AMOLED ekran nedir? faydası nedir zararı nedir?

Konu, 'Yararlı Bilgiler ve Dökümanlar' kısmında YsF_90 tarafından paylaşıldı. Okunma: 70176 | Cevaplanma: 21

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

 1. AMOLED Ekranların Avantajları
  -Mükemmel parlaklık
  -Mükemmel renkler ve kontrast
  -Üretimi ucuz
  -İnce, hafif ve dayanıklı
  -Hızlı tepki süreleri
  -Esnek formlarda üretilebiliyorlar
  -Yüksek görüntülenme açıları
  -Katlanabilme özellikleri sayesinde nakliye giderleri düşüyor

  Yazımızın başında bahsettiğim gibi, AMOLED ekranlar arka aydınlatmalara ihtiyaç duymuyorlar. Bu durum kontrastı çok olumlu etkiliyor; zira bildiğiniz gibi LCD ekranlarda kullanılan aydınlatma, siyah ve koyu tonların olması gerekenden daha açık görünmesine neden oluyor. Üstelik açık ve koyu tonların bir arada bulunduğu görüntülerde durum daha da içinden çıkılmaz bir hal alıyor: LCD’nin kontrol ünitesi siyaha göre aydınlatma yaparsa bu sefer açık tonlar mat ve renksiz görünüyorlar. Açık tonlara göre aydınlatma ayarı yapılırsa, siyah alanlar açık görünüyor. Genel olarak bu durum, renk skalasının -aslında gamut denen şey ama açıklaması cidden zor- çok sınırlı olmasına neden olmakta.

  Samsung’un bundan 4 sene önce ürettiği iki prototip AMOLED TV var. 4 sene önce AMOLED oldukça yeni olmasına rağmen, 600 cd/m2 gibi parlaklık değerlerine ulaşılabilmiş. Günümüzde çok iyi bir LCD TV ya da monitörün ancak 300 cd/m2 seviyesinde olduğunu düşünecek olursak, AMOLED’in avantajı net olarak görülebilir. Aynı prototipler 5000:1 kontrast seviyesine de ulaşmışlar ama bu kadarını söyledikten sonra kontrast değerlerine değinmek pek de anlamlı değil. Üstelik, kontrast değerleri pek kaale alınmamalı diyoruz; nedenlerini burada okuyabilirsiniz.

  Bunun dışında AMOLED panellerin daha hafif ve ince olduklarını söyleyebiliriz; çünkü LCD’deki aydınlatma ekipmanları önemli ölçüde yer kaplıyor ve ağırlar. 4 sene önce üretilen prototiplerin 3 cm olduğunu ekleyelim. Ayrıca daha da hafifler; çünkü LCD’lerin aksine, TFT katmanlarında cam kullanılmıyor (cam kullanımı zaten mümkün değil). Cam yerine kullanılan polikarbonat, camdan hem katlarca hafif, hem de daha sağlam bir materyal. Seri üretimde ise DuPont Drylox gibi daha sofistike materyaller kullanılıyor.

  AMOLED’leri 160 derece üzeri açılarda (yatay-dikey) bile izlediğinizde neredeyse hiç renk-görüntü bozulmasıyla karşılaşmıyorsunuz ve güneş ışığı gibi parlak ışık altında çok daha iyi (LCD’lere göre) görüntü sağlıyorlar.

  AMOLED Ekranların Dezavantajları
  AMOLED ekranlar Organik LED’ler kullanılarak üretildiğinden, onların sorunlarından da muzdaripler. AMOLED ekranların ömürleri düşük çünkü Organik LED’ler zamanla parlaklıklarını kaybediyor. Özellikle de mavi tonları.

  AMOLED’in Geleceği
  AMOLED’in en büyük destekçilerinden olan Samsung,2010 yılında 40 ve 42 inçlik, HD AMOLED TV‘lerin üretimine başlamayı düşünüyor. Bugünlerde, Nokia, cep telefonlarında artan AMOLED ihtiyacını karşılamak için LG ile anlaşmaya çalışıyor. Eğer anlaşma sağlanırsa, LG, Nokia’nın üçüncü AMOLED ekran tedarikçisi olacak.

  Şu anda AMOLED kullanımı özellikle cep telefonlarında yaygınlaşıyor, bu akımda da Samsung başı çekiyor: Omnia 2,Omnia Pro, SCH-W760, Jet S8000, M8910 Pixon, S5050, SGH I7500 son zamanlarda çıkan AMOLED ekranlı cep telefonlarından bazıları. Microsoft’un yeni PMP’si Zune HD de AMOLED ekranla gelecek. Piyasaya çıkmak üzere olan iRiver E200 de öyle. Nokia N86‘da, AMOLED ekranlı bir telefon.​


  Emirhan5898, kol@j ve credo79 bunu beğendi.

 2. maliyeti düşük ama wawe 1 milyar galaxy s 1.5 milyar 3. Yararlı bilgiler teşekkürler :)


 4. bir kaç yıl önce duymuştum..

  bu konuyu hayırlı olsun...


 5. faydali oldu... tesekkurler...


 6. evet faydalı bir bilgi


 7. tesekkürler faydalı bir bilgi..amelod u pahalı sananlardandm..samsung wave s8500 kullananlardanım ve ekrandan inanılmaz memnunum


 8. Yararlı bilgiler teşekkürler


 9. bigiler icin sagol


 10. bilgiler için saol


 11. teşekkürler


 12. arkadaşlar yeni konu nasıl açılır bana yardımcı olur musunuz?


 13. gercekten yararli olduguna inaniyorum.tesekkurler


 14. Teşekkürler


 15. c6-01 amoled ekran.


 16. n95-8gbta bu ekrandan takamıyoz dimi!:)


 17. tesekkürldr


 18. süper amoled ne oluyo


 19. S 3 minideki amoled ekran cizilir mi arkadaslar


Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Konu ile alakalı site aramaları:

 1. Amoled ekran

  ,
 2. amoled ekran nedir

  ,
 3. amoled nedir

  ,
 4. amoled ekran ne demek,
 5. amoled ne demek,
 6. süper amoled ekran nedir,
 7. super amoled nedir