1 yaşındaki bebekler için yemekleri tarifleri

Sponsorlu Bağlantılar

Pure Life

Pure Life

Üye
    Konu Sahibi
Balkabağı Çorbası - Bebek İçin Çorba

Daha çok balkabağı tatlısı olarak tükettiğimiz bu sebze çok iyi bir mineral ve beta-karoten kaynağı. İçinde potasyum, fosfor ,kalsiyum, magnezyum, sodyum ve demir bulunuyor. Bir küçük tabak bal kabağı günlük beta-karoten ihtiyacının %25 ini, C vitamini ihtiyacınında %10 unu karşılıyor.
Aşağıda tarifini verdiğim çorbayı biz ailece severek içiyoruz. Bu çorbayı kendimiz için hazırlarken en son içine süt ilave ederseniz daha lezzetli oluyor(Bir yaşının altındaki bebeklere inek sütü önerilmiyor) . Ayrıca balkabağını buharda pişirip de yedirebilirsiniz.

Balkabağı çorbasının malzemeleri

• 1 çorba kasesi küçük küp küp doğranmış balkabağı
  • 1 küçük doğranmış patates
  • 1 halka soğan (lezzet vermesi için)
  • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
  • deniz tuzu (1 yaş ve üzeri)
  • su
Çorbamızın Tarifi

Zeytinyağ hariç bütün malzemeyi üzerini 1 parmak geçecek kadar su ile tencereye koyup, kapağını kapatın. Sebzeler yumuşayıncaya kadar pişirin. Sebzeler yumuşayınca çorbayı tel süzgeçten geçirin. Fazla koyu olmıyan bir bal kabağı püresi elde edeceksiniz. Bu püreyi olduğu gibi bebeğinize yedirebilirsiniz yada bir miktar sıcak su katıp bir taşım daha kaynatabilirsiniz.

-YARINIYOK-

-YARINIYOK-

Üye
sağol canım senin sayende çok iyi bir anne ve sağlıklı bir çocuğum olacak ;)

bu arada canım tüm tarifleri sıralarsan tek tek daha güzel olmaz mı?

Pure Life

Pure Life

Üye
    Konu Sahibi
Bebekler için Kahvaltı Menüsü

Kahvaltı sadece biz erişkinler için değil bebek beslenmesinde de atlanmaması gereken bir öğün. Ek gıdaya başladıktan bir süre sonra bebeklerimize kahvaltı vermek istiyoruz.

Önce çeyrek yumurta sarısı ile başlıyor daha sonrada miktar ve çeşitleri arttırarak devam ediyoruz. En sonunda pek hoş görünmeyen nasıl yediklerine bile şaştığımız bir kahvaltı maması elde ediyoruz. Bir çoğumuz hazırladığımız bebek kahvaltısının ana unsuru olarak bebe bisküvilerini kullanıyoruz. Ancak bisküvilerin bebek gelişimi için ne kadar yararlı olduğu tartışmaya açık. Ben bebeğim 7. ayını bitirdiğinde kahvaltı vermeye başladım. Ancak bebek kahvaltısı için hazırlanan bisküvüleri kullanmak istemediğim için alternatifleri araştırdım. Sonunda oğlumun beğenerek yediği bir kahvaltı hazırlamış oldum.
Aşağıdaki tarifi çeşitlendirmek mümkün. Değişik kuru meyveler kullanabilirsiniz.Bir yılın sonuna doğru iyice ezilmiş kabak çekirdeği, fındık, badem yada ceviz katabilirsiniz. Tohum öğütücüsü ile iyice çekip un haline getirdikten sonra katın.
Bu tarifi haftada 3 gün veriyordum. Diğer günler yulaf ezmesi ile yapığım lapa yada tam buğday unundan yapılan ekmek içi ile hazırladığım kahvaltıyı yediriyordum.
Bebek Kahvaltı Tarifi

• 2 adet kuru kayısı
  • 1 yemek kaşığı mısır unu
  • 1 tatlı kaşığı tahin
  • 1 çay kaşığı tereyağ
  • 1 su bardağı su (200ml)
  • 1 tatlı kaşığı pekmez
Kahvaltımızın hazırlanışı

Kuru kayısıyı küçük küçük doğrayıp bir cezvede su ile pişirin. Tereyağını eritip mısır ununu hafif pembeleşene kadar kavurun. Kayısılı suyu mısır ununa dökün huzlı hızlı karıştırarak topak olmasını engelleyin. Sürekli karıştırarak kısık ateşte 10 dakika pişirin. Mama muhallebi kıvamında olmalı, çok katılaşırsa sıcak su ilave edip biraz daha pişirin. Biraz soğuyunca tahin ve pekmezi ilave edin.
Mısır ununu kavurmadan direkt cezvedeki kuru meyveli suya katarak muhallebi pişirir gibi hazırlıyabilirsiniz.

Pure Life

Pure Life

Üye
    Konu Sahibi
Pirinçli Kabak Yemeği

Kabak bizim evde genelde kabak mücveri şeklinde tüketilir. Ancak kızartma pek sağlıklı olmadığı ve oğlumda artık bizimle beraber yediği için farklı seçenekler aramaya başladım.
Bu yemekte o arayışın sonunda ortaya çıktı. Belki sizde buna benzer bir kabak yemeği tarifi biliyorsunuzdur. Ben ilk defa yaptım ve çok beğendik. Özellikle bebeklerin kolay yiyebileceği yumuşak bir yemek oldu. Ben yemeği yaparken sebzeleri kavurdum, bütün malzemeyi aynı anda koyarakda pişirebilirsiniz. Bir dahaki sefere o şekilde denemeyi düşünüyorum. Aşağıdaki ölçüleri arttırarak bu yemeği kendiniz içinde hazırlayabilirsiniz.
Kabak Yemeğimizin Malzemeleri

• 1 küçük kabak
  • 1 küçük havuç
  • Yarım küçük soğan
  • 1 tatlı kaşığı pirinç
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
  • deniz tuzu (1 yaş ve üzeri bebekler için)
Yemeğizin Yapılışı
Küp küp doğradığımız soğanı ve havucu yağda hafif pembeleşene kadar kavurun. Yine küp küp doğranmış kabağı ilave ederek tencerenin kapağını kapatın. Arada karıştırarak 5 dakika pişirin. Yıkadığınız pirinci tencereye koyun ve üzerini geçecek kadar sıcak su ilave edin. (Yemek çok sulu olmıyacak, pilava yakın bir kıvamda olmalı. Ancak suyunu çekip pirinçler hala pişmedi ise bir miktar daha su ilave edebilirsiniz) Bütün yada çatalla ezerek bebeğinize yedirebilirsiniz.

Pure Life

Pure Life

Üye
    Konu Sahibi
Bu çorbayı ben genelde hepimiz için yapıyorum. Biz çok severek yiyoruz. Denemenizi tavsiye ederim. Bir yaş altındaki bebeklerde sarımsak kullanmadanda yapabilirsiniz.
Yoğurt Çorbasının Malzemeleri

• 1 küçük kabak
  • 1 küçük salçalık kırmızı biber
  • 1 küçük sarı biber (bulabilirseniz)
  • 1 diş sarımsak
  • 3 yemek kaşığı yoğurt
  • 2 su bardağı sıcak su
  • 1 çorba kaşığı zeytinyağı
  • Deniz tuzu

Biber Çorbasının Tarifi

Sebzeleri küçük küpler halinde doğrayın. Doğradığınız sarımsağı zeytinyağında hafifçe pembeleştirin ve sebzeleri katın. Bir kaç dakika sebzeleri karıştırak kavurun ve üzerine 1 su bardağı sıcak su ilave edip tencerenin kapağını kapatın. Arada kontrol ederek kısık ateşte sebzeler yumuşayana kadar pişirin.
3 yemek kaşığı yoğurda 1 su bardağı sıcak suyu katarak koyu bir ayran hazırlayın ve pişen sebzelere ilave edin. Sürekli karıştırarak on dakika pişirin. Pişen çorbayı süzerek veya bilendırla ezerek bebeğinize yedirin.

Pure Life

Pure Life

Üye
    Konu Sahibi
Kolay Bebek Kurabiyesi (12 ay ve üzeri bebekler için)

Bu basit kurabiyeyi iki şekilde sade yada içine marmelat veya pişmiş kuru meyve koyarak ta yapabilirsiniz. (Kurabiyeyi meyveli yapacaksanız hamurdaki portakalı çıkarın) Yağlı bir hamur olduğu için son derece yumuşak bir kurabiye elde ediyorsunuz. İsterseniz denemek için ilk önce çay bardağı ölçüsü ile az bir kurabiye yapabilirsiniz. Basit Bebek Kurabiyemizin Malzemeleri

• 1 su bardağı yoğurt
  • Yarım su bardağı erimiş tereyağı
  • Yarım su bardağı sıvı yağ
  • 1 su bardağı üzüm pekmezi
  • 1 portakal kabuğu rendesi
  • 2 su bardağı beyaz un
  • 3 su bardağı tam buğday unu
  • Yarım çay kaşığı karbonat
Kurabiyemizin Yapılışı
Yoğurdu, yağları ve pekmezi çırpma teli ile karıştırın. Portakal kabuğunu ilave edin. Elediğiniz unları ve karbonatı karışıma katarak yoğurun. Yumuşak bir hamur elde edeceksiniz. İster ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp yuvarlayarak yada kurabiye kalıpları ile keserek hamura şekil verin. Yağlı kağıt serdiğiniz tepsiye kurabiyeleri dizin. Önceden ısıtılmış 175 derece fırında20 dakika pişirin.

Pure Life

Pure Life

Üye
    Konu Sahibi
Bebekler için Tatlı Tarifi - Meyveli Paluze

Kuru meyvelerden hazırlanan bu tatlı iyi bir vitamin deposu. Ancak içindeki nişasta sırf karbonhidrat. Bu nedenle bu tatlıyı sürekli vermek yerine arada bir vermeyi tercih ediyorum. Yaptığım tatlılarda şeker kullanmamaya özen gösteriyorum. Şeker yerine üzüm pekmezi kullanıyorum.
Bu tatlıyı bebeğiniz altı aylık olduğu andan itibaren verebilirsiniz.
Paluzenin Malzemeleri

• 1 çay bardağı doğranmış karışık kuru meyve
  • 1 çorba kaşığı nişasta
  • 1 su bardağı su
  • 1 yemek kaşığı üzüm pekmezi
Meyveli Paluzenin Yapılışı
Doğradığınız kuru meyveleri yumuşaması için 15-20 dakika üstünü örtecek kadar suyun içinde bekletin. Nişastayı suyun içinde iyice eritin ve yumuşayan meyveleri katarak kısık ateşte sürekli karıştırarak pişirin. Paluzeyi karıştırırken göz göz kabarcıklar oluşunca tatlınız pişmiş demektir. Ateşten indirdiğiniz paluzeyi blendir ile iyice çırpın. Biraz soğuyunca pekmezi ilave edin ve bir kaşıkla karıştırın. Ilık yada soğuk olarak bebeğinize yedirin. Not:kuru incir 1 yaşından önce verilmiyor

Pure Life

Pure Life

Üye
    Konu Sahibi
Süzme Sarı Mercimek Çorbası

Sarı mercimek zengin bir protein kaynağı ve çok lezzetli bir baklagil. Süzme mercimek çorbası tarifi oldukça basit. Bu çorbayı siz kendiniz içinde hazırlayıp yiyebilirsiniz.
Süzme Mercimek Çorbamızın Malzemeleri

• 1 küçük patates
  • 1 küçük havuç
  • 1 küçük soğanın yarısı
  • 1 çay bardağı sarı mercimek
  • 2 su bardağı su
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağ
  • 1 tutam tuz - (1 yaş sonrasında)
Mercimek Çorbamızın Yapılışı

Küp küp doğradığınız sebzeleri ve mercimeği su ile birlikte tencereye koyun. Kısık ateşte sebzeler ve mercimek yumuşayana kadar pişirin. Çorba pişince tel süzgeçten geçirerek bebeğinize yedirin.
Mercimek çorbamız soğanlı olduğu için bebeklere gaz yapabilir. Mercimek çorbasını soğansızda yapabilirsiniz . Bundan dolayı ben 10 aydan itibaren bu çorbayı soğanlı olarak vermeye başladım. Tabi her bebeğin bünyesi farklıdır ama bunu akılda tutmakta yarar var.

Pure Life

Pure Life

Üye
    Konu Sahibi
Sebzeli Pirinç Çorbası

Sebze çorbaları bir bebek menüsünde ilk sırada yer alıyor. Hatta ilk başlanan ek gıdada çoğu zaman sebze çorbası oluyor. Bu çorbanın adı içindeki havuç ve kırmızı biberin renginden geliyor.
Turuncu Çorbamızın Malzemeleri

• 1 küçük kabak
  • 1 küçük havuç
  • 1 küçük salçalık biber
  • 1 yemek kaşığı pirinç
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağ
  • 2 su bardağı sıcak su
  • 1 tutam deniz tuzu (1 yaşından büyük bebekler için)
Sebzeli Çorbamızın Tarifi

Sebzeleri rendeleyip zeytinyağ ile birlikte tencereye koyun. Tencerinin kapağını kapayıp arada karıştırarak kısık ateşte beş dakika pişirin. 2 bardak sıcak su ile pirinci ilave edin. Sebzeler ve pirinç pişince çorbamız bebeğimiz için hazır,tel süzgeçten geçirerek bebeğinize yedirin.(biberin kabukları ayıklanmış olur)

Pure Life

Pure Life

Üye
    Konu Sahibi
Bezelye ve Yulaflı Proteince Zengin Bir Bebek Çorbası

Bebeklerimize en sık yedirdiğimiz bebek çorbalarından biriside yoğurt çorbası.
Klasik bir yoğurt çorbasını pirinç, un ve yoğurtla hazırlıyoruz. Bu bebek çorbası tarifinde ise çorbaya bezelye ve yulaf katarak protein miktarını arttırmış oluyoruz. Ben bu çorbayı taze iç bezelye ile hazırlıyorum. Bezelyeleri ezmek için tel süzgeç yeterli olmuyor. Bu nedenle blendır kullanıyorum. Sonuçta çok sulu olmıyan koyu kıvamlı bir çorba elde ediyorum.
Bebek Çorbamız İçin Malzemeler

• Bir çay bardağı taze bezelye
  • 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi
  • 3 su bardağı su
  • 2 yemek kaşığı yoğurt
Yoğurt Çorbamızın Yapılışı

Bezelyeleri 2 su bardağı su ile önceden 20 dakika pişirin. İçine 2 yemek kaşığı yulafı ilave edin ve yulaflar pişene kadar yaklaşık 10 dakika kaynatın. Bu esnada çorbanızın suyu azalmışsa yarım bardak kadar sıcak su ilave edin. 2 kaşık yoğurdu bir su bardağı su ile çırparak kaynamakta olan çorbaya katın. Bir iki taşım kaynatıktan sonra çorbanızı blendırla ezin.

Pure Life

Pure Life

Üye
    Konu Sahibi
Bebek Çorbası Tarifleri - Domatesli ve Yulaflı Bebek Çorbası

Domatesli yulaf çorbası hazırlanması hem kolay hem de besleyici değeri yüksek bir bebek çorbasıdır. Malzemeler

1 domates 1 yemek kaşığı kıyılmış maydanoz
2 yemek kaşığı yulaf ezmesi
1 tatlı kaşığı zeytinyağı
2 su bardağı sıcak su
Yulaf çorba5mızın hazırlanışı
Domatesi rendeleyin, maydanoz ile birlikte yağda 1-2 dakika pişirin. Sıcak su ilave edip kaynamaya başlayınca yulaf ezmesini çorbaya katın. Kısık ateşte yulaflar yumuşayana kadar pişirin. Çorbanız koyu olursa bir miktar daha sıcak su ilave edin

Pure Life

Pure Life

Üye
    Konu Sahibi
Semizotlu Bebek Çorbası

Bebek yemekleri içinde çorbalar önemli bir yer tutuyor. Çünkü bebekler pütürlü yiyeceklerdense daha çok çorbaları tercih ediyorlar.
Bu çorbayı istediğiniz yeşil yapraklı sebze ile yapabilirsiniz. Benim bebeğim bu çorbaya bir miktar kimyon katınca daha çok seviyor. Bu arada kimyon çayının bebeklerde gaz sancısına iyi geldiğinide akılda tutalım. Semizotlu bebek çorbası için malzemelerimiz:
200 gr semizotu
1 ortaboy rendelenmiş patates
1 orta boy rendelenmiş domates
1 yemek kaşığı kırmızı mercimek
1,5 su bardağı sıcak su
1 yemek kaşığı zeytinyağı
Ve Bebek Çorbasının tarifi:
Zeytinyağında domates, patates ve semizotunu bir kaç dakika pişirin. Sıcak suyu katın ve kaynamaya başlayınca mercimekleri çorbaya ilave edin. 15 dakika kadar kaynatın. Çorbanız koyu olursa bir miktar daha sıcak su ilave edin.
İlk aylarda bebeğiniz yeni yemek yemeğe başladığında pütürlü ve katı yiyeceklerden pek hoşlanmayabilirler. Bu durumda çorbayı tel süzgeçten geçirerek yedirmeyi deneyebilirsiniz.