40 hadisin fazileti..

Konu, 'Peygamberimizin hayatı ve Sünnetleri' kısmında fotonn tarafından paylaşıldı. Okunma: 5122 | Cevaplanma: 0

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. 40 hadisin fazileti..

Kırk hadis ile ilgili hadis-i şeriflerden bazıları şöyledir:

[Yazılı halde] Kırk hadis bırakarak vefat eden Cennette arkadaşımdır.) [Deylemi]
    (Allahü teâlânın rızası için helâli ve haramı açıklayan kırk hadisi ümmetime bildiren âlim olarak haşr olur.) [Ebu Nuaym]

(Ümmetimin din işlerinde faydalı kırk hadis ezberleyen âlimlerle haşr olur.) [Taberani]

(Allahü teâlânın kendisine mağfiret etmesi ümidi ile benden kırk hadis yazana Allahü teâlâ rahmet edip şehid mertebesi verir.) [İbni Cevzi]

(Ümmetime iletmek üzere kırk hadis ezberleyene şefaat ederim.) [İbni Adiy]
    Cennete girmek için birinci şart doğru iman sahibi olmaktır. İmanın altı esasına inanmak şarttır. Birine bile inanmayan Müslüman olamaz ve Cennete giremez. Bundan sonra haramlardan kaçıp farzları yapmak gerekir. sonra kendisinin de amel ettiği haram ve helali bildiren kırk hadisi Ehl-i sünnet âlimlerinin açıklaması ile birlikte yazarak CD’ye kasete falan alarak veya başka yollarla başkalarına ulaştıran kimse Cennete girer. (En doğrusunu Allah bilir)
    Kim ümmetim için kırk hadis ezberlerse Allah Azze ve Celle onu kıyamet gününde fakih bir alim olarak diriltir. 1
    Yine bu Hadisin manasında Muaz bin Cebel ve İbni Abbas (ra)’den Rasulullah (sav)’in şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir. “Kim ümmetime sünneti öğrenmeleri için kırk hadis öğrenmeleri için kırk hadis ezberlerse kıyamet gününde onun için şefaatçı olurum..

Yazan: fotonn
    gkhnkrts7 bunu beğendi.

40 hadisin fazileti.. konusuna benzer içerikler

1. Hadi... ( 18 Ekim 2007 | Şiir - Güzel Söz ve Yazılar )

Ben bir ışığım ve kapkaranlık dünyana ışık saçmaya geldim... Karanlığınla buluşmaya geldim sana geldim. Ben bir ateşim üşüyen yüreğini ısıtmaya geldim... Ben bir rüzgârım dertlerini rüzgâra savurmaya geldim. UMUDUM seni hayata bağlamaya geldim....
  2. Namazın Faziletlerinden ( 22 Ocak 2008 | Genel Dini Konular ve Sohbet )

“Allahu teâla, kullarına şehadet kelimesinden sonra namazdan daha sevgili bir ibâdet farzetmemiştir.” (Hadîsni Şerif) 1. Namaz, amellerin en üstünü, çekirdek bir ibâdettir: Nasıl Fâtiha Kur’an’a fihristedir,...
  3. Orucun Fazileti ( 7 Ağustos 2010 | Ramazan Genel )

Nefsi tezkiye edip yetiştirmekte önemli bir rolü olan çok büyük ibadetlerden biri de oruçtur. Orucun fazileti hakkında bir çok hadis vardır. İşte bir kaç örnek: Hz. Resulullah (s.a.a) buyuruyor ki: "Oruç cehennem ateşinden korunmak için...
  4. N8 ile 40 Uygulama - hadi yarışalım :D ( 26 Mart 2011 | Symbian^3 Yazılım Destek )

şaka bi yana gerçekten abartı bir kasma olmadan Angrybirds,kamera,müzik çalar,videolar,web tv ve toplamda 40 adet programı aynı anda sorunsuz bi şekilde açtı ''apobaba1234''nında denediği 38 programda dediği gibi gerçekten cok güçlü cihazlar...
  5. hadiler ( 5 Mayıs 2011 | Genel Dini Konular ve Sohbet )

Ademoğlu ihtiyarladıkça onda iki şey gençleşir: Mala karşı hırs ve hayata karşı hırs (Buhari, Rikak 5) Eğer bir kimsenin bir başkasına secde etmesini emretseydim, kadına, kocasına secde etmesini emrederdim ve eğer bir erkek karısına kırmızı...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
02 Eylül 2015 Çarşamba - 19:51:25