bilgisayar açılırken kapanıyor

Sponsorlu Bağlantılar

theeternal

theeternal

Üye
    Konu Sahibi
bilgisayar açılırken kapanıyor
beyler durum şöyle oldu aslında sistemim windows 10 entreprise 64 bit di oyun oynarken ekrana çizgi gibi bişeyler geldi tam hatırlamıyorum sonra kapandı ve hiç açılmadı açılırken resetledi falan kendini sonra format attım ilk açılışta falan bişe yok sonra açtıktan 2dk sonra falan resetliyor kendini en sonunda windows 7 döndüm bu sefer bir şey yok neyse attım format ultimate 64 bit ekran kartım amd radeon 6850 hd işlemci amd fx 4100 driverlar güncelledim driverlar değişikler aktif olması için yeniden başlatması lazım dedi başlat dedim açılırken bu sefer windows başlatılıyor yazıyo sonra pc kapanıyor yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Acaba Donanımlarmı Isınıyor? Isılara Baktınmı Hİç

• Beğen
Tepkiler: theeternal
theeternal

theeternal

Üye
    Konu Sahibi
Acaba Donanımlarmı Isınıyor? Isılara Baktınmı Hİç
bakmadım nereden bakıcam biosdan bakılıyor biliyorumda tam bilmiyorum yerini
ısıya gelirsek bilgisayarın kasası küçük güç kaynağı falan iyi fanlarıda var hepsi dolu lakin alındığından beri çok ısınıyor zaten ilk aldığımızda 2 saat oynayınca direk kapanıyodu aşırı ısınıp sonra götürdük falan anca öyle biraz noramle indi ama hala ısınır
kasa bunun aynısı sadece rengi simsiyah
şuan güvenli moddayım pc de biraz ısındı yine oyun oynamadan nası bu kadar ısınıyor anlamıyorum neyse biostan baktım değerlere sistem ısısı 49 cpu ısısı 89 fan hızı3900

DeV/AsA

DeV/AsA

Üye
Moralini bozmak istemem ama, ''Donanım'' sorunu gibi görünüyor.
AMD FX4100 biraz araştırdım, yanlış macun uygulaması veya yetersiz soğutmadan dolayı senin gibi problem yaşayanlar var.
CPU 85 yazmışsın ve bu yüksek bir değer, PC bu durumda kendini resetleyecektir.
Oyun sırasında meydana gelene çizgiler ise Grafik Kartına işaret ediyor.

• Beğen
theeternal

theeternal

Üye
    Konu Sahibi
Moralini bozmak istemem ama, ''Donanım'' sorunu gibi görünüyor.
AMD FX4100 biraz araştırdım, yanlış macun uygulaması veya yetersiz soğutmadan dolayı senin gibi problem yaşayanlar var.
CPU 85 yazmışsın ve bu yüksek bir değer, PC bu durumda kendini resetleyecektir.
Oyun sırasında meydana gelene çizgiler ise Grafik Kartına işaret ediyor.
Teşekkür ederim ne yapmalıyım.

DeV/AsA

DeV/AsA

Üye
Kasayı ve sisteminin durumunu görmeden bir şey söyleyemem ki.
Buraya yığınla şunu yap bunu yap yazabilirim ama bir anlamı olmaz.Bilgisayarının durumunu en iyi sen bilebilirsin.

Sana önerim Windows Olay Görüntüleyicisini aç ve 1 Boot diliminde gerçekleşen kırmızı hataları tek tek oku.
Ardından Kaynak İzleyiciyi aç ve sisteminde etkin olan (CPU ve HDD sekmeleri) işlemlerin etkinlik süresine ve bu işlemlerin güvenilirliğini kontrol et.
Aygıt Yöneticisinde Ünlem olup olmadığını kontrol et.

Yazılım, İşletim sistemi, Aygıt Sürücüsü, virüs vs. bunlardan kaynaklı bir sorun olmadığından emin olduktan sonra artık Donanım sorunu olarak bakabilirsin.

• Beğen
theeternal

theeternal

Üye
    Konu Sahibi
Kasayı ve sisteminin durumunu görmeden bir şey söyleyemem ki.
Buraya yığınla şunu yap bunu yap yazabilirim ama bir anlamı olmaz.Bilgisayarının durumunu en iyi sen bilebilirsin.

Sana önerim Windows Olay Görüntüleyicisini aç ve 1 Boot diliminde gerçekleşen kırmızı hataları tek tek oku.
Ardından Kaynak İzleyiciyi aç ve sisteminde etkin olan (CPU ve HDD sekmeleri) işlemlerin etkinlik süresine ve bu işlemlerin güvenilirliğini kontrol et.
Aygıt Yöneticisinde Ünlem olup olmadığını kontrol et.

Yazılım, İşletim sistemi, Aygıt Sürücüsü, virüs vs. bunlardan kaynaklı bir sorun olmadığından emin olduktan sonra artık Donanım sorunu olarak bakabilirsin.
Anladım bilgisayarcılar halledebilirmi peki sorunu

DeV/AsA

DeV/AsA

Üye
Anladım bilgisayarcılar halledebilirmi peki sorunu

Onlar da ilk bakışta anlamayacaklardır.Büyük bir ihtimal de yalandan bir donanım değişikliği yaparlar.
O yüzden ne yap et kendin halletmeye çalış.Donanım öğrenmek için en iyi fırsat bu gibi durumlardır.

• Beğen
theeternal

theeternal

Üye
    Konu Sahibi
Onlar da ilk bakışta anlamayacaklardır.Büyük bir ihtimal de yalandan bir donanım değişikliği yaparlar.
O yüzden ne yap et kendin halletmeye çalış.Donanım öğrenmek için en iyi fırsat bu gibi durumlardır.
olay görüntüleyicisi baktım windows günlüklerinde uygulama bölümünde 1 uyarı 1 hata sistemdbölümünde yaklaşık 30 hata 10 uyarı falan var
aygıt yöneticisi 2 ünlem var fakat bunlar ethernet ve pc kamera driverları yüklü olmadıgı ıcın formattan sonra

DeV/AsA

DeV/AsA

Üye
olay görüntüleyicisi baktım windows günlüklerinde uygulama 1 uyarı 1 hata sistemde 12 hata var
aygıt yöneticisi 2 ünlem var fakat bunlar ethernet ve pc kamera driverları yüklü olmadıgı ıcın formattan sonra

Olay Görüntüleyisindeki hataların açıklamalarını okumaya çalış.Anlamazsan internette bul seçeneği de mevcut.Sayı olarak 4-5 hata kabul edilebilir ama 12 biraz fazla, demek ki sistemin çok sağlıklı değil aradan onları da çıkar.
Aygıt yöneticisinde kesinlikle sarı ünlem olmamalı.En basit bir webcam sürücüsü bile eksik olursa saçma sapan problemler çıkabiliyor.

theeternal

theeternal

Üye
    Konu Sahibi
Olay Görüntüleyisindeki hataların açıklamalarını okumaya çalış.Anlamazsan internette bul seçeneği de mevcut.Sayı olarak 4-5 hata kabul edilebilir ama 12 biraz fazla, demek ki sistemin çok sağlıklı değil aradan onları da çıkar.
Aygıt yöneticisinde kesinlikle sarı ünlem olmamalı.En basit bir webcam sürücüsü bile eksik olursa saçma sapan problemler çıkabiliyor.
Anladım teşekkür ederim
Hocam peki bir şey daha sorcam bu işin ekran kartı driverarlarıyla bi ilgsi var gibi onları indirip kurunca neden se sorunlar ortaya çıkıyor gibi neden

• Beğen
Tepkiler: DeV/AsA
DeV/AsA

DeV/AsA

Üye
Anladım teşekkür ederim

Hemen pes etme :)
Sistemini biraz tanımaya çalış.
Bir süre sonra sorunun nereden kaynaklandığını direkt anlayıp müdahaleni kendin yapacak duruma geleceksin.
AMD ekran kartı driverleri biraz uyuzdur.
İşletim sistemin ne şu an ?

• Beğen
theeternal

theeternal

Üye
    Konu Sahibi
Hemen pes etme :)
Sistemini biraz tanımaya çalış.
Bir süre sonra sorunun nereden kaynaklandığını direkt anlayıp müdahaleni kendin yapacak duruma geleceksin.
AMD ekran kartı driverleri biraz uyuzdur.
İşletim sistemin ne şu an ?
saol
ya işletim sistemim windows 10 du bu sorun windows 10 entreprise 64 bit de pc açılıdktan 2 dakika sonra resetliyordu kendini şimdi 7 yaptım bu sefer açılmadan kapanıyor garip bir durum şuan windows 7 ultimate 64bit

DeV/AsA

DeV/AsA

Üye
saol
ya işletim sistemim windows 10 du bu sorun windows 10 entreprise 64 bit de pc açılıdktan 2 dakika sonra resetliyordu kendini şimdi 7 yaptım bu sefer açılmadan kapanıyor garip bir durum şuan windows 7 ultimate 64bit

Windows 10 en güncel WHQL sürücüyü zaten otomatik yüklüyor (elle yükleme veya ilave yükleme yapmadıysan ?) ve senin onda da bu resetleme sorununu yaşadığını düşünürsek, şu aşamada ekran kartı driveri birinci sorun değil gibi.

• Beğen
theeternal

theeternal

Üye
    Konu Sahibi
Windows 10 en güncel WHQL sürücüyü zaten otomatik yüklüyor (elle yükleme veya ilave yükleme yapmadıysan ?) ve senin onda da bu resetleme sorununu yaşadığını düşünürsek, şu aşamada ekran kartı driveri birinci sorun değil gibi.
Anladım teşekkür ederim.
büyük ihtimalle olay görüntüleyicisindeki kernel power hatası ile ilgili bu olay

DeV/AsA

DeV/AsA

Üye
Ama illa emin olmak istiyorsan şu aşamaları aynen yap.
1_Denetim masası > Program Ekle Kaldır > AMD (Sağ tık) ''Değiştir'' > Kaldır > Tümünü Kaldır.
2_Restart > AMD Clean Utility ( ) Yönetici olarak çalıştır.Temizliğini yap sistemi yeniden başlat.
3_C:/ sürücüsüne gir AMD Klasörünü elle sil.(+ CCleaner sistem ve kayıt defteri temizliğini şiddetle öneririm).
4_En son Driver (Sağ tık) Yönetici olarak çalıştır ve yükle. ( )

• Beğen
theeternal

theeternal

Üye
    Konu Sahibi
Ama illa emin olmak istiyorsan şu aşamaları aynen yap.
1_Denetim masası > Program Ekle Kaldır > AMD (Sağ tık) ''Değiştir'' > Kaldır > Tümünü Kaldır.
2_Restart > AMD Clean Utility ( ) Yönetici olarak çalıştır.Temizliğini yap sistemi yeniden başlat.
3_C:/ sürücüsüne gir AMD Klasörünü elle sil.(+ CCleaner sistem ve kayıt defteri temizliğini şiddetle öneririm).
4_En son Driver (Sağ tık) Yönetici olarak çalıştır ve yükle. ( )
teşekkürler aygıt yöneticisindede ethernet denetleyicisi ünlem işareti var onuda şimdi gördüm
birde şimdi tekrar format atıcam driver kurmadan bi sorun olmuyor normal kullanıyorum dediklerinizi birde böyle yapayım

DeV/AsA

DeV/AsA

Üye
Bak tüm sorun bu ''kernel power'' olabilir gerçekten.
Ethernet kartını kullanmıyorsan kasadan onu sök.

• Beğen