1 yaşındaki bebekler için yemekleri tarifleri

Sponsorlu Bağlantılar

Pure Life

Pure Life

Üye
    Konu Sahibi
1 yaşındaki bebekler için yemekleri tarifleri
Bebekler için bir sürü şeyler var. Ama tabi en güzeli kendi yaptımız yemekler hadi tarifleri burada paylaşalım :)

Balıklı bebek çorbası ( 1 yaşında bebekler için)

Benim oğlum balık yemeyen çocuklardan,ağzına alınca tükürüyor,tamamen duygusal olduğunu düşünüyorum.Balıkların yakalandığı hikayelerde suratı değişiyor.Bende ona nasıl balık yedirebilirim diye araştırırken internette bu balık çorbasını görmüştüm,tarifi biraz değiştirdim ve evde herkesin sevdiği lezzetli bir balık çorbası ortaya çıktı.
Bebek beslenmesinde balığa muhakkak yer vermek gerektiğini uzmanlar söylüyor.Balığın ne kadar faydalı olduğunu hepimiz biliyoruz.Bebekler için balık seçerken beyaz etli ve deniz balığı olmasına dikkat edin,çiftlik balıklarından uzak durun bence.Ben bu tarifte dil balığı kullandım,oldukça pahalı ancak 200 gramlık küçük bir balık işinizi görür.Büyük bir balık alarak parçalatabilir ve dolaba koyabilirsiniz.Dil balığı bebeklere en çok önerilen balık türü.

• Balıklı Bebek Çorbamızın Malzemeleri:
  • 200 gram dil balığı
  • 1 küçük havuç
  • 1 küçük patates
  • 1 avuç doğranmış dereotu ve maydanoz
  • 1/4 küçük kırmızı soğan
  • 1 ,5 yemek kaşığı kırmızı mercimek
  • 300 ml sıcak su
Balık çorbasının yapılışı:
Balığı iyice yıkayıp üstünü geçecek kadar su ile tencereye koyun ,balık kaynamadan beyazlaşır beyazlaşmaz o suyu dökün ve tencereye tekrar 300 ml sıcak su koyarak balığı pişirin.Balığın piştiğini bir çatalla anyabilirsiniz yaklaşık 10 dakikada pişiyor.Pişen balığı tencereden çıkarıp suyunu süzün ki suda kılçık kalmasın.
Tencerede az yağda soğanı hafifçe kavurun ardından sırasıyla havuç ve patatesi katın.Birkaç dakika çevirdikten sonra balık suyunu ilave edin. Su kaynayınca içine otları ve mercimeği koyun,kapağı kapalı olarak kısık ateşte pişirin.Bu arada haşladığınız balık etini ayıklayıp pişmeye yakın tencereye ilave edin.Çorba pişince blendırdan geçirerek bebeğinize yedirin ,afiyet olsun.(pişirme esnasında su az gelirse sıcak su ilave edin)

• Beğen
Tepkiler: CryDaqqeR

Pure Life

Pure Life

Üye
    Konu Sahibi
kuru meyveli ve balkabaklı bebek maması ( 1 yaşında bebekler için)

Bebek beslenmesinde en çok sorulan sorulardan biride ara öğünlerde bebeğe ne yedirmek gerektiği.Bebekten bebeğe değişsede ,bebek ek gıdalara iyice alıştıktan sonra 2 ara öğün vermeye çalışmak iyi olur.Genellikle ara öğün olarak meyve ya da yoğurt yediriyoruz,aşağıdaki kuru meyveli bebek maması tarifi bu konuda bir alternatif olabilir.Bu bebek mamasını, içine ayrı bir yerde pişirdiğiniz yulaf ezmesini ya da pirinci katarakta çeşitlendirebilirsiniz.
malzemeler

• 1 çay bardağı rendelenmiş balkabağı
  • 2 adet kuru kayısı
  • 1 çorba kaşığı kuru üzüm
  • 1 çay kaşığı öğütülmüş ceviz
  • 1,5 çay bardağı su
bebek mamamızın yapılışı
Rendelenmiş balkabağını,üzümü ve doğranmış kuru kayısıları bir tencereye koyup üzerine suyu ilave edin.Kısık ateşte yumuşayana kadar pişirin.Piştikten sonra blendırdan geçirerek cevizi ilave edin.Afiyet olsun

Pure Life

Pure Life

Üye
    Konu Sahibi
Keçiboynuzu Pekmezli Un Helvası ( 1 yaşında bebekler için)

Annemin yaptığı un helvalarını afiyetle yememe rağmen,un helvası nasıl yapılır hiçbir fikrim yoktu.İlk defa bu tarifi denedim biz pek beğendik.tarif Tijen İnaltong ‘dan.Birçok anne yaşı büyük olan çocuklar içinde besleyici tarifler istiyor,bu tarif onlar içinde ideal.Bir yaşındaki bebeklerde yiyebilir ,ancak çok küçük parçalar halinde vermek lazım zira ağızda yapışkan bir hal alıyor.Dikkatli olamakta yarar var
Ben hersabah oğluma aç karna bir tatlı kaşığı pekmez veriyorum.Dönüşümlü olarak dut ve keçiboynuzu (harnup) pekmezini kullanıyorum.
Keçiboynuzu pekmezinin faydaları nelerdir?

İçinde sütün üç katı oranında kalsiyum var.Çinko,sodyum ve potasyum bakımından zengin.Kemik gelişimi açısından faydalı,iyi bir balgam söktürücü ve göğüs yumuşatıcı.
Un helvamızın malzemeleri

• 1 su bardağı un
  • 1 su bardağı keçiboynuzu pekmezi
  • 1 su bardağı su
  • 2 çorba kaşığı tereyağ ( ya da 1/4 su bardağı sıvı yağ)
Un helvasının yapılışı

Yağı eritin ,içine unu ilave edin.Sürekli karıştırarak pembeleştirin,dikkat edin un çok çabuk yanıyor.Bu arada su ve pekmezi bir tencereye koyup kaynatın.Pembeleşen una pekmezli su karışımını yavaş yavaş ve sürekli karıştırarak ilave edin ki topak olmasın.(gerçi benim helvam topaklandı ama tadı iyiydi)Suyunu çekene kadar karıştırmaya devam edin.
Suyunu çekince ateşi söndürün ve tencerenin kapağını kapatarak 10 dakika dinlendirin.2 kaşık yardımıyla köfte şeklini verin,helvanız hazır.

Pure Life

Pure Life

Üye
    Konu Sahibi
Peynirli Poğaça - 1 Yaş ve Üzeri

Evde hazırlanan kalsik poğaçalardan farklı bir poğaça tarifi, bu tarifi daha önce kaşar peyniri ile denedim ancak poğaçalar soğuyunca çok sertleşti ve yemek mümkün olmadı. Bu nedenle tarife sadık kalarak bende çedar peyniri kullandım, pınar’ın dilimli gravyer peynirini tercih ettim.

Başka peynir çeşitleri ile deniyebilirsiniz. Sonucu yazarsanız sevinirim. Peynirli Poğaça Malzemeleri

• 2,5 dilim gravyer peyniri (oda sıcaklığında)
  • 6 yemek kaşığı un (tam buğday + beyaz un karışımı)
  • 1 tatlı kaşığı kuru maya
  • 100 ml ılık su
Peynirli Poğaçanın Tarifi

Ilık su ile mayayı karıştırarak 10 dakika mayanın kabarması için bekleyin. Daha sonra unu ve rendelenmiş peyniri ilave edip iyice yoğurun, üstünü nemli bir bezle örterek en az 30 dakika bekletin. Daha sonra ister çubuk, isterseniz simit biçiminde şekiller yapın. Üzerine fırça ile zeytinyağı sürüp susam serpin. 180 derece fırında üzeri kızarana kadar pişirin.

Pure Life

Pure Life

Üye
    Konu Sahibi
Ispanaklı Patates Köftesi - 1 yaşındakı Bebek İçin Yemek Tarifleri

Ispanak bizim evde bilinen klasik ıspanak yemeği dışında farklı şekillerde tüketilen bir sebze. Bende ıspanağı farklı yemek tariflerinde kullanmayı seviyorum. Ispanaklı yemek tarifleri araştırırken yemek dergilerinin birinde patatesli rulo ıspanak tarifi buldum. Bu tarife oğlumun yiyebileceği şekle çevirdim. Çok kolay ve besleyici bir patates köftesi ortaya çıktı.
Ispanakta unutulmaması gereken aynı öğünde tüketilmesi gerektiği. Bu köfteleri bebeğiniz 9 aylık olduğu zaman rahatlıkla yiyebilir. Daha küçük bebekler için ise çatalla iyice ezmek gerekir.
Fırında Patates Köftesinin Malzemeleri

• 1 ortaboy patates
  • 100 gram ayıklanmış ıspanak
  • 1 yemek kaşığı lor peyniri
  • 1 tatlı kaşığı tepeleme un
  • tuz -1 yaş ve üzeri bebekler için
Ispanaklı Köftenin Tarifi

Patatesi haşlayıp rendeleyin. İçine unu ilave ederek yoğurun. Ispanakları iyice yıkayıp bir tencereye koyun ve hafifçe kendi suyunu çekene kadar öldürün. Ispanağın içine lor peynirini ve tuz ilave edin. Patatesle hamuru 3′e bölüp yuvarlak şekiller yapın, içini çukurlaştırarak içli köfte gibi açın. Ispanaklı harcıda 3 e bölün ve köftelerin içine doğrayın. Köftelerin açık ağızlarını kapatıp fırın tepsisine yerleştirin. Üzerine yoğurt ve zeytinyağı karışımı sürüp fırında 180 derecede üzeri hafif kızarana kadar pişirin.

Pure Life

Pure Life

Üye
    Konu Sahibi
Bezelye Çorbası

Bu hafta dondurucuda kalan son bezelyelerimi nasıl değerlendirmeliyim diye düşünürken ortaya bu bezelye çorbası çıktı. Oldukça lezzetli olduğunu söyleyebilirim ve yapması çok kolay. Ay sınırlaması getirmemin nedeni; çorbayı blendırla iyice ezmeme rağmen kabukları biraz hissediliyor. Bu nedenle daha küçük bebekler bu çorbayı reddedebilirler. Onun dışında küçük bebekler için hiç bir sakıncası yok, isterseniz deneyebilirsiniz.
Bebeklere çiğ bezelye tanesi vermek pek önerilmiyor çünkü boğazlarına kaçma ihtimali var. Ancak bu aydan itibaren haşlayıp önüne koyup yemesi için teşvik edebilirsiniz. Böylece yiyecekleri tutmayı ve çiğnemeyi öğrenmeye başlar. Çorbadaki dereotu hem gaz giderici hemde iyi bir kalsiyum kaynağıdır.
Bezelye Çorbamızın Malzemeleri

• 1 büyük çay bardağı taze bezelye
  • 1 küçük doğranmış taze soğan
  • 1 tatlı kaşığı doğranmış dereotu
  • 1 tatlı kaşığı irmik
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 250 ml sıcak su
Bezelye Çorbamızın Tarifi

Çorbayı iki şekilde yapabilirsiniz. Birinci yöntem su kaynadıktan sonra içine bütün malzemeleri katıp pişirebilirsiniz. İkinci yöntem ise taze soğanı yağda hafifçe çevirip sıcak suyu ilave edin. Su kaynayınca bezelye ve dereotunu katın. 10 dakika sonra irmiği ilave edin. Bezelyeler yumuşayana kadar pişirin. En son blendırla iyice ezin, bezelye çorbanız hazır. Afiyet olsun.
Note: Bezelye çorbası 8 Aylık’tan büyük bebekler içindir.

Pure Life

Pure Life

Üye
    Konu Sahibi
Elmalı Brokoli Püresi ( 1 yaşındaki bebekler için )

Çok sık duyarız brokolinin faydalarını. Gerçekten de vitamin açısından zengin bir sebzedir brokoli. A, B1, C ve E vitaminlerince zengin, kalsiyum, selenyum ve potasyum minerallerinede sahip bir sebzedir.
Brokolinin faydalarına gelince; bağışıklık sistemini güçlendiriyor, mineral ve demir eksikliğini gideriyor, alyuvarların oluşumunda önemli bir yere sahip olan folat maddesini içeriyor.
Ne yazıkki bebeklere brokoliyi yedirmek için, faydalarını saymak işe yaramıyor. Bir çok bebek keskin kokusu nedeniyle brokoliden pek hoşlanmıyor. Brokoli ile hazırlanan yemek tarifleri içinde bebeklere en uyan tarif bu. Malzemeleri size ilginç gelebilir ama pişince tadı güzel oluyor.
Brokoli nasıl pişirilir?

En iyi yöntem buharda pişirme, böylece besin değerinin sadece %7 si kayboluyormuş. Buhar pişiriciniz yoksa bir tencereye biraz su koyup üzerine ateşe dayanıklı bir süzgeç yerleştirin. Brokoliyi çiçeklere ayırıp sap kısımları aşağı gelecek biçimde süzgeçe yerleştirin ve tencerenin kapağını kapatın. Su süzgeçe değmemeli. 10-15 dakika haşlayın.
Malzemeler

• 200 gram brokoli (bir çorba kasesi)
  • 1/4 elma
  • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
  • 1 tatlı kaşığı soğan (isteğe bağlı)
  • 1 çorba kaşığı elma suyu
  • 1 tutam tarçın
  • 1 tutam tuz - 12 aylık tan büyük bebekler için
  • 1/2 çay bardağı su
Elmalı Brokoli Püresi’nin Tarifi

Brokolileri buharda iyice pişirip bir kenara bırakın. Zeytinyağını tencereye koyup soğanı ilave edin. 2-3 dakika pişirdikten sonra ince dilimlenmiş elmayı, elma suyu ve suyu ekleyin. Ara sıra karıştırarak elmalar yumuşayana kadar pişirin. Brokolileri tencereye katıp bir iki sefer karıştırın. Karışımı ateşten indirip içine bir miktar tarçın ve tuz ilave edin. Püreyi ister çatalla ezip isterseniz blendırla püre kıvamına getirip bebeğinize yedirebilirsiniz. Afiyet olsun.
Not: Elma suyunu cam rendede rendelediyim elmadan çıkartarak kullandım.

Pure Life

Pure Life

Üye
    Konu Sahibi
Mısır Unlu Ispanak Yemeği Tarifi

Bir karadenizli olarak mısır unu ekmeğini pek severim özelliklede karalahana ezmesi ile. Bu ezme tarifinide daha sonra yazmayı düşünüyorum. Bir de mısır unu helvası denemeliyim, sonucu söylerim. Mısır unu ile kurabiye de yapıyorum ki harika oluyor üstelik şekersiz bebeklerede uygun. Onada sıra gelecek inşallah.
Geçenlerde daha önce yazdığım ıspanak yemeği tarifini bu sefer mısır unu kullanarak yaptım. Bunu bir not şeklinde daha önceki ıspanak yemeği tarifinin altına yazarsam gözden kaçabileceğini düşünerek yeni bir sayfada yazmaya karar verdim.
Ispanaklı Yemeğimizin Malzemeleri

• 200 gr ıspanak
  • 1 yemek kaşığı tepeleme mısır unu
  • 1 çay kaşığı tereyağ (fındık büyüklüğünde)
  • az miktarda dil peyniri - (yada rendelenmiş kaşar peyniri)
  • 250 ml sıcak su
  • tuz - 1 yaş ve üzeri bebekler için
Yemeğimizin Yapılışı

Yağı eritin ve mısır ununu sürekli karıştırarak hafif kavurun. Suyu ilave edin ve sürekli karıştırıp unun topaklanmasını önleyin. Yaklaşık 10 dakika sık sık karıştırarak pişirin. Yıkayıp doğradığınız ıspanakları tencereye ilave edin. Kapağını kapatarak ıspanaklar yumuşayana kadar pişirin. Sık sık karıştırınki dibine tutmasın. Süzgeçten geçirin ve peyniri ilave edin. Afiyet olsun.

Pure Life

Pure Life

Üye
    Konu Sahibi
Havuç Çorbası Tarifi - Bebekler İçin Çorba

Hepimiz biliyoruzki havuç iyi bir A vitamini deposudur, ve özellikle gözlerimizin sağlığı için önemlidir. Bu havuç çorbası tarifinde çok azda olsa süt kullanılıyor. Süt biraz çetrefilli konu. 1 yaşın altındaki bebeklerin beslenmesi için önerilmiyor. Ancak bu yasak benim anladığım kadarı ile direkt içmek için geçerli. Bebek yemek tarifi kitaplarında sütle hazırlanan yemeklere yer veriliyor. Bir çok annede altıncı aydan sonra süt ile hazırlanan pirinç unu mamasını bebeklere yediriyorlar.

Bazı ülkelerde 2 yaşına kadar inek sütü ve ürünleri bebek beslenme menülerine dahil edilmiyor.
Bu havuç çorbası tarifini sütsüzde yapabilirsiniz.
Havuç Çorbası Malzemeleri

• 3 yemek kaşığı rendelenmiş havuç
  • yarım tatlı kaşığı un
  • fındık kadar tereyağ
  • 250 ml su
  • 2-3 yemek kaşığı süt
  • 1 tutam tuz - (1 yaş ve üzeri bebekler için uygun)
Çorbamızın Tarifi

Ben havuçları rendenin en ince tarafını kullanarak rendeledim. Yağı eritin ve unu katarak hafifçe pembeleştirin. Suyu ilave edin ve sürekli karıştırarak topaklanmasını engelleyin. Havuçları tencereye koyun ve kapağını kapatarak havuçlar yumuşayana kadar pişirin. Sütü ilave edin tencerenin altını kapatın. Afiyet olsun.

CryDaqqeR

CryDaqqeR

Üye
:allalla:Ispanaklı Patates Köftesi ilk defa duydum daha neler öğrenecez
teşekküreler değerli bilgilere için :oke:

Pure Life

Pure Life

Üye
    Konu Sahibi
:):)

Pure Life

Pure Life

Üye
    Konu Sahibi
Bebekler İçin Pirinç Unu Kurabiyesi

Pirinç unu bebeklere çok eskiden beri verilen besinlerden birisi. Hatta bir çoğumuz, ki ben öyleyim, pirinç unu maması ile büyümüşüzdür. Şimdi bile her bebeğe muhakkak pirinç unu muhallebisi yediriliyor.Bende pirinç ununu bir ev kurabiyesi olarak hazırlamaya karar verdim. Sonuç bana göre pek lezzetli sayılmaz ancak Armağan çok severek yedi.
Bu kurabiyeler çok çabuk dağılıyor, bu nedenle bebeğinizin eline verip yedirmek için uygun değil. Kurabiyeyi kahvaltısında hazır bisküviler yerine kullanabilir ya da meyve pürelerine arasıra ufalıyabilirsiniz. Bu kurabiyeyi bebeğiniz 6 aylık olduktan sonra yedirebilirsiniz.
Pirinç Unu Kurabiyesinin Malzemeleri

• 60 gr oda sıcaklığında tereyağ ( 2 yemek kaşığı )
  • 125 gram pirinç unu
  • 2 yemek kaşığı pekmez
  • 1 yumurta sarısı
Un Kurabiyemizin Tarifi

Bütün malzemeyi karıştırıp dağılmayan bir hamur yapın. Serçe parmağınız kalınlığında açarak ister bardak ağzı isterseniz kurabiye kalıpları ile keserek şekil verin. Çok kalın açmayın içi pişmiyor. 170 derece fırında üzeri hafif pembeleşene kadar pişirin. Yaklaşık 10-15 dakika filan.

Pure Life

Pure Life

Üye
    Konu Sahibi
Kırmızı Mercimekli Kereviz Yemeği

Kırmızı mercimek benim mutfakta en çok kullandığım tahıllardan bir tanesi. Kırmızı mercimek çorbası yada mercimek köftesi olarak tüketmenin yanında artık bazı sebze yemeklerinede katıyorum.
İyi bir protein kaynağı olan kırmızı mercimekte kalsiyum, demir, sodyum, çinko, bakır ve manganez var. Enerji veriyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Ayrıca anne sütünü artırma özelliğinede sahip. Kırmızı mercimekle hazırlanan bu kereviz yemeği tarifini bir kitapta buldum. Bildiğimiz kereviz yemeği, sadece içine kırmızı mercimek katılıyor ve oda yemeğe ayrı bir lezzet veriyor ve kerevizin keskin tadını alıyor.
Kereviz Yemeğimizin Malzemeleri

• 2 yemek kaşığı kırmızı mercimek
  • 1 ortaboy küp doğranmış patates
  • 1 tatlı kaşığı doğranmış kuru soğan
  • 1 küçük doğranmış kereviz kökü
  • 1 ortaboy havuç
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağ
  • 300 ml su
Mercimekli Kereviz Yemeğinin Tarifi

Soğan, havuç ve kerevizi bir kaç dakika yağda çevirin. Mercimekleri, patatesi ve sıcak suyu tencereye ekliyerek kaynatın. Kaynayınca ateşi kısın, tencerenin kayağını kapıyarak 20 dakika pişirin. Tel süzgeçten geçirerek bebeğinize yedirin.

Pure Life

Pure Life

Üye
    Konu Sahibi
Ispanaklı Sarı Mercimek Çorbası - Bebekler İçin Çorba

Bu ıspanaklı çorbada kullandığım sarı mercimek aslında yeşil mercimeğin soyulmuş hali. Sarı mercimek bulamazsanız bu mercimek çorbası tarifini yeşil mercimek yada kırmızı mercimek kullanarakda uygulayabilirsiniz. Kırmızı mercimek ile yaparsanız daha az su kullanmalısınız.

Ispanaklı Mercimek Çorbamızın Malzemeleri

• 2 yemek kaşığı sarı mercimek
  • 1 tatlı kaşığı doğranmış soğan
  • 1 küçük havuç
  • yarım salçalık kırmızı biber
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 200 ml sıcak su
  • 1 kase doğranmış ıspanak
  • deniz tuzu - (1 yaş ve üzeri bebekler için)

Mercimek Çorbamızın Tarifi

Zeytinyağda soğan ve havucu soteleyin. Biber ve yıkanmış mercimeği katıp bir iki defa çevirin. Sıcak suyu ilave edin ve tencerenin kapağını kapatarak 20 dakika pişirin. (Mercimekler yumuşayana kadar) Ispanağı katın ve 5 dakika daha pişirin. Tel süzgeçten geçirerek çorbayı ezin. Bu çorbaya kimyonda çok yakışıyor.

Pure Life

Pure Life

Üye
    Konu Sahibi
Beşamel Soslu Karnıbahar Yemeği - Bebek İçin Yemek Tarifleri

Ben bu yemeği genelde içine havuç ve patates katarak fırında yapıyorum. Ancak hazırlaması biraz daha uzun sürüyor. “Yaşasın Mutfakta Annem Var” kitabında gördüğüm ve denediğim bu yemek tarifi ise daha kısa sürede hazırlanabiliyor.

Beşamel soslu karnıbahar yemeğini hazırlarken sos için süt kullanılıyor. Benim gördüğüm bir çok kitapta bebeklere sütü bir yaşından önce içmek için direkt vermemeli ancak yemeklerine katabilirsiniz deniliyor. Bence bebeğiniz 10 aydan küçükse sütü yarım ölçü kullanıp geri kalan miktarı su ile tamamlayın.
Soslu Karnıbahar Yemeğimizin Malzemeleri

• 200 gr karnıbahar
  • 1 tatlı kaşığı tereyağ
  • 1 çorba kaşığı un
  • 150 ml süt
  • 1 çorba kaşığı rendelenmiş peynir
  • tuz - 1 yaş üzeri bebekler için
Yemek Tarifi

Karnıbaharı çiçeklere ayırıp haşlayın (yaklaşık bir yemek tabağı). Bir tencerede yağı eritin, unu ilave edip hafifçe pembeleştirin. Sütü dökerek sürekli karıştırarak topaklanmasını önleyin. 5 dakika pişirdikten sonra ocaktan alın ve peynir ilave edin. Haşlanmış karnıbaharları bu sosa dökün ister çatalla ezerek isterseniz blendırda çekerek bebeğinize yedirin. Afiyet olsun.

Pure Life

Pure Life

Üye
    Konu Sahibi
Ispanak Yemeği Tarifi

Ispanağın ne kadar yararlı bir sebze olduğu küçüklüğümüzden beri anlatılır durur. Hatta bir çoğumuza annelerimiz bazen zorlada olsa ıspanak yedirmişlerdir. Belki de bu yüzden ben ıspanağı, ıspanak yemeği olarak tüketmeyi pek sevmiyorum. Bu nedenle de çoğunlukla ıspanak böreği yapıyorum.

Aşağıdaki ıspanak tarifi hazırlaması kolay ve lezzetli bir yemek. Bu yemeği hazırlarken ıspanaklar kısa sürede piştiği için vitamin değeride fazla yok olmuyor. Hazırlayacağınız yemeği farklı şekillerde yedirebilirsiniz. İsterseniz üzerine yoğurt dökerek bebeğinize yedirin ya da içine haşlanmış patatesi katarak ezin bir parça kimyon ilave edip yedirin. (Benim oğlum ikinci seçeneği tercih ediyor)
Malzemeler

• 250 gr ıspanak
  • Bir tatlı kaşığı tepeleme un
  • Bir yemek kaşığı zeytinyağ
  • 150 ml su
Ispanak Yemeğimizin Tarifi

Ispanakların köklerini ayıklayıp iyice yıkayın ve elinizle parçalayın. Zeytinyağda unu hafifçe pembeleştirip suyu ilave edin ve sürekli karıştırarak 5 dakika pişirin. (Topaklanmayı önlemek için karıştırırken tel çırpıcı kullanın) Ispanakları tencereye ilave edip karıştırın ve tencerenin kapağını kapatın. Ara ara karıştırarak yaklaşık 10 dakika pişirin. Karıştırmak önemli yemeğiniz dibine tutabilir. Ispanak yemeğimiz bulamaç kıvamında koyu bir muhallebi gibi oluyor.
Büyüklere Not: Bu yemeği yoğurtlayıp üzerine kırmızı biberli sos gezdirip yemenizi tavsiye ederim

Pure Life

Pure Life

Üye
    Konu Sahibi
Bebek Bisküvisi - Bebe Bisküvisi Yapalım

en evde sürekli kurabiye, poğaça, tuzlu çubuk gibi atıştırmalıklar yaparak hazır bulundurmaya çalışıyorum. Bazen oğlum eline bir şeyler alıp yemek istediğinde ona veriyorum yada dışarıya çıkarken çantama atıyorum. Böylece yemesini istemediğim paketteki bisküvi vesaire şeyleri görüp istediğinde çantadan çıkarıp verme şansım oluyor. Hazırladığım atıştırmalıklarda şeker kullanmamaya özen gösteriyorum. Şeker yerine pekmez yada akçaağaç şurubu kullanıyorum. Tat ve koku vermesi için kullanılan hazır şekerli vanilya tozlarından da artık almıyorum. Onun yerine aktardan aldığım saf vanilya tozunu yada vanilya çubuklarını kullanmayı tercih ediyorum. (Vanilya tozu çok yoğun bir tada sahip, bu nedenle çok az kullanılmalı)
Geçenlerde bir arkadaşımız bebe bisküvisi yerine ne kullanabilirim diye sorunca, elimdeki tarifleri gözden geçirdim ve bebeklere uygun güzel bir bebe bisküvi tarifi buldum.
Bu bisküviyi kahvaltısına yada meyvesine katabilir, isterseniz de eline verip yedirebilirsiniz.
Bebe Bisküvimizin Malzemeleri

• 10 yemek kaşığı tepeleme un
  • 100 gram oda sıcaklığında tereyağı
  • 1 çay bardağı üzüm pekmezi
  • 1 yumurta
  • 1 tutam vanilya tozu
Bebe Bisküvi Tarifi

Bütün malzemeyi karıştırarak pürüzsüz bir hamur elde edene kadar yoğurun. (tadı az gelirse pekmez ilave edebilirsiniz) Bir merdane ile serçe parmağınız kalınlığında açın. Çok ince olmamalı, pişince çok sert olur. Bir çay bardağı yada kurabiye kalıpları ile kesin. Önceden ısıtılmış 170 derece fırında 15 dakika pembeleşene kadar pişirin. Çok pişirirseniz bisküviler soğuyunca çok sert olur.
Bebe Bisküvimiz hazır. Afiyet olsun

Pure Life

Pure Life

Üye
    Konu Sahibi
Bebekler İçin Fırında Elma Tatlısı

Bu sabah dolabı açınca uzun zamandır bekliyen ekşi yeşil elmalar gözüme ilişti. Arkadaşımdan tarifini aldığım fırında elma tatlısını yapmaya karar verdim. Oğlumun ekşi tatlarla arası oldukça iyi, bu nedenle severek yedi. İsterseniz ekşi elma yerine tatlı elma kullanabilirsiniz ve tencerede de pişirebilirsiniz.
Elma tatlısını tatlandırmak için ben akçaağaç şurubu kullandım. Bunun yerine pekmez yada bebeğiniz bir yaşından büyükse ballada tatlandırabilirsiniz. Balı elmalar soğuduktan sonra ilave edin.

Malzemeler

• 2 orta boy elma
  • 1 yemek kaşığı akçaagaç şurubu
  • 1 yemek kaşığı öğütülmüş ceviz
  • yarım çay kaşığı tarçın
Elma Tatlısının Yapılışı
Elmaları rendeliyerek bir iki damla limon, iki yemek kaşığı su ile karıştırın. Başka su ilave etmeye gerek yok. Elmalar kendi saldıkları elma suyu içinde pişiyorlar. Tarçın ilave edin ve küçük bir fırın kabında 180 derecede 20 dakika elmalar yumuşayana kadar pişirin. Fırından çıkarınca içine tatlandırıcı şurubu ve cevizi katıp karıştırın.

Not: Bebeğiniz 10 aydan küçük ve henüz çiğnemeyi bilmiyorsa, tencerede pişirirseniz elmalar daha yumuşak olur. Cevizleri mutlaka bir öğütücüde çekerek un haline getirin.

Pure Life

Pure Life

Üye
    Konu Sahibi
Yoğurtlu Karnıbahar Çorbası

Karnıbahar çorbası hazırlaması çok kolay değişik lezzette bir bebek çorbası. Bu çorbayı hazırlarken bir çorba kasesine yakın doğranmış karnıbahar kullandım. Karnıbahar bazı insanlarda gaz yapabiliyor, bu nedenle dilerseniz önce karnıbaharın üzerine kaynar su dökebilirsiniz.

Çorbamızın Malzemeleri

• 3/4 kase ince doğranmış karnıbahar
  • 1 yemek kaşığı yoğurt
  • 1 diş sarımsak
  • 1 tutam kekik
  • 1 tutam tuz (1 yaş ve üzeri)
Karnıbahar Çorbamızın Tarifi

Sarımsağı zeytinyağda kekik ile birlikte soteleyin. İnce ince doğranmış karnıbaharı ilave ederek bir kaç dakika sürekli karıştırarak kavurun. 200 ml sıcak suyu tencereye ilave edip kapağını kapatın. Karnıbaharlar yumuşayana kadar pişirin. Tel bir süzgeçte kaşığın tersi ile ezip karnıbahar püresi haline getirin. Tencereyi tekrar ateşe koyun. Karnıbahar püresine 2 yemek kaşığı sıcak su ile ezdiğiniz yoğurdu ilave edin. Bir taşım kaynatın. Afiyet olsun.

Pure Life

Pure Life

Üye
    Konu Sahibi
Mısırlı Sarı Biber Çorbası - Bebek İçin Çorba Tarifi

Bu çorba için ben kendi hazırladığım dondurulmuş mısırları kullandım. Siz de konserve mısır yerine donmuş mısır kullanırsanız daha iyi olur. Donmuş sebzeler mevsiminde toplanıp hemen donduruldukları için konservelere göre daha sağlıklıdır. Sarı biber yerine kırmızı salçalık biber de kullanabilirsiniz.
Sarımsak iyi bir antibiyotik özelliğine sahip olduğu için kışın yaptığım çorbalarda kullanmaya çalışıyorum. Bebeğininiz 9 aylık olduktan sonra rahatlıkla kullanabilirsiniz. Mısırlı Biber Çorbamızın Malzemeleri

• 2 çorba kaşığı mısır
  • 1 küçük etli sarı biber
  • 1 küçük rendelenmiş domates
  • 1 diş sarımsak
  • 250 ml sebze suyu
  • deniz tuzu (Bir yaş ve üzeri bebekler için)
Bebek ÇorbamızınTarifi

Biberi ince ince doğrayıp yağda sürekli karıştırarak 2-3 dakika kavurun. Rendelenmiş domatesi tencereye ilave edin, bir iki defa çevirdikten sonra sıcak sebze suyunu ve mısırı katın. Sebzeler yumuşayana kadar yaklaşık 25 dakika pişirin. Çorbayı bilendırla ezerek bebeğinize yedirin.