[BİLGİ] Cepte hangi internet paketini seçmeli?

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
ANIL

ANIL

Admin
    Konu Sahibi
[BİLGİ] Cepte hangi internet paketini seçmeli?

Akıllı telefonları internetsiz düşünmek neredeyse imkansız. Cep telefonu operatörleri konuşma süresi ve SMS dışında artık farklı büyüklükte internet paketlerini de sunuyorlar.

100 MB’dan başlayan paketler 8 GB’a kadar çıkıyor. Peki ihtiyacımızı nasıl belirlemeliyiz. Kullanmadığımız veriler için ya da paket aşımı yüzünden fazla ücret ödemeyin.

Hangi mobil internet paketini seçmelisiniz? Sürprizle karşılaşmamak için cepten internete bağlandığınızda ne kadar data harcadığınızı bilmenizde fayda var.

Cepte internet üzerinden yapılabilecekleri sıralayacak olursak; E-posta göndermek, web sitelerinde gezinmek, internetten müzik dinlemek, online video izlemek, fotoğraf yüklemek ve indirmek, VoIP ile sesli görüşme , VoIP ile görüntülü görüşme, çevrimiçi (online) oyun oynamak .

Şimdi cepten internete bağlandığımızda ne yaparsak ne kadar veri harcarız birlikte göz atalım.

E-posta göndermek/almak

E-Posta trafiği ile çok fazla veri harcamayız.
Günde 5 e-posta göndermeniz halinde aylık internet kullanımınız yaklaşık 1,46 MB olacaktır.

Günde 25 e-posta göndermeniz halinde aylık internet kullanımınız yaklaşık 7,32 MB olacaktır.

Günde 50 e-posta göndermeniz halinde aylık internet kullanımınız yaklaşık 15 MB olacaktır.

Günde 100 e-posta göndermeniz halinde aylık internet kullanımınız yaklaşık 30 MB olacaktır.

Günde 250 e-posta göndermeniz halinde aylık internet kullanımınız yaklaşık 74 MB olacaktır.
Not: Hesaplama sadece metin olarak gönderilen e-postalar için geçerlidir.

Web Sitelerinde gezinmek

Günde 5 web sitesini ziyaret etmeniz halinde aylık internet kullanımınız yaklaşık 150 MB olacaktır.

Günde 25 web sitesini ziyaret etmeniz halinde aylık internet kullanımınız yaklaşık 750 MB olacaktır.

Günde 50 web sitesini ziyaret etmeniz halinde aylık internet kullanımınız yaklaşık 1,46 GB olacaktır.

Günde 100 web sitesini ziyaret etmeniz halinde aylık internet kullanımınız yaklaşık 2,93 GB olacaktır.

Günde 250 web sitesini ziyaret etmeniz halinde aylık internet kullanımınız yaklaşık 7,32 GB olacaktır.

İnternetten müzik dinlemek

Günde 5 dakika internetten müzik dinlemeniz halinde aylık internet kullanımınız yaklaşık 150 MB olacaktır.

Günde 15 dakika internetten müzik dinlemeniz halinde aylık internet kullanımınız yaklaşık 450 MB olacaktır.

Günde 1 saat internetten müzik dinlemeniz halinde aylık internet kullanımınız yaklaşık 1,76 GB olacaktır.

Günde 2 saat internetten müzik dinlemeniz halinde aylık internet kullanımınız yaklaşık 3,52 GB olacaktır.

İnternetten video/TV seyretmek

Günde 2 dakika internetten video/TV seyretmeniz halinde aylık internet kullanımınız yaklaşık 260 MB olacaktır.

Günde 10 dakika internetten video/TV seyretmeniz halinde aylık internet kullanımınız yaklaşık 1,27 GB olacaktır.

Günde 30 dakika internetten video/TV seyretmeniz halinde aylık internet kullanımınız yaklaşık 3,81 GB olacaktır.

Günde 1 saat internetten video/TV seyretmeniz halinde aylık internet kullanımınız yaklaşık 7,62 GB olacaktır.

VoIP ile sesli görüşme (Viber, Tango, Skype vb. )

Günde 5 dakika VoIP ile sesli görüşme yapmanız halinde aylık internet kullanımınız yaklaşık 50 MB olacaktır.

Günde 1 saat VoIP ile sesli görüşme yapmanız halinde aylık internet kullanımınız yaklaşık 600 MB olacaktır.

Günde 2 saat VoIP ile sesli görüşme yapmanız halinde aylık internet kullanımınız yaklaşık 1,17 GB olacaktır.

VoIP ile görüntülü görüşme

Günde 5 dakika VoIP ile görüntülü görüşme yapmanız halinde aylık internet kullanımınız yaklaşık 188 MB olacaktır.

Günde 15 dakika VoIP ile görüntülü görüşme yapmanız halinde aylık internet kullanımınız yaklaşık 563 MB olacaktır.

Günde 1 saat VoIP ile görüntülü görüşme yapmanız halinde aylık internet kullanımınız yaklaşık 2,2 GB olacaktır.

Günde 2 saat VoIP ile görüntülü görüşme yapmanız halinde aylık internet kullanımınız yaklaşık 4,4 GB olacaktır.

Çevrimiçi (online) oyun oynamak

Günde 30 dakika Çevrimiçi (online) oyun oynamanız aylık internet kullanımınız yaklaşık 75 MB olacaktır.

Günde 1 saat Çevrimiçi (online) oyun oynamanız aylık internet kullanımınız yaklaşık 150 MB olacaktır.

Günde 2 saat Çevrimiçi (online) oyun oynamanız aylık internet kullanımınız yaklaşık 300 MB olacaktır.

(teknokulis)

• Beğen
Tepkiler: Bessonnitsa, tragedie ve suasyas

15097

15097

Üye
Konu yararlı olmuş :tşk: Anıl.Ah şu VOIP yok mu Voip.Az kota harcamıyor haa :ah

• Beğen
Tepkiler: ANIL

MaxipmaN

Üye
100 mb mış fasa fiso daha fazla alıyor hele 3g ile modem sağolsun

R.A.M

R.A.M

Üye
5 web sitesi 150 mb ne demek hocam ben 150 mb kotaya 2 saat takılırım :)

- - - Eklendi - - -

100 mb mış fasa fiso daha fazla alıyor hele 3g ile modem sağolsun

3g modemlerde upload+dowload kotaya ekleniyo ttnet'de sadece dowload kotaya ekleniyor.

15097

15097

Üye
5 web sitesi 150 mb ne demek hocam ben 150 mb kotaya 2 saat takılırım :)

- - - Eklendi - - -

3g modemlerde upload+dowload kotaya ekleniyo ttnet'de sadece dowload kotaya ekleniyor.
TTnet'in de iyi bir yönü varmış demek ki :evet: :kıskıs:

avcitalip

avcitalip

Üye
bende hepsi 300 paketi var Turkcell'in yetmiyor diyebilirim bence en az 1 GB olması lazım rahatça dolaşmak için gerçi bizim hemen hemen her yerde wi-fi var :ehe

SheFy

SheFy

Üye
han d ler sagolsun :D operator milleti somuruyor bizde operatoru

avcitalip

avcitalip

Üye
han d ler sagolsun :D operator milleti somuruyor bizde operatoru

faturaya geçiriyorlar vallaha ben bir keresinde 5800'ile kotayı aşıp 80 küsür TL fatura ödediğimi hatırlıyorum :ağlarım:

SheFy

SheFy

Üye

faturaya geçiriyorlar vallaha ben bir keresinde 5800'ile kotayı aşıp 80 küsür TL fatura ödediğimi hatırlıyorum :ağlarım:

ama benim ki faturasiz :D bi sorun olmuyor. nerden baksan 603 4 aydir kullaniyorum 20GB gecmistir data miktari

avcitalip

avcitalip

Üye

ama benim ki faturasiz :D bi sorun olmuyor. nerden baksan 603 4 aydir kullaniyorum 20GB gecmistir data miktari

faturasız'da da adam gibi tarifeler yok ki mesela bende hepsi 300 diye bir paket var 300 dk görüşme 300 sms 300 MB internet ayda 29 TL böyle bir tarife hangi operatörde var ben avea'ya geçtim bir ara burada çekmiyor ama paketleri gayet iyiydi şimdi aylık 300 MB galaxy s3 e yetmiyor bir 603 falan olsa belki yeterdi arada internette gezmek için ideal bir paket zaten hep wi-fi kullanıyorum c6-01 varken opera kullanıyordum sayfaları sıkıştırdığı için en fazla 150 MB'tını yiyordum ama android çek babam çek :ağlarım:

SeniGördüm

SeniGördüm

Üye
Aveadan 10tl ye sınırsız kullanıyorum keyfime bakıyorum:kıskıs:

___kaptan___

___kaptan___

Üye
walla turkcell kullanıyorum aylık rahat 6GB kullanıyorum ama paket fiyatları çok fazla 4GB=39TL yetmiyor bana, 8GB=64TL olay bundan ibaret, birde 32 TL'ye 1GB sınırsız paketi var 1GB ama sınırsız 1GB bitince hızınız Hacı murat hızına düşüyor yani, gardaş ben alışmışım Ferrari hızına adam bana hacı murat hızı diyor ne paket alırım ne de kullanırım 6 ayda bi kez 7TL yükler hattımın kapanmasını önlerim o kadar yani :'(

lordufuk

lordufuk

Üye
İnternet şart oldu malesef :( ama evde kablosuz var bütün amcalarımda dayılarımdada kablosuzvar :eller: onlar bana yeter :D

SheFy

SheFy

Üye
4G gelirse temel hizi yukseltmek zorundalar adanlar sn10kb hiz veriyor bi ise yaradigi yok

mega2

mega2

Üye
Bir süredir para biriktiriyorum yakın zamanda düzgün bir akıllı telefon modellerinden birine geçmek kısmet olursa, vodafone aylık 35tllik paketine geçicem, her yöne 500dk 5000sms 500mb internet yeter artar bile bana :D

esokmen

esokmen

Üye
Bence vodafone sınırsız 14 lira

Mad EagLe

Mad EagLe

Üye
hocam ben 500 kullanıyorum ama konuştuğum biri var whatsappdan görüşüyoruz 10000 sms bitiriyorduk nerdeyse bitirmiyordukta 5000-6000 filan işte sizce 100 mb yetermi whatsapp için ? :)

hmgurbuz2

hmgurbuz2

Üye
walla turkcell kullanıyorum aylık rahat 6GB kullanıyorum ama paket fiyatları çok fazla 4GB=39TL yetmiyor bana, 8GB=64TL olay bundan ibaret, birde 32 TL'ye 1GB sınırsız paketi var 1GB ama sınırsız 1GB bitince hızınız Hacı murat hızına düşüyor yani, gardaş ben alışmışım Ferrari hızına adam bana hacı murat hızı diyor ne paket alırım ne de kullanırım 6 ayda bi kez 7TL yükler hattımın kapanmasını önlerim o kadar yani :'(

1gb sınırsız paketi 12 aylığına 19 tl ben kullanıyorum suan..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt