Kadınların Asırlık Tutkusu Telkari Gümüşleri

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
s@hr@

s@hr@

Üye
    Konu Sahibi
Kadınların Asırlık Tutkusu Telkari Gümüşleri

Telkari özellikle Süryanilerce devam ettirilen çok eski bir gümüş işleme sanatıdır. Telkarinin sözcük anlamı tel ile yapılan sanattır.Ancak bu tanım, tel ile yapılan her sanatsal çalışmanın telkari olduğu anlamına gelmez.Ağaç üzerine yollar açıp içine döverek tel gömme işinin de telkari olduğu sanılmaktadır;oysa bunun adıtenzil sanatıdır.Telkariye aynı zamanda vav işi de denilmektedir.

Bu isim,Osmanlıca vav harfinin, uygulamada motif olarak sıkça kullanılmasından dolayı verilmiştir.Ayrıca bu sanata çift işi diyenler de vardır.Bu ismin kaynağı ise,işin yapımı sırasında parçaların teker teker bir araya getirilmesinde kullanılan,cımbıza benzer ancak ucu daha ince olan ve çift olarak isimlendirilen alettir.Bu iki isim de genellikle sanatkârlar arasında kullanılır.

Bu sanatın kaynağının Mezopotamya ve eski Mısır olduğu sanılmaktadır.Buralardan Uzak Doğuya,başka bir koldan ise Anadolu’ya ve Anadolu üzerinden de Avrupa’ya yayıldığı bilinmektedir.

Yurdumuzda ise en önemli telkari merkezi Mardin ilinin Midyat ilçesi olmuştur.Midyat işleri son derece zarif ve kıymetlidirler.Özellikle son yıllarda telkariye karşı yoğun bir ilgi vardır.Midyat’ta şu anda telkari işiyle uğraşan birçoğu son yıllarda açılmış olan 25′e yakın atölye bulunmaktadır.

Telkariden yapılan işler sayılamayacak kadar çeşitlidirler.Mesela sigara ağızlıklarından,tütün kutusuna,fincan zarflarından ,tepsiler,kemerler,tepelikler,aynalar hep telkari tekniği ile yapılmışlardır.

• Beğen
Tepkiler: Revengeful ve huri$

Revengeful

Revengeful

Emekli Yönetici
Gümüş en iyisi ya..

minoo

minoo

Üye
Bunlar pahalı mıdır? :hmmm

Revengeful

Revengeful

Emekli Yönetici
O çakmak 70 tl mesela

huri$

huri$

Üye
Allahimmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm
i$te buu ben seviyorum bunlarii
sirf bunlar için Mardin e gitcemm
varmi benle gelennn:islik
sahram ellerine saglik :op:

s@hr@

s@hr@

Üye
    Konu Sahibi
:kop::kop:
Rica ederim guzum daha çok vardı da çok uzun olacak diye koymadım :):)

huri$

huri$

Üye
biliyom biliom ben hergun tilkinin taviga baktigi gibim tek tek bakiom onlaraa:kop:
burdada bulunsun diye $ey ettim soledim sanaa
renkli ta$li olanlari okadar degilde sadeleri çok sefiyom ozellikle kupeleri
ke$kem mardin e gelin gitseydim yaww avrupa sarmadi beni pek :ağlarım:

Revengeful

Revengeful

Emekli Yönetici
Enişte bunu bir görsün var ya :d:

s@hr@

s@hr@

Üye
    Konu Sahibi
biliyom biliom ben hergun tilkinin taviga baktigi gibim tek tek bakiom onlaraa:kop:
burdada bulunsun diye $ey ettim soledim sanaa
renkli ta$li olanlari okadar degilde sadeleri çok sefiyom ozellikle kupeleri
ke$kem mardin e gelin gitseydim yaww avrupa sarmadi beni pek :ağlarım:

oyyy oyy ağlama kıyamam:sarıl: Türkiye'ye geldiğinde enişte seni Mardin'e götürsün hem gez hem de takılardan al :naughty:

minoo

minoo

Üye
size bir şey diyeyim mi :hmmm
çok ciddiyim bunları bana bedava verseler,al senin olsun deseler alıp da takmam :hmmm

huri$

huri$

Üye

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa minnomaa bizde bu kemeri revengeful ile birlikte alip dugununde sana takacakcik artik damada takaris
demi revengefulum

Revengeful

Revengeful

Emekli Yönetici
Evet :D

minoo

minoo

Üye
ee şey :ehe zahmet etmeyin canım :D

s@hr@

s@hr@

Üye
    Konu Sahibi
:kop::kop:

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...