.Bir sınıfta 133 öğrenci!

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Haydar

Haydar

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
.Bir sınıfta 133 öğrenci!
Şanlıurfa'da taşımalı eğitim kapsamındaki Çıkrık Köyü İlköğretim Okulu'nun 1'inci sınıf öğrencileri derslik yetersizliğinden bir sınıfta 133 kişi eğitim görüp, sıralarda 4 ve 5'er kişi oturmak zorunda kalıyor. Veliler ise, çocuklarının ders yapmaktan çok sıradan düşmemek için çabaladığını söylüyor. Resmi rakamlara göre derslik başına düşen öğrenci sayısının 48 olarak açıklandığı Şanlıurfa'da, 1285 öğrencisi bulunan 8 derslikli Çıkrık Köyü Raif Mumcu İlköğretim Okulu'nun 1'inci sınıfında bu sayı 3'e katlandı. Taşımalı eğitim kapsamındaki okulun 1-A sınıfında 133, 1-B sınıfında ise 130 öğrenci eğitim görüyor. Üst sınıflarda mevcudun daha az olduğu ifade edilirken, yoğunluk nedeniyle öğrenciler sıralarda 4 veya 5'er kişi oturuyor. 133 öğrencinin aynı sınıfta eğitim gördüğü okulun kalabalık hali velileri isyan ettirirken, Siverek Kaymakamı Hamza Erkal, "Bu kabul edilecek bir durum değil, daha büyük bir okul yapılana kadar 2 konteyner sınıf oluşturarak geçici bir çözüm bulacağız" dedi. Siverek'e 50 kilometre uzaklıktaki 2 bin nüfuslu Çıkrık Köyü'nde bulunan Raif Mumcu İlköğretim Okulu'nda eğitim gören öğrencilerin velileri, kalabalık sınıflar nedeniyle çocuklarının sağlıklı eğitim alamadığını ifade etti. DERSTEN ÇOK, SIRADAN DÜŞMEME UĞRAŞI Çocuklarının ders yapmaktan çok sıradan düşmemek için çabaladığını söyleyen veliler, "Her sırada 4 veya 5 öğrenci oturuyor. Çocuklarımız sıradan düşmemek için çabalayınca sağlıklı eğitim alamıyor. Bu sıkıntının sona ermesi için bir an önce ek derslik veya yeni bir okul yapılarak sınıfların mevcutlarının düşürülmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı. KONTEYNER SINIFLARLA GEÇİCİ ÇÖZÜM Siverek Kaymakamı Hamza Erkal, Çıkrık Köyü'ne her gün çevre köylerden öğrencilerin servislerle taşındığını, yoğunluğun temel nedeninin bu olduğunu ifade etti. Sınıf mevcutlarının azaltılması için bir okulun daha yapılmasının programa alındığını anlatan Kaymakam Erkal, "Çıkrık Raif Mumcu İlköğretim Okulu'nda şu anki rakama baktığımızda 130 civarında öğrencili sınıflarımız var. Bu hakikaten kabul edilecek bir durum değil. Bu köyümüze yeni bir okul yapımı yatırım programa alınmış. Önümüzdeki yıl bu köyümüzde daha büyük bir okulda eğitim verilecek. Fakat geçici çözüm bulmak için çalışma yaptık ve Van'dan gelen 2 konteyneri sınıf haline dönüştürerek, dersliklerdeki öğrenci mevcudunu 60'lara düşüreceğiz" dedi.

doctorrr

doctorrr

Üye
Balık istifi gibi

Kayahan14

Kayahan14

Üye
yuh bee

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...