o videoyu desteklememesi,yada kayıt girdisinin bozulmasıdır.şimdi bunların çözümü çoktur en son olarakta format başvururuz şimdi çözümlerini aşağıya sıralayacam.

1)virüs kapmışsa bilgisayar bir antivirüs programıyla (nod32,ksperky) koruma şekline en üst düzeye getirip tarama yapacaz.yanlız tarama yaparken bunlara dikkat etmeliyiz.taramayı güvenli modda yapmalıyız.(güvenli modu açmak için bilgisayar açılışında ankartın isminin geçtiği yerde F5(asus...) yada F8 e basılı tutup bir siyah ekran karşımıza gelir burda ok tuşlarıyla güvenli mod u seçip (en üstte) entere basarız.bastıktan sonra admini(bilgisayarınızın kullanıcı ismi neyse)onu seçip güvenli modda bilgisayarı açarız ordan virüs taraması yapmadan önce bilgisayarımı açıp c yereldiskin üzerine sağ tıklayıp kota>kota yönetimini etkinleştiri işaretleriz(ki virüsü silindiğinde kendini bir daha kopyalayamasın.daha sonra alt>ctrl>delete basıp dosya>çalıştıra ''msconfig'' yazıp en üst menüde başlangıç kısmında ctfmon ve virüs programı hariç bütün işretlerini kaldırıp uygula deriz.ve bilgisayarı yeniden başatırız(yeniden başlatmayı bilgisayarı kapat menüsünden yapmalayızki yaptığımız işlemler kayıtlı olsun.yeniden başlarken yine bilgisayarı güvenli modda açıp bu kez virüs taramasına başlarız.(bu virüs taramasını güvenli modda yapmak için antivirüs programınızın güvenli modda çalışması lazım tavsiye ettiğim program nod32 dir.)nod 32 için;

NOT:virüs taraması yaptıktan sonra yaptığınız bütün ayarları geri alın yani kota sınırını tekrar açın ve işaretlerini kaldırdığınız programları tekrar işaretleyin tabi virüsün temizlendiğinden emin olduğunuz programları)
bu ufak yazılımda virüsleri temizleyebilirsiniz indirmek için;

2)codec sorunundan oluşan explorer.exe hatası için k-lite codec i yükleyin explorer.exe hatası vermesin.k-lite codec için;
vista için;

xp için;

3)windows cd si ile onarmak.windows cd sini takın bilgisayarı açın ya açılırken R tuşuna basın.ya da bilgisayar açıkken cd de bulunan onara basın.böylece windowsu onarır.tabi onarma yapmadan önce wpa.dll adında bir sistem dosyasını ara dan arattırın bulup yedeğini aldıktan sonra onarın onardıktan sonra wpa yı yedekleriyle değiştirin ki windowsun aktivasyonu bozulmasın.onarmak için windowsu hangi cd yle kurduyssanız o cd yi takın yoksa onarmaz bir yol daha çalıştıra sfc //scannow yazıp entere basın bunu yapmadan önce xp cdnizin cd roma takılı olması gerek yoksa onarmaz.bunun içinde wpa nın yedeğini almanız gereklidir.

4)kayıt girdisini değiştirmek için aşağıdakilerini not defterine yazın daha sonra dosya>kaydet>dosya ismi ''explorer.reg''(tırnaklar yok) aynen böyle olacak(.reg yapmamızın amacı not defterini uzantısını kayıt defterinin reg adlı uzantısına dönüştürmek neden bunu yapıyoruz:kayıt defterinin eski kayıtlarıyla yeni kayıtlarını değiştirmek için)daha sonra kaydettiğimiz explorer.reg adlı dosyaya çift tıklayıp gelen yazıda kayıt defteri girdilerini değiştirmek istiyormusunuz uyarısına evet diyip değiştiririz.bu girdiyi değiştirmeyi mutlaka güvenli modda yapmalıyız ve bilgisayarı yeniden başlatmalıyız aksi takdirde eski girdiler değişmez.yeni kayıtlar için;hepsini aynen kopyalayın.

Windows Registry Editor Version 5.00
[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Explorer\Advanced]
"StartMenuFavorites"=dword:00000002
"StartMenuInit"=dword:00000002
"StartButtonBalloonTip"=dword:00000002
"DisableThumbnailCache"=dword:00000000
"ServerAdminUI"=dword:00000000
"Hidden"=dword:00000001
"ShowCompColor"=dword:00000001
"HideFileExt"=dword:00000001
"DontPrettyPath"=dword:00000000
"ShowInfoTip"=dword:00000001
"HideIcons"=dword:00000000
"MapNetDrvBtn"=dword:00000000
"WebView"=dword:00000001
"Filter"=dword:00000000
"SuperHidden"=dword:00000001
"SeparateProcess"=dword:00000000
"ListviewAlphaSelect"=dword:00000001
"ListviewShadow"=dword:00000001
"ListviewWatermark"=dword:00000001
"TaskbarAnimations"=dword:00000001
"TaskbarSizeMove"=dword:00000000
"TaskbarGlomming"=dword:00000000
"NoNetCrawling"=dword:00000000
"FriendlyTree"=dword:00000001
"ClassicViewState"=dword:00000000
"FolderContentsInfoTip"=dword:00000001
"PersistBrowsers"=dword:00000000
"WebViewBarricade"=dword:00000000
"StartMenuChange"=dword:00000001
"CascadeNetworkConnections"="NO"
"CascadeMyDocuments"="NO"
"StartMenuRun"=dword:00000001
"CascadeControlPanel"="NO"
"IntelliMenus"=dword:00000001
"StartMenuLogoff"=dword:00000000
"StartMenuScrollPrograms"="NO"
"CascadeMyPictures"="NO"
"CascadePrinters"="NO"
"StartMenuAdminTools"=dword:00000000
"Start_AdminToolsRoot"=dword:00000000
"Start_ShowNetPlaces"=dword:00000001
"Start_LargeMFUIcons"=dword:00000001
"Start_MinMFU"=dword:00000004
"Start_ShowSearch"=dword:00000001
"Start_ShowMyDocs"=dword:00000001
"Start_ShowMyComputer"=dword:00000001
"Start_ShowRun"=dword:00000001
"Start_ShowControlPanel"=dword:00000001
"Start_ShowMyMusic"=dword:00000001
"Start_ShowSetProgramAccessAndDefaults"=dword:0000 0001
"Start_ScrollPrograms"=dword:00000000
"Start_ShowMyPics"=dword:00000001
"Start_EnableDragDrop"=dword:00000001
"Start_ShowHelp"=dword:00000001
"Start_ShowPrinters"=dword:00000001
"Start_ShowRecentDocs"=dword:00000002
"Start_AutoCascade"=dword:00000001
"Start_NotifyNewApps"=dword:00000001
"EnableBalloonTips"=dword:00000001

böyle uğraşmak istemiyorsanız kayıt defteri girdisini burdan indirebilirsiniz;

5)son yolsa bunları yaptıysanız hala bu hatayı veriyorsa formattan başka çare yok.format atın.

• Beğen
Tepkiler: hassan27, emayfi, TatCeL ve 3 diğerleri

explorerexe

Üye
nod32 şifresi ne ?

forcer1127

Üye
saol

aruda32

Üye
Saol

rapsodick

Üye
bu 4. kural regedit girdisi işe yaradı sağolasın ;D

yenigsm

Üye
şifre istiyor nod 32

Lui2727

Üye
ben 2 sefer formatattim ama yine codek yüzünden hata veriyor neden olabilir? codegide degistigim halde yine hata vriyor?

ShE_

ShE_

Üye
Bi Şifrede bana atsanız :D

unicorn13

Üye
arkadaşlar eğer explorer.exe hatasını herhangi bir MP3 klasörüne ya da içinde Video bulunan bir dosyaya girerken alıyorsanız,sisteminizde bulunan CODEC programını kaldırın ve K-Lite Codec programını kurun.Pc'nizi yeniden başlatmaya ihtiyaç duymadan hatanın düzeltidiğini göreceksiniz.

Aynı işlemi ben yaptım ve kendi notebook'umda sorun ortadan kalktı.
Umarım sizlerede faydalı olur.

ubey

Üye
arkadaslar ben nored32 tarama yapacamda ama ben ondan sonra bilgisayri yeniden baslatmak için kapatma tusuna basinca kapantmiyo, mecbur kasanin dugmesine basarak kapaniyo:s

yardimci olurmusunuz tsk...

not: bilgisayarim buyuk hasar gÖrdü explorere.exe ve windows da ve baska sorunlarda var
format atilmiyo çunku cd okunmuyo|-)biktim artik günlerdim arastirma yapiyom:ağlarım:

prens_x38

Üye
nod 32 nin parolasını söyleyebilir misiniz?

qarisma6767

Üye
bilgisayarıma yada başka klasörlere girerken explorer.EXE hatası verior :off:çözümü??:hmmm

ADFA27

Üye
SELAM DOSTLAR
HERKESE HAYIRLI CUMALAR

0x7c91d56e adresindeki yönerge 0x00000000 bellek adresine bavurdu.bellek read olamadı

BUNU NASIL ÇÖZERİM
YARDIMCI OLURMUSUNUZ RİCA ETSEM

seniha35

Üye
çok özür ama bir şifrede bana atmanız gerekecek, nod 32 şifre istiyor..çok teşekkürler..

cacar0n

Üye
şifre İstiyor Nod32 :S

costarica34

Üye
Şifre ? :S

haykokan

Üye
kardes wpa.dll dosyasını dedin ya yedeğini alın die ben ara ya yazıorm yine explorer.exe hatası verio bilgisayarım a,belglerime girince de aynı hatayı verio,usb yerine bellek falan takınca da aynı hatayı werio
sen bana wpa.dll dosyasını yollasana ya da nerde oldugunu sölesene

LAZOFLU

LAZOFLU

Emekli Yönetici
Benim başıma da geldi çözüm bu oldu
2)codec sorunundan oluşan explorer.exe hatası için k-lite codec i yükleyin explorer.exe hatası vermesin.k-lite codec için;
vista için;

xp için;

apsohable

Üye
şifre neydi arkdasm nod 32 nin ??

Üst Alt