4 adımda downgrade disallowed hatası çözümü

Sponsorlu Bağlantılar

Seglopsi

Seglopsi

Üye
    Konu Sahibi
4 adımda downgrade disallowed hatası çözümü
öncelikle cihazımı yeniden çalıştırdım :) cihazı önce brick etmiştim. daha sonra rd ayarlarını da bozmuştum. her neyse; nasıl yaptım daha evvelden bilemiyorum cihaza "country variant"ı flashlamışım veya bir şekilde "country variant" dosyalarını atmışım. nolo ve kernel dosyaları country variant sürümünde daha yeni, kendi cihazım için söyleyecek olursam normal 64gb'lık "türkiye varyantı"nın sürümünde ise eski kalıyor. artık o kadar fazla şey denedim ki cihazı flashlamak için denemediğim fw kalmadı denebilir. fw'leri umutsuz umutsuz gezerken türkiye'nin ve birkaç ülkenin farklı fw'lerinin olduğunu gördüm. mesela "turkey cyan 16gb" modelin fw'si ile "country variant turkey cyan 16gb" modelin fw boyutları farklı. önce 64gb modelin country variant sürümünü aradım ve bulamadım. sonra 16gb cyan modelin country variant sürümünü indirdim. içinde neticede rootfs dosyaları olduğu için hangi sürümü indirdiğimiz fark etmiyor. bu şekilde flash attım flashtan sonra önce hafızaya baktım 64gb'lık modelde boş 6gb yer görünüyor ve her reboot'da bluetooth kendiliğinden açılıyor. eski sürümün emmc dosyası ve yeni sürüm fw ile cihaza tekrar flash attığımda ise sorun çözüldü. daha sonra kafama takılan birkaç şey oldu acaba ürün kodu değişmişmiydi ki nss ile baktığımda tahmin ettiğim gibi değişmişti. nss ile ürün kodunu da düzeltince tertemiz ve sıkıntısız olarak yeniden cihazı çalıştırdım.

kısaca adım adım yazacak olursam;

-öncelikle "country variant" ürün kodlu cihazlardan birinin fw sürümünü indiriyoruz.
-daha sonra "normal" emmc dosyamızı indiriyoruz.
-flasher'dan flash atıyoruz.
-nss ile ürün kodumuzu düzeltiyoruz. (sim kart yuvasında yazan haline getiriyoruz)

herşey düzelmiş oluyor.

aynı hatayı alan farklı ülke cihazları da aynı çözüm yolunu deneyebilir. hiçbir sıkıntı olmadan cihaza flash atabilirsiniz.

anlatım, deneme, çözüm yolu, cihazı brick etme, rd modu ayarlarını değiştirme, tekrar düzeltme vs herşey bana aittir :)
olurda karşılaşırsanız siz sadece çözüm yolunu deneyin :) ve N9'unuzun kıymetini bilin, başka N9 gelmeyecek.

iyi forumlar.

scorpion11

scorpion11

Üye
Sorunu çözdüğünüze sevindim.N9'unuzun kıymetini bilin, başka N9 gelmeyecek.:oke:

Seglopsi

Seglopsi

Üye
    Konu Sahibi
teşekkürler. bende sevindim. deneyerek buldum halbuki çok kolay birşey. meğer flashlanacak sürümün oem'mi servis varyantı mı olduğuna dikkat edilmeliymiş.

Rastaman_35

Rastaman_35

Üye
Country varyant alman yok yalnız? Fark etmiyor sanırım bu herhangi biri olabilir

Seglopsi

Seglopsi

Üye
    Konu Sahibi
flasher-i komutunu verdiğinde orada hangi sürüm olduğu yazıyor. ona göre sürüm bulup onu flashlayacaksın.

Rastaman_35

Rastaman_35

Üye
Elimde turkey country var birde alman firmware var. Şimdi country varyantın emmc sini normalinde fw sini normal flashlama gibi flashlıyor muyuz?FW upgraded relased dedi sanırım işlem bittikten sonra product değişmemiş 059J202 di hala

Seglopsi

Seglopsi

Üye
    Konu Sahibi
flasher -i dedikten sonra cihazi bagldiginda surum numaralarini goreceksin. country variant surumlerden hangi surum oldugunu bul. o surumun fw'si, normal kendi surumunun ise emmc'si flash atilacak.

Üst Alt