Bayram Namazı Nasıl Kılınır ve Bayram Namazının Önemi

Konu, 'Genel Dini Konular ve Sohbet' kısmında ' KalendeR ' tarafından paylaşıldı. Okunma: 13481 | Cevaplanma: 9

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Bayram Namazı Nasıl Kılınır ve Bayram Namazının Önemi

  Bayram sevinç günü demektir. Topluca kılınan bayram namazları müslümanlar arasındaki birlik ve beraberliğin güzel bir göstergesidir. Bayramlar müslümanların birbirine yaklaştıran, dargınlıkları ortadan kaldıran, kardeşlik duygularını kuvvetlendiren önemli günlerdir. Bayramlar, Allah'ın mü'min kullarına birer ziyafet günleridir.
  Müslümanların yılda iki dinî bayramı vardır:
  1) Ramazan Bayramı.
  2) Kurban Bayramı
  Cuma namazı farz olan kimselere, bayram namazlarını kılmak vacibdir. Bayram namazı iki rek'attır. Cemaatla kılınır. Bayram namazlarında ezan okumak, ikamet getirmek yoktur. Bayram hutbesi sünnettir ve namazdan sonra okunur. Cuma hutbesi ise farzdır namazdan önce okunur.
  Diğer namazlardan farklı olarak bayram namazlarının birinci rek'atında üç, ikinci rek'atında da üç kere olmak üzere fazladan altı tekbir alınır. Bunlara "Zevaid tekbirleri" denir.
  BAYRAM NAMAZLARININ KILINIŞI
  Ramazan Bayramı Namazı:
  Birinci rek'at:
  1) Cemaat düzgün sıralar hâlinde imamın arkasında yer alır ve "Niyet ettim Allah rızası için Ramazan Bayramı namazını kılmaya, uydum imama" diye niyet eder.
  2) İmam "Allahü Ekber" deyip ellerini yukarıya kaldırınca, cemaat de imamın peşinden "Allahü Ekber" diyerek ellerini yukarıya kaldırıp göbeği altına bağlar.
  3) Hem imam, hem de cemaat gizlice "Sübhâneke"yi okur. Bundan sonra üç kere tekbir alınır. Tekbirlerin alınışı şöyledir:
  Birinci Tekbir: İmam yüksek sesle, cemaat da onun peşinden gizlice "Allahü Ekber" diyerek (iftitah tekbirinde olduğu gibi) ellerini yukarıya kaldırıp sonra aşağıya salıverirler. Burada kısa bir süre durulur.
  İkinci Tekbir: İkinci defa "Allahü Ekber" denilerek eller yukarıya kadırılıp yine aşağıya salıverilir ve burada da birincide olduğu kadar durulur.
  Üçüncü Tekbir: Sonra yine "Allahü Ekber" denilerek eller yukarıya kaldırılır ve aşağıya salıverilmeden bağlanır.
  4) Bundan sonra imam, gizlice "Eûzü-Besmele", açıktan fatiha ve bir sûre okur. (Cemaat bir şey okumaz, imamı dinler.)
  5) Rükû ve secdeler yapılarak ayağa (İkinci rek'ata) kalkılır ve eller bağlanır.
  İkinci Rek'at:
  6) İmam gizlice Besmele, açıktan da fatiha ve bir sûre okur. Sûre bitince imam yüksek sesle, cemaat da içinden (birinci rek'atta olduğu gibi) üç kere daha tekbir alır, üçüncü tekbirden sonra eller bağlanmadan, dördüncü tekbir ile rükûa varılır sonra da secdeler yapılarak oturulur.
  7) Oturuşta, imam ve cemaat, "Ettehiyyatü, Allâhümme salli, Allâhümme bârik ve Rabbenâ âtina..." duasını okuyarak önce sağa, sonra sola selâm verip namazı bitirirler. Namazdan sonra hutbe okunur.
  Kurban Bayramı Namazı:
  1) "Niyet ettim Allah rızası için kurban bayramı namazını kılmaya, uydum imama" diye niyet edilir.
  2) İmam "Allahü Ekber" diyerek iftitah tekbirini alınca arkasındaki cemaat da "Allâhü Ekber" deyip ellerini yukarıya kaldırdıktan sonra göbeği altına bağlar.
  Niyetten sonrası aynen Ramazan bayramı namazı gibi kılınır. Namaz bitince hutbe okunur.
  Bayramda Görevlerimiz:
  Bayram sabahı erkenden kalkmak, yıkanmak, dişleri temizlemek, en iyi elbiseleri giymek ve güzel kokular sürünerek câmiye gitmek, din kardeşlerimizin bayramını tebrik etmek, büyükleri ziyaret etmek, ölülerimiz için sadaka vermek, Kur'an okuyup dûa etmek, küskünlükleri bırakmak, dargınları barıştırmak, çocukları hediyelerle sevindirmek bayramlarda yapılması gereken belli başlı görevlerdir.
  (alıntı)  Yazan: ' KalendeR '
 2. Güzel konu :oke:

 3. O senın guzellıgın teşekkurler

 4. ellerine sağlık bu tür konulaara ihtiyacımız var ne yazıkk ki.

 5. bu güzel konu için tşkler

 6. neden öle dedin ki

 7. son yıllarda ülkemiz tamamen islamdan uzaklaştı artık bu namaz konularını pek çoğumuz bilmiyor.

 8. :( evet maselef. Yapmamız gereken örnek bir yaşan sergilemek.

 9. Biz siz var oldukça dını degerlermızı ve kulturumuzu yeşertmeye devam edeceız merak temeyın arkadaslar ben tesekkur ederım

 10. Tesekkür ederim insallah faydalı olur gitmeyen arkadaşlar gider eline saglik

Bayram Namazı Nasıl Kılınır ve Bayram Namazının Önemi konusuna benzer içerikler

 1. Kadın ve Cuma - Bayram namazı ( Genel Dini Konular ve Sohbet )

  Kadın ve Cuma - Bayram namazı Sual: Malezyada kadınların bayram namazı kıldıklarını gördüm. Acaba onların mezhepleri mi farklıdır? Kadın için bayram ve cuma namazı farz olan bir mezhep var mıdır? CEVAP Şafiî ve malikî’de bayram namazı...
 2. || Bayram Namazı nasıl kılınır? ( Ramazan Özel )

  Bayram sevinç günü demektir. Topluca kilinan bayram namazlari; müslümanlar arasindaki birlik ve beraberligin güzel bir göstergesidir. Bayramlar müslümanlari birbirine yaklastiran, darginliklari ortadan kaldiran, kardeslik duygularini...
 3. Kuşluk namazı nasıl kılınır? ( Sorular ve Terimler )

  Kuşluk namazı hakkında bilgi, Kuşluk namazı nasıl kılınır, Kuşluk namazında okunan dualar Kuşluk vakti, şeri gündüzün dörtte biri geçtikten sonra başlar, zeval [İstiva] vaktine kadar devam eder Yani imsak vaktine bu dörtte birlik zaman ilave...
 4. Bayram namazının kılınışı, bayram namazı nasıl kılınır ( Sorular ve Terimler )

  Bayram namazı nasıl kılınır, Bayram namazının kılınışı Bayram namazının diğer namazlardan kılınış bakımından farkı, bunun her rek`atında üçer fazla tekbir olmasıdır Bu fazla tekbirlere "zâit tekbirler" denir Bu ilâve tekbirler vâcip...
 5. Bayram Namazı Kaç Rekat ve Nasıl Kılınır ( Ramazan Genel )

  Bayram Namazı Kaç Rekatır,Nasıl Kılınır Bayram namazı 2 rekat olarak kuşluk vaktinde kılınır.Ramazan Ve Kurban bayramlarının ilk gününd ekılınan bayram namazı Cemaatle kılınır tek başına kılınmaz.Cuma namazı farz olan kişilere Bayram namazı...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
06 Şubat 2016 Cumartesi - 2:13:02