Düdük Nasıl Yapılır (resimli) :D

Sponsorlu Bağlantılar

Revengeful

Revengeful

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Düdük Nasıl Yapılır (resimli) :D
Giriş:

Bir düdük nasıl yapılır?Tüm düdük yapımcılarını piyasadan saf dışı etmelisin. İşte seni evrensel düdük yapımcılarına karşı bağımsız hale getirecek bir yapıt, kendi düdüğünü yapabilirsin!

Adım 1:Tahta Edin

Var mı?Harika!

Ben 1.9 x 1.9 x 12.7 cm ölçülerinde tahta kullandım. Ormancılar tahtayı çok ucuza sattıkları için bir sürü tahtam var.

Tahtaya ek olarak, 5/16 lık matkap ucu ve 5/16 lık ağaç çiviye ihtiyacın olacak.

Tahta parçanın aşağısına 5/16 lık bir delik açarak başlayabilirsin. Ne kadar derin olacak?Ağaçtan daha az derin olmalı, kesin sayılar gerekirse delik x-2.54 cm kadar olmalı(x tahta parçasının uzunluğu). Bir matkap tezgahı ve bir mengene kullan, eğer elinle yapmak istersen lütfen tahtayı bir yere sabitle, tahtanın paramparça olmasını istemezsin değil mi?

Adım 2:Pencere ve Ağızlık Kısmı

Bir düdüğün bölümlerinin isimleri olduğunu biliyor muydun?Ben bilmiyordum ama öğrendim. Bu adımda pencere ve ağızlık kısmını yapmayı öğreneceğiz. Biri diğerinin sonucu olacak, o yüzden pencereyi yapmakla başlayalım.

Matkapladığın uçtan yaklaşık 2.5 cm üstte enlemesine bir kesik yapmak için bir testere kullanarak başla. Mümkün olduğu kadar kare şeklinde kesmeye çalış. Matkap deliğin içine 0.3 cm kadar girdiğinde delmeyi bırak.

Şimdi bir keski kullanarak az önce açtığın yarığı kes, 30 derecelik bir düşüş yaparak, kesiği mümkün olduğu kadar prüzsüz yapmaya çalış. 0.3 cm kadar deldiğinde dur.

Adım 3:Hava Boşluğu

Eğer şimdi düdüğe üflersen hiçbir şey olmayacaktır. İşte bu yüzden dudaktan gelen havayı yönlendiren bir hava boşluğu oluşturmak zorundayız. Bu boşluk 5/16 lık yaklaşık 3.8 cm uzunluğunda bir tahta çivi ile yapılıyor. Hava boşluğunun üzerinden keski yardımıyla ince bir dilim kes. Şimdi bunu deliğin içine yerleştir , hava deliği pencere ile ağızlık kısmıyla aynı tarafta olsun. Çiviyi, ucu pencereden içeride olacak şekilde yerleştir.

Daha ne bekliyorsun, düdüğüne üfle, sesi nasıl iyi mi?Harika, eğer sesi kötüyse çiviyi çıkar ya da biraz daha ileri ittir, hala kötü mü?Başka bir çivi yap, hatta iki ya da üç tane en güzeli hangisi onu seç.

Şimdi mutlu olduğuna göre, hiçbir şeyi değiştirmene gerek yok!Biraz ince yapıştırıcı kullan ve çivinin etrafını yapıştır ama sakın hava boşluğuna denk getirme.

Adım 4:Sevimli Hale Getir

Bir itiraf, ben matkap tezgahımı kullanmadın, ama bu sebepten karımla uzun tartışmalar ve hesaplamalar sonunda bir ormancı dükkanına gittim ve kendime jet mini bir matkap tezgahı aldım. Bu yüzden tam bir yıl biradan vazgeçmek zorunda kaldım.

Daha fazla kargaşa yaşanmadı yani.

Düdüğümü keyifle kullandım ama bir dahaki sefere tezgah kullanmak zorundayım galiba.

Adım 5:Şekillendirme

Sonra zımparalayıp düzelttim, yuvarlak bir şekil verdim ve ağızlık kısmını şekillendirdim.

Adım 6:Sonunda

Ucunu yuvarlaklaştırdım ve bir de oluk açtım.

Alıntıdır

• Beğen
Tepkiler: -efşan, Mert, Dafny ve 1 kişi daha

zaza

zaza

Üye
biz bunu yapınca gerçekten o sesin çıkacağına inanıyormusun :d:

• Beğen
Tepkiler: -efşan
Revengeful

Revengeful

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Evet :D

zaza

zaza

Üye
o zaman yanıldığını belirtmek isterim :ehe tehlikeli işler bunlar :ehe

Dafny

Dafny

Üye
Kopyacı :ehe

• Beğen
Tepkiler: Revengeful
Revengeful

Revengeful

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Bak eğer aletleri kaydırırsan yanlış bi tarafa bir düdük ötmeyebilir ama yapacağın düdük öter. Hava yoluyla alakalı birşey zaten.

• Beğen
Tepkiler: -efşan
LuckyDALT0N

LuckyDALT0N

Üye
hehehe:ehe

Necmati

Necmati

Üye
Resim :hmmm

Mert

Mert

Üye
Güzelmiş ama hayatta beceremem. Elişi kağıdını daire şeklinde kesmeyi bile anneme yaptırıyordum:D

• Beğen
Tepkiler: Xilence, Yigit315, Revengeful ve 1 kişi daha
Utku

Utku

Üye
O aletler olduktan sonra:aha:

Revengeful

Revengeful

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi

creekin

Üye
Bunu evde yapamazsın :D

Revengeful

Revengeful

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Islık calamayanlara gelsin

• Beğen
Tepkiler: Amaru Shady
Revengeful

Revengeful

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Yani sana

• Beğen
Tepkiler: Amaru Shady
OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
Teşekkürler, Biz bunu söğüt ağacının dalından yapardık.

futbol123

futbol123

Üye
bunlamı ugraşıcan git al bakkaldan 1tl ye :D

Revengeful

Revengeful

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
rica ederim

Üst Alt