Apartman aidatları ile ilgili sorular ve cevapları

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin
    Konu Sahibi
Apartman aidatları ile ilgili sorular ve cevapları
Soru

Beş katlı apartmanın dördüncü katında oturuyorum ortak kömür kaloriferli bina mutfaktaki peteği 40 santim büyüttüm şimdi apartmandakiler ben den 5ytl her ay para istiyor hakları var mı?

cevap

Kat maliki olarak binanızın onaylı mimari projesine aykırı olarak ve kat maliklerinin tümünün muvafakatini almadan kendi bağımsız bölümünüze petek ilave etmeniz yasal değildir.
Buna aykırı davrananlar hakkında kat maliklerinden biri yada yetkili kılınmışsa yönetici Sulh Hukuk mahkemesinde dava açarak Kat Mülkiyeti Kanunu 19.madde düzenlemesine uyulmaması nedeniyle bağımsız bölümün eski hale getirilmesini talep edebilir.
Genel açıklamalar bu şekilde olup petek ilavesi nedeniyle yakıt giderinin daha fazla talep edilmesi işin mantığına uygundur.

Soru

Apartmanımızda bazı apartman sakinleri aidat, temizlik, otomat, su giderlerini neredeyse senede bir ödemekte. Bu şekilde ödemeyenlere kaç ay ödemedikten sonra yüzde kaç yasal ceza faizi uygulanır? Temizlik, otomat su ücretine faiz uygulanabilir mi?

cevap

Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça :

a) Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak
b) Ana gayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma (Ek ibare: 5711 - 14.11.2007 / m.9) '', güçlendirme'' ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında katılmakla yükümlüdür.
c) Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerinde kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz.
(Değişik 2. fıkra: 2814 - 13.4.1983) Gider veya avans payını ödemeyen kat maliki hakkında, diğer kat maliklerinden her biri veya yönetici tarafından yönetim planına, bu Kanuna ve genel hükümlere göre dava açılabilir, icra takibi yapılabilir. Gider ve avans payının tamamını ödemeyen kat maliki ödemede geciktiği günler için aylık (Değişik ibare: 5711 - 14.11.2007 / m.9) ''yüzde beş'' hesabıyla gecikme tazminatı ödemekle yükümlüdür

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...