Osmanlı Padişahlarının Kronolojik Sıralaması

Sponsorlu Bağlantılar

XpressMusıcs

XpressMusıcs

Üye
Sultan Abdulaziz le aynı hastalığı paylaşıyoruz Bilmediğim bir bilgiydi :tşk:

' KalendeR '

' KalendeR '

Üye
    Konu Sahibi
Allah şifa versin, rica ederim.

kozgit

Üye
Allah hepsine gani gani rahmet eylesin:(
Ama Osmanlı Padişahları içki içmezlerde bence yanlış olmasın*?

Akıncı

Akıncı

Üye
​teşekkürler

Jussio

Üye
Elinize saglik guzel bir konu olmus. Cogu kisinin padisahlarin icki icmesine neden bu kadar takildigini anlayamadim. Onlar ne olursa olsun birer insandi oncelikle. Ayrica intihar etmis olmalari da muhtemel. Ugrasmalari gereken cok sorun ve guvenebilecekleri kimseleri olmayan yalniz insanlardi padisahlarimiz. Her gece bir gozleri acik uyumak zorundaydilar. Bu kadar stresi kaldiramamis olmalari bir varsayim Dogru ve ya yanlis guzel bir konu olmus. Gercekligi ispatlanamayacagi icin de hep bilinmez olarak kalacak. Herseyden once saygi duyup takdir ederek soze baslamaniz daha yapici olur.

• Beğen
Tepkiler: ' KalendeR '
' KalendeR '

' KalendeR '

Üye
    Konu Sahibi
Elinize saglik guzel bir konu olmus. Cogu kisinin padisahlarin icki icmesine neden bu kadar takildigini anlayamadim. Onlar ne olursa olsun birer insandi oncelikle. Ayrica intihar etmis olmalari da muhtemel. Ugrasmalari gereken cok sorun ve guvenebilecekleri kimseleri olmayan yalniz insanlardi padisahlarimiz. Her gece bir gozleri acik uyumak zorundaydilar. Bu kadar stresi kaldiramamis olmalari bir varsayim Dogru ve ya yanlis guzel bir konu olmus. Gercekligi ispatlanamayacagi icin de hep bilinmez olarak kalacak. Herseyden once saygi duyup takdir ederek soze baslamaniz daha yapici olur.
Gördüğüm en aklı başında mesajlardan birisi.

serserim86

Üye
Yukarıda ki iki msj ı saçma bulmakla başlayarak öncelikle o padişahların ölüm sebeblerine içki yazan kişileri kınıyorum. tarihi hangi kitaplardan ya da yazı yı hanki kaynaktan okumuşlarsa onlar aiyi hizmet ediyorlar. osmanlı padişahlarının herbiri halifedir ve onlar kesinlikle içki içmemişlerdir. filmler de bizans eğlencelerinden haberler de rahip zevkleri ile ilgili haberlerden aklınızda kalanları burada yazmayın. ayrıca o intihar diye yazdığınız olayda intihar değil katl dir bir kişinin kendi başına iki bileğini de kesemeyeceğine kendi aklınızka kanaat getiremiyor musunuz. koca pahlivandır kendisi günerce kendisini öldürmek isteyenlerle mücadele etmiştir öz kızı ise bu olanlara şahitlik etmiştir. baknz araştırınız. aydınlatılamayacak kadar eski bir tarih değildir. o yüzden yok efendim olabilir di yapılabilir di onlar da insandı gibi bir zamanlar ılımlı islam diye millete ittirdiğiniz şeyleri şimdi de ılımlı osmanlı tarihi diye mi ittireceksiniz.. çok yazık...

' KalendeR '

' KalendeR '

Üye
    Konu Sahibi
Bu mesajınızı tarihi gerçekler şeklinde ayrı bir konu olarak açarsanız daha iyi olur. Müfredatı takip eden öğrencilere müfredat bilgisi verilir.

Atakan

Atakan

Üye
Vay be.. Bu konu gözümden kaçmış. Müfredat müfredat denmiş ısrarla. O müfredat Kamaniçe Kalesi için Polonya'da demiş. Üşenmedim baktım, hiç utanmadan Polonya'da demiş :) 1 milyondan fazla öğrenciye bariz yanlış bilgi vermiş. Şimdi müfredatın söylediği her şey doğru mu ? Yine aynı müfredat Hammer'i kaynak göstermiş bazı konularda. Yine o "kusursuz" müfredat (10. sınıf tarih kitabı) bir romandan aldığı kesiti tarihi olay gibi öğrencilere aktarmış :) Şimdi bu kitap Şah İsmail'e Yavuz Selim demiş çok mu.. Yeni tarih kitabı da elime geçince söylerim, bakalım Yavuz resmini değiştirdiler mi...

mertoligi

Üye
teşekkürle bilgi için

ilkerbolat

Üye
Guzel kardesim bu mubarekler bizim ecdadimiz bunlari hayirla yad etmeli olum nedenlerinin icki. Yada tiflus olduguna ben inanmiyorum ki 4.murad ickiye kahveye koydugu yasaklarla meshurdur. Fakat burda olum nedeni icki olarak yazilmis.

somurtukk

somurtukk

Üye
cok güzel bir paylaşım olmus.

gomeli

Üye
yararlı paylaşım için teşekkürler

asikıss

Üye
içki içtigi için yasaklamış zaten kendisi içki bağimlisi

asikıss

Üye
içki içtigi için yasaklamış zaten kendisi bağımlıydı ve o yüzden öldü.

Murat Alper

Murat Alper

Moderator
güzel paylasım olmus eline sağlık :tşk:

El Hadimi

El Hadimi

Üye
II. Selim ve VI. Murad ve II. Murad Han İçkiden öldükleri yazıyor lütfen onu düzeltin ve silin onun dışında konu çok yararlı teşekkürler ... :D

- - - Eklendi - - -

onlar ne olursa olsun insan ama insan diye içki içmeleri gerekmez ayrıca onlar mübarek zatlardı ağızlarına bile almamışlardır .

Xelord

Xelord

Üye
4.Murat hakkında zehirlenerek öldüğü de söylenir,içkiden öldüğü de bu konuda net bir şey yok ki.
Beyazıt ve beyazid yazmışsın, doğrusu Bayezid'dir. Yezid olmayan demektir.

- - - Eklendi - - -

II. Selim ve VI. Murad ve II. Murad Han İçkiden öldükleri yazıyor lütfen onu düzeltin ve silin onun dışında konu çok yararlı teşekkürler ... :D

- - - Eklendi - - -

onlar ne olursa olsun insan ama insan diye içki içmeleri gerekmez ayrıca onlar mübarek zatlardı ağızlarına bile almamışlardır .

Usta haklısın da bak almamışlardır diyorsun kendin de büyük ihtimalle diyorsun yani. Böyle olması lazım diyorsun. Olabilir yani ben ayyaşdı demiyorum beni yanlış anlamayın da, net bir şey yok diye biliyorum ben :D

Ama içkiyi tütünü yasaklamış, ıslahat yapmaya yeltenmiş tabi köklü bir değişiklik sağlayamamış. Anası kösem sultan iktidarı hırsıyla dolu bir kadınmış diye biliyorum ben.

Osmanlı Evladı

Osmanlı Evladı

Üye
Düşünce güzel olmuş, lakin herhangi bir belgeye dayanmadan yapılan yorumlar ortada. Özellile Yıldırım Bayezid bölümünde intihar yazması ilginçtir. Kalbi ilay-ı kelimetullah ile dolu olan bir insan nasıl intihar edebilir , ben fakirin aklı yetmedi maalesef...
Lütfen yapılan yorumlarda mantıklı hareket edelim. Osmanlı'yı karalama kampanyalara bir son vermek lazımdır artık.

Baskentliia

Baskentliia

Üye
teşekkürker güzel paylaşım