Çayı Kim Buldu? Ne Zaman Buldu ve Gelişimi?

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin
    Konu Sahibi

Çay milattan önce 2737 yılında büyük Çin imparatoru Shen Nung tarafından tesadüfen de olsa keşfedildi. Shen Nung bir gün bahçede ağzı açık bir kapta su kaynatırken çalılıklardan bir kaç yaprak kaynayan suyun içine düştü. Nung yaprakları suyun içinden toplayamadan yapraklar suda kaynamaya, hoş bir koku etrafa yayılmaya başladı. İmparator merak edip suyun tadına bakınca çay keşfedilmiş oldu.
İmparatorun kendi keşfi hakkındaki düşüncesi çayın susuzluğu bastırdığı, harareti giderdiği ve uykuya olan isteği azalttığı şeklindeydi. Çay ismi de Çincedeki "ça"dan geliyor. Benzer şekilde çaya Ruslar "chay" Araplar "shaye" Japonlar “cha” diyorlar.
Çay bugün dünyada sudan sonra en çok içilen içecektir. Avrupa'ya gelişi 1610 yılını buldu, başlangıçta da ilaç muamelesi gördü. Halbuki o yıllarda çay Orta Asya'da o kadar değerliydi ki çay balyaları ticarette para yerine geçebiliyordu.

• Beğen
Tepkiler: kum kзđiśi, tragedie ve mekanik

haltie

haltie

Üye
anadoluda yaklaşık 1 asır önce sadece zdngin insanların içebildiği bir içeçekmiş:)

mekanik

Üye
teşekkürler...

tragedie

tragedie

Emekli Yönetici
bilgi için teşekkür bu kadar tefarruatlı bilmiyordum ben temel yada dursun bulmuştur diye düşünmüştüm :(

kum kзđiśi

kum kзđiśi

Üye
Teşekkürler doğuş :)

Revengeful

Revengeful

Emekli Yönetici
koladan sonra ev sevdiğim içecek :) Ama babam su yerine hep çay tüketiyor. Diyorum "baba fazlası zararlı" dinlemiyor :(

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...