Çakra Nedir, Çakra ne demek

Konu, 'İlköğretim ve Liseler' kısmında Dogus Pertez tarafından paylaşıldı. Okunma: 730 | Cevaplanma: 0

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Çakra Nedir, Çakra ne demek

  Çakra Nedir
  Çakra Hakkında
  Çakra Tanımı
  Hint Mitolojisi


  Çakra, (Sanskritçe kaynaklı bir kelime olup, Pali: chakka, Çince: 轮, Tibetçe: khorlo) tekerlek ya da dönüş anlamına gelir.[1] İnsanda bulunan bu enerji merkezleri girdap şeklinde dönen enerji alanından oluştuğu için onlara bu isim verilmiştir.

  Çakra, Hint Felsefesi ve bazı ilgili Asya kültürlerinde, insan vücudunda bulunan metafiziksel ve/veya biyofiziksel enerjinin bağlantı noktası olarak düşünülmüştür. Yoganın üstadları, insanın, görünen fiziksel varlığı ötesinde, daha duyarlı ve daha etkin bir bünyeye sahip olduğunu ileri sürerler. Bizler, bunu ancak bazı özel durumlarda, duygularımız aracılığıyla sezebiliriz.

  Aslında bedenimizde birçok önemli çakra olduğu düşünülmektedir: örneğin, avuçlar içinde,tabanlarda, diz kapaklarında, dirseklerde bulunan çakralar diğerlerine göre daha önemlidirler. Ama ana çakra merkezleri vücudumuzda omurga boyunca sıralanmaktadır.

  Hint felsefesine göre, insanın kafasının tepesinde pozitif bir akım varken omurga kemiğinin alt boğumunda, kuyruksokumunda, negatif bir akım bulunur. Bu iki "kutup"arasında dolaşan elektrik gücü "YAŞAM"dır.

  Her yoginin amacı, kuyruk sokumunda, Muladhara Çakra yakınında, yılan gibi kendi üzerine üç kez çöreklenen uyuyan Kundaliniyi, yani negatif enerjiyi uyandırıp, onu Sushumna Nadi (omurilik boyunca) Sahasrara Çakrada (başın tepesinde) bulunan pozitif akımla birleştirmektir.

  Bu olay, sabır ve azimle uygulanan Pranayama (nefes egzersizleri), asanalar (yoga duruşları), ve meditasyon sayesinde gerçekleşebilir. Buna erişebilen yogilerin sayısı çok fazla değildir. Kundalini yukarıya yönelirken, omurga boyunca sıralanan enerji merkezleri (çakraları), teker teker delerek kafatasının tepesinde bulunan pozitif akımla birleşince yoginin bedeni elektrik akımına tutulmuş gibi sarsılır ve mutluluğun en üst hazzını duyar; böylece ermişliğe yükseldiği kabul edilir: yogilere göre, bunu erenler, karşısındakinin düşüncesini "okuyabilir", geleceği görme yeteneği elde eder vb.

  Ancak kötü koşullar altında uyandırılan Kundalini tehlikeli olabilir, en azından uygulayanın ruhsal dengesini bozabilir.

  Bedenin, girdap olarak Adlandırılan 7 ana enerji merkezi vardır. Sanskritçe’de çakra olarak adlandırılan bu enerji merkezleri, güçlü elektrik alanlarıdır, gözle görülemezler. Bu yedi güç istasyonunun her biri bedenimizde hormon salgılayan bezlere karşılık gelir. Bu bezlerin hormon üretimini uyarırlar. Başka bir deyişle, fizik bedenimizdeki ismi ile hormon salgılayan iç salgı bezleri enerji bedenimizdeki çakralara karşılık gelirler.

  Dr. Alexis Carel'in sözleri şöyledir:
  "İnsanın kişiliğinin, fiziksel varlığının ötesine gittiğine inanmak için birçok neden vardır. Bedenin sınırlarının cildin yüzeyinde bitmediğine, anatomik çizgilerin bitiminin bir varsayım olduğuna ve herbirimizin kendi bedenimizden daha engin ve daha yaygın olduğumuz konusunda belirtiler vardır. İnsanın, kendi bedeninin sınırlarını her alanda aştığı açıktır."
  Ana Çakra Merkezleri

  1. Muladhara Çakra (Kök Çakrası): Kuyruksokumunda, üreme organları ve makat arasında bulunur (mul: kök; adhara:yer, mekân).
  Etkilenen organlar: Cinsel Organlar, kan, kemik, hücreler vb.

  Etkilenen salgı bezi: Böbreküstü bezleri (adrenalin)

  Renk: Kırmızı, dört taç yapraklı çakra

  2. Swadhistana Çakra: Göbeğin alt kısmındadır (swa: kendi; adhisthana: mekân)
  Etkilenen organlar: Karaciğer, dalak, bağırsaklar, böbrekler, mesane, kan vb.

  Etkilenen salgı bezi: Cinsel salgı bezleri

  Renk: Turuncu, altı taç yapraklı çakra.

  3. Manipura Çakra (Göbek Çakrası): Göbeğin iki parmak üstündedir (mani: mücevher; pura: şehir).
  Etkilenen organlaralak, karaciğer, safra kesesi, sinir sistemi, Pankreas

  Etkilenen salgı bezi: Pankreas

  Renk: Sarı, on taç yapraklı çakra

  4. Anahata Çakra (Kalp Çakrası): Gövdenin ortasında, kalp dolaylarındadır (an: hayır; ahat: vuruş).
  Etkilenen organlar: Kalp, ciğerler, kan dolaşımı.

  Etkilenen salgı bezi: Timüs bezi

  Renk: Yeşil, on iki yapraklı çakra

  5. Vishouddha Çakra (Boğaz Çakrası): boğazın ortasındadır (vi: ötede; shouddha: arındırılmış).
  Etkilenen organlar: Ense, boğaz vb.

  Etkilenen salgı bezi: Troid ve paratroid bezleri

  Renk: Mavi, onaltı taç yapraklı çakra

  6. Anja Çakra (Alın Çakrası): Alnın gerisinde, iki kaşın ortasında, burun kökündedir (anja: kumanda eden).
  Etkilenen organlar: Gözler, beyin

  Etkilenen salgı bezi: Hipofiz bezi

  Renk: İndigo (civit rengi); iki taç yapraklı çakra.

  7. Sahasrara Çakra (Taç Çakrası): Kafatasının en üst noktasındadır (sahasra: bin; ra: taçyaprak).
  Etkilenen organlar: Beyin, sinir sistemi

  Etkilenen salgı bezi: Epifiz bezi

  Renk: Mor; bin taç yapraklı çakra.  Yazan: Dogus Pertez

Çakra Nedir, Çakra ne demek konusuna benzer içerikler

 1. Kültür Nedir, Ne Demektir? ( Felsefe )

  Kültür, sosyolojide en sık karşılaşılan ve merak uyandıran kavramlardan birisidir. Öncelikte Türk Dil Kurumu kültüre şu farklı tanımları getirmektedir: - Tarihsel, toplumsal gelişme süreci içinde yaratılan bütün maddi ve manevi değerler ile...
 2. Örüntü Nedir Ne Demektir ( İlköğretim ve Liseler )

  Örüntü olay veya nesnelerin düzenli bir biçimde birbirini takip ederek gelişmesine denir. Aynı zamanda örüntü, ilgilenilen varlıkla ilgili gözlenebilir veya ölçülebilir bilgilere de denir.
 3. Çakra Nedir, Çakra nedemek ( İlköğretim ve Liseler )

  Çakra Nedir Çakra Hakkında Çakra Tanımı Hint Mitolojisi Çakra, (Sanskritçe kaynaklı bir kelime olup, Pali: chakka, Çince: 轮, Tibetçe: khorlo) tekerlek ya da dönüş anlamına gelir.[1] İnsanda bulunan bu enerji merkezleri girdap...
 4. Kozmoloji (Evrenbilim) Nedir Ne demektir ( Metafizik )

  Evrenin yapısını ve oluşumuyla ilgili konuları inceleyen evrendeki enerji birikimlerinin varlık üzerindeki maddesel ve ruhsal etkisini çözümlemek isteyen uzay bilimdir.Kozmoloji evrenbilim) evreni oluşturan tüm varlıkları mekanist, teleolojik ve...
 5. Çakra Nedir ? ( Maxi Sözlük )

  Çakra nedir? Son yıllarda televizyon kanallarında sıkça duyduğuz çakra terimi bir çok kişinin ilgisini çekmişe benziyor. Bu tür şeyler insanları 2'ye ayırıyor inanlar ve inanmayanlar. Ben bu tür olaylara soğuk yaklaşanlardanım. Çakra'nın ne...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
06 Şubat 2016 Cumartesi - 15:30:47