Nokia Qt Hakkinda birkac soru...

Sponsorlu Bağlantılar

fnldstntn

Üye
    Konu Sahibi
Nokia Qt Hakkinda birkac soru...
Arkadaslar bu nokia qt nedir nerde kullanilir ne ise yarar hangi modellere uyumlu falan filan birisi bana aciklayabilirmi acaba ...
Tesekkurler...:bigstar::bigstar::bigstar:

celibar

celibar

Üye
Nokia QT, symbian telefonlar için uygulama yazma programı...telefona yüklenen versiyonu ise QT ile yazılan uygulamaların telefonda çalışmasını sağlamak...s60 v3, v5 ve s^3 telefonlara yükleniyor.yani python gibi...

fnldstntn

Üye
    Konu Sahibi
Tesekkurler dostum verdigin bilgi icin...

>Pessimistic.

>Pessimistic.

Üye
bende teşekkür ederim bende merak ediyordum

tavbiy

tavbiy

Üye
Alıntıdır...

Qt, platform bağımsız kullanıcı grafik arabirimi için geliştirilmiş bir araçtır. 2008 yılında Nokia’nın satın alması ile artık tam anlamıyla bir açık bir ortamda geliştirilmese de hem LGPL lisanslı hem de ticari lisanslı olarak 2 ayrı lisans ile dağıtılmaktadır. İlk geliştiricisi Trolltech adlı firmadır. Bu firma Qt’u ilk başta ticari ortamda çıkarsa da geçen süreç içersinde özgür ortam şartlarına göre lisanslamak zorunda kalmıştır. Nokia’nın satın almasıyla birlikte de yukarda bahsettiğim gibi 2 farklı lisansla dağıtılır hale gelmiştir. Nokia, uzunca bir zamandır Qt geliştirme ortamı için büyük yatırımlar yapmakta. Tüm yeni nesil telefonlarında Qt framework’ü yüklü olarak geliyor. Eski modellerde ise ovi mağazası üzerinde Qt framework’ü indirilip yine Qt uyumlu hale getirilebiliyor. O nedenle Nokia’nın geniş skalada ürettiği telefon modelleri arasındaki en büyük standardizasyonu bu araç ile sağlamakta.
Çoklu platform destekleyen bir GUI (Graphic User Interface) olduğu için birçok programlama diliyle uyumlu çalışır. Genel olarak ama C++ ile birlikte kullanılmaktadır. Nokia uygulama geliştirme ortamı için hazırlanan editörü de C++ için optimize edilmiştir. Ancak Qt yi sadece bir görsel uygulama kütüphanesiymiş gibi düşünmek de yanlış olur. Qt bünyesinde her türlü araç ve kütüphaneyi barındıran çok geniş bir ortamdır.
Araya girip ufak bir açıklama yapacağım; peki, belli bir platforma bağımlı kalmadan derken neyi kastediyoruz? Qt kullanarak geliştirdiğiniz uygulamaları üzerinde herhangi bir değişiklik yapmadan pek çok masaüstü bilgisayar ve gömülü işletim sistemlerinde kullanabilirsiniz. Qt, MacOS 10.2.8+, X11 ile UNIX (Linux, FreeBSD, Solaris) ve Windows 98/NT/2000/XP ve üzerini desteklemektedir. Qt ile yazmış olduğunuz kodları bu platformlar arasında rahatça taşıyabilirsiniz.
Qt arayüz geliştirme konusunda gelişmiş araçlara sahip olsa da aynı zamanda veritabanı ve ağ işlemleri konusunda da epeyce bir yeteneklidir. Özellikle veritabanı konusunda Qt çok büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Qt, Oracle,Ms Sql Server, Sybase Adeptive Server, IBM DB2, PostgreSQL, MySQL, Borland Interbase, SQLite, ve ODBC-uyumlu tüm veritabanlarını desteklemektedir.

alıntıdır

.yaRasa.

.yaRasa.

Üye
Ben bunu hep nokia kötü diye okuyorum :ehe

• Beğen
Tepkiler: cCc Maxcı cCc
serinaga

serinaga

Üye
Alıntıdır...Qt, platform bağımsız kullanıcı grafik arabirimi için geliştirilmiş bir araçtır. 2008 yılında Nokia’nın satın alması ile artık tam anlamıyla bir açık bir ortamda geliştirilmese de hem LGPL lisanslı hem de ticari lisanslı olarak 2 ayrı lisans ile dağıtılmaktadır. İlk geliştiricisi Trolltech adlı firmadır. Bu firma Qt’u ilk başta ticari ortamda çıkarsa da geçen süreç içersinde özgür ortam şartlarına göre lisanslamak zorunda kalmıştır. Nokia’nın satın almasıyla birlikte de yukarda bahsettiğim gibi 2 farklı lisansla dağıtılır hale gelmiştir. Nokia, uzunca bir zamandır Qt geliştirme ortamı için büyük yatırımlar yapmakta. Tüm yeni nesil telefonlarında Qt framework’ü yüklü olarak geliyor. Eski modellerde ise ovi mağazası üzerinde Qt framework’ü indirilip yine Qt uyumlu hale getirilebiliyor. O nedenle Nokia’nın geniş skalada ürettiği telefon modelleri arasındaki en büyük standardizasyonu bu araç ile sağlamakta.Çoklu platform destekleyen bir GUI (Graphic User Interface) olduğu için birçok programlama diliyle uyumlu çalışır. Genel olarak ama C++ ile birlikte kullanılmaktadır. Nokia uygulama geliştirme ortamı için hazırlanan editörü de C++ için optimize edilmiştir. Ancak Qt yi sadece bir görsel uygulama kütüphanesiymiş gibi düşünmek de yanlış olur. Qt bünyesinde her türlü araç ve kütüphaneyi barındıran çok geniş bir ortamdır.Araya girip ufak bir açıklama yapacağım; peki, belli bir platforma bağımlı kalmadan derken neyi kastediyoruz? Qt kullanarak geliştirdiğiniz uygulamaları üzerinde herhangi bir değişiklik yapmadan pek çok masaüstü bilgisayar ve gömülü işletim sistemlerinde kullanabilirsiniz. Qt, MacOS 10.2.8+, X11 ile UNIX (Linux, FreeBSD, Solaris) ve Windows 98/NT/2000/XP ve üzerini desteklemektedir. Qt ile yazmış olduğunuz kodları bu platformlar arasında rahatça taşıyabilirsiniz.Qt arayüz geliştirme konusunda gelişmiş araçlara sahip olsa da aynı zamanda veritabanı ve ağ işlemleri konusunda da epeyce bir yeteneklidir. Özellikle veritabanı konusunda Qt çok büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Qt, Oracle,Ms Sql Server, Sybase Adeptive Server, IBM DB2, PostgreSQL, MySQL, Borland Interbase, SQLite, ve ODBC-uyumlu tüm veritabanlarını desteklemektedir.alıntıdır
bilgi için teşekkürler ...

cCc Maxcı cCc

cCc Maxcı cCc

Üye
:alkis

tevley

tevley

Üye
eyer hala forumdaysan sana bişey sorcam ben qt yi sildim telefonuma ne olur

tevley

tevley

Üye
mesala qt ile çalışan oyunlar falan dion ya hani onu anladım telefona zarar gelmez
deme
qt suz

Üst Alt