Nokia X3 Firmware Güncelleme Ölü Telefon (çözüldü)

Sponsorlu Bağlantılar

nfsnihat

nfsnihat

Üye
    Konu Sahibi
Nokia X3 Firmware Güncelleme Ölü Telefon (çözüldü)
Arkadaşlar Nokia X3 kullanıyorum. Telefonum Dubai'den gelmişti ve 3.XX (hatırlayamadım) versiyonu yüklüydü. 4.11 yükledim ve Türkçe yaptım (phoneix ile). Ancak yeni yazılımda sorun yaşıyordum. Alarm sesi ve mesaj tonları kısık çalıyordu. Nokia Software Updater ile 8.40 sürümünü yükledim. Sorunların tümü düzeldi ancak yeni sorunlar baş gösterdi. Telefon aşırı ağırlaştı. Bende (biraz kaşınarak) tekrar 4.11 sürümüne dönmek istedim. Phoneix ile 4.11 yüklerken bir hata oluştu ve telefon çöktü. Ne kadar uğraşsamda Phoneix ile deadphone kullanarak bu sorunu düzeltemedim. Ard arda denemelerim NAND içinde bad sector oluşturmuştu. Yabancı bir forumda da telefonu çöpe atın falan demişler hepten moralim bozulmuşdu. Dikkat ettiyseniz phoneix kullanırken Variant diye bir bölüm var. Normalde yazılım atarken o kısmı boş bırakıyordum yada kendi seçmeye müsade etmiyordu. "Variant 09" olarak değiştirdim ve no connection kullanarak deadphone yöntemiyle bir kez daha şansımı denedim. Telefonum düzeldi:oke: yaklaşık 5 saatime mal oldu ama telefonum çöp yerine cebimde :aha:

arkadaşlar biraz geç cevap atıyorum kusura bakmayın öncelikle bütün soruları tek mesajla cevaplayacağım. Firmware telefonun işletildiği yazılımdır. Yani telefonu aldığınızda temel bileşenler olarak adlandırabileceğimiz şekilde yüklü gelir. Bizim sonradan kurduğumuz uygulamalar firmware değildir. Her telefonda sonradan keşfedilen ufak tefek hatalar olabilir. Bu hatalar firmware güncellemesi ile düzeltilir. Önceden telefonculara bir dünya para vererek yaptırdığımız bu işlemi evimizde yapabiliriz. Öncelikle benim tavsiye ettiğim yazılım olan Phoneix Service Suite(PSS)'i kurmalıyız. PSS'de telefonumuzun ülke kodlarıyla yazılım versiyonları bir arada gösterildiğinden gerekli yazılımı kolayca bulup, telefonumuza kurabiliriz. Nokia X3 için gerekli adımları resimli olarak açıklıyorum;

Eğer telefonu öldürmediysek yani çalışır şekildeyse manage connections altındaki bağlantının USB olmasına özen gösteriniz.

Telefonu USB ile bilgisayara bağladıktan sonra Open Products'a tıklayınız ve resimdeki adımları izleyiniz.

Nokia X3 için RM-540 yazarak OK'e basınız.

Flashing sekmesi altında Firmware Update menüsünü seçerek güncelleme penceresini göreceksiniz. Resimdeki adımları izleyiniz. (... yazan kutucuğa bastığınızda "Neither" ile başlayan bir hata alırsanız, firmware paketini bilgisayarınıza kurmadığınız içindir. Bunun için PSS'de Tools altında Image File Download bölümünü kullanacaksınız. Product Code yani ürün kodunu yazıp downloada basarak telefonunuzun yazılımını bilgisayarınıza indirmiş olursunuz. Size Türkiye için geçerli tüm X3 modellerinin kodunu veriyorum. Kendi telefonunuzun renginin karşısındaki kodu PSS ye yazarak download edin ve anlattığım adımlara devam edin.

Kod:
0581137: RM-540 EURO-C TR  BLACK/SILVER LATIN
0582095: RM-540 EURO-C TR  LIGHT/PINK LATIN
0580758: RM-540 EURO-C TR BLACK/RED LATIN
0581205: RM-540 EURO-C TR LIGHT/BLUE LATIN

son olarak Reburbish butonuna bastıktan sonra telefonunuza bir kaç dakika veriniz. Ekranın kararması, USB bağlantısı kesilme sesi gelmesi veya pc ekranında bir kaç dakikalığına bir kıpırdamama olması normaldir. Bu esnada kabloyu çıkarmanız veya bilgisayarı kapatmanız durumunda telefonunuzun yazılımı çöker ve kullanılmaz hale gelir. (ölü telefon için ayrı bir anlatım yapacağım)

biraz kaba saba anlattım kusura bakmayın eksik görülen yerleri düzeltirim. kolay gelsin

--------------- Ekleme ---------------

slm kardes aynı sorun bende de oldu da su variantı nasıl 09 yaptın o 08 duruyo bende acil yardım edersen sevinirim

dostum variantı 09 yapabilmen için 8.40 firmwaresini indirmen gerekiyor.

nasıl yapıldığını anlattım. (Neither... )ile başlayan bölümü dikkatli oku kardeşim kolay gelsin.

Bu konuda anlatılan adımları uygulamanın sorumluğu, uygulamadan doğan yazılımsal veya donanımsal tüm arızalar okuyucuya/kullanıcıya aittir. Konudaki resimler ve anlatım alıntı değildir ve nfsnihat herhangi bir aksilikte sorumlu tutulamaz.

• Beğen
Tepkiler: serif2001, Jamerica, vök ve 5 diğerleri

umitbyr

Üye
slm arkadasım ben x3 aldım ıngıltereden ama sım kilidi var ıngıltere sım kartı olan O2 den baska bı sımkart kullanamıyorsun bunu nasıl kırabilirim yardımcı olursan sevınırım

nfsnihat

nfsnihat

Üye
    Konu Sahibi
Simlock, benim bildiğim kadarıyla firmware güncellemesi ile gidiyor kardeşim. Phoneix kullanarak ülke kodunla arattırdığın yazılımı yükle hem Türkçe olur hem de simlock çözülür.

themurat54

themurat54

Üye
Arkadaşlar firmware nedir bilgilendiren olursa sevinirim

mehmet19900

Üye
slm kardes aynı sorun bende de oldu da su variantı nasıl 09 yaptın o 08 duruyo bende acil yardım edersen sevinirim

ekolojii

Üye
selamın alekum dostum aynı senın gıbı güncelleme yaparken x3 telefonum çöktü ve hiç bi bilgiye sahip deilim yardımcı olurmusun

nfsnihat

nfsnihat

Üye
    Konu Sahibi
Edit: ilk mesaja eklendi.

yusuf868

yusuf868

Üye
Arkadaşlar Nokia X3 kullanıyorum. Telefonum Dubai'den gelmişti ve 3.XX (hatırlayamadım) versiyonu yüklüydü. 4.11 yükledim ve Türkçe yaptım (phoneix ile). Ancak yeni yazılımda sorun yaşıyordum. Alarm sesi ve mesaj tonları kısık çalıyordu. Nokia Software Updater ile 8.40 sürümünü yükledim. Sorunların tümü düzeldi ancak yeni sorunlar baş gösterdi. Telefon aşırı ağırlaştı. Bende (biraz kaşınarak) tekrar 4.11 sürümüne dönmek istedim. Phoneix ile 4.11 yüklerken bir hata oluştu ve telefon çöktü. Ne kadar uğraşsamda Phoneix ile deadphone kullanarak bu sorunu düzeltemedim. Ard arda denemelerim NAND içinde bad sector oluşturmuştu. Yabancı bir forumda da telefonu çöpe atın falan demişler hepten moralim bozulmuşdu. Dikkat ettiyseniz phoneix kullanırken Variant diye bir bölüm var. Normalde yazılım atarken o kısmı boş bırakıyordum yada kendi seçmeye müsade etmiyordu. "Variant 09" olarak değiştirdim ve no connection kullanarak deadphone yöntemiyle bir kez daha şansımı denedim. Telefonum düzeldi:oke: yaklaşık 5 saatime mal oldu ama telefonum çöp yerine cebimde :aha:

Ne yazıkki resimli bir anlatım yapamadım. Ancak firmware güncellerken telefonu çökerten arkadaşlara (özellikle X3) yardım etmekten çekinmem. Kolay gelsin...

kardeş yeter artık herkez bu konuyu 20 defa gördü daha ben 1 ay öncede sitedeyken senin konunu görmüştüm..kaç seferdir yeni konu ekliyorsun..yeter anladık telefonu çözdün....

nfsnihat

nfsnihat

Üye
    Konu Sahibi
profilime bakarsan eklediğim tek konunun bu olduğunu görürsün.

yusuf868

yusuf868

Üye
peki arkadaşım sana bir şey soracam belki konu ile ilgilenen arkadaşlara faydası olur..şimdi benim nokıa x3 telefonum var ..pc suite ile bilgisayara bağlanıyorum..orda bana telefonun yeni güncellemesi olduğunu söylüyor..şimdi ben yeni güncellmeyei yaparsam telefonuma bişey olur mu ve öneriyor musun yeni güncellemeyi????????????????????????????
:oke::oke::oke:
özür

Simlock, benim bildiğim kadarıyla firmware güncellemesi ile gidiyor kardeşim. Phoneix kullanarak ülke kodunla arattırdığın yazılımı yükle hem Türkçe olur hem de simlock çözülür.

arkadaşıma katılıyorum ancak yeni firmware güncellmesi yapman gerek..
:oke::oke::oke::oke::oke:

crazy-aslan

Üye
bendede nokia x3 var telefonun sesı az bana yardım edermısın yazılımda bulamadım msn den yazılim atarsan sevınırım msn ım [email protected] tsk

leon_35

Üye
nfs nihat nokia x3üme dün itibariyle v 8.40 yükledim ve sorunları anlatıyorm. fotoğraf görüntüleyicisi açılmıyor medya oynatıcısı açılmıyor operatör mesajları gelmiyor internerte girmiyor vs. bu sorun benden mi yoksa nokiadan mı kaynaklı eğer çözümü yoksa v 4.11 i geri istiyorum.. teşekkürler...

Anußis

Anußis

Üye
bunları yapmak saçma bence benmde x3üm var buradan sagolsun kardeş

0581137: RM-540 EURO-C TR BLACK/SILVER LATIN
0582095: RM-540 EURO-C TR LIGHT/PINK LATIN
0580758: RM-540 EURO-C TR BLACK/RED LATIN
0581205: RM-540 EURO-C TR LIGHT/BLUE LATIN

bu kodları vermiş nemesis ile kodu mavi koda ayarladım sonrasında nokia software ile güncelledim ve orjinal koda tekrar geri döndüm

bu phoenixle yapmak sorunlarıda beraberinde getiriyor. Nemesis ile yukarıda olan kodlardan birini seçin (telefonunuza uygun olanından mesela ben Lıght/Blue seçtim.) telefonunuzun kodunu değiştirin ve sonra Nokianın orjinal güncelleme programını acın hemen 8.40ı bulacak ve güncellemeyi yapabileceksiniz. sonrasında Nemesis ile orjinal kodunuzu telefona geri yükleyin :) işlem tamam ben kullanıyorum 2 gündür.

Medya oynatıcım . operatör mesajları flan filan hepsi gayet iyi calısıyor ve batarya süresi uzamış ayrıca performansta gayet arttı.

nfsnihat

nfsnihat

Üye
    Konu Sahibi
bendede nokia x3 var telefonun sesı az bana yardım edermısın yazılımda bulamadım msn den yazılim atarsan sevınırım msn ım [email protected] tsk
kardeşim resimde anlattığım adımları doğru uygularsan 8.40 ı indirebilirsin ve yüklersin sorun yaşamadan. Yazılımı msnden göndermem uzun sürer çünkü 40 MB civarında.

nfs nihat nokia x3üme dün itibariyle v 8.40 yükledim ve sorunları anlatıyorm. fotoğraf görüntüleyicisi açılmıyor medya oynatıcısı açılmıyor operatör mesajları gelmiyor internerte girmiyor vs. bu sorun benden mi yoksa nokiadan mı kaynaklı eğer çözümü yoksa v 4.11 i geri istiyorum.. teşekkürler...

8.40 ı yaklaşık 10 telefona kurdum bitanesinde söylediğin sorunla karşılaştım. Kamera hatası verdi ve mesaj gönderip alınmıyordu. Panik yapmana gerek yok kardeşim. Telefonuna kablonu tak ve Nokia Software Installer ile yazılımını tekrar güncelle. Sabırlı ol sonuna kadar bekle. Benim sorunla karşılaşmamın sebebi laptopun aşırı ısınıp yazılım atma esnasında kapanmasıydı. Anlattığım adımları doğru uygulayarak anlattığın sıkıntılarla karşılaşmana imkan ihtimal vermiyorum. Phoneix, Nokia geliştiricilerinin kendi uygulamasıdır. Nokia'dan bağımsız geliştirilen ve risk taşıyan bir uygulama değildir. Telefoncuların Türkçeleştirme işlemide bu şekilde yapılmaktadır. Ama telefonun zaten Türkçe ise anlattığım yöntemle yapmana gerek yok Nokia'nın kendi programı ile yapabilirsin. Kolay gelsin...

Ayrıca X3-00 için 8.50 variant 10 çıkmıştır arkadaşlar. İndirip kurabilirsiniz. Şimdi güncelledim. Telefon hızında artış olmuş deniyor. Hiçbişey kurulu olmadığı için evet hızlı. Uygulamalar>>Koleksiyon altında ekstradan Facebook yer imi gelmiş. Onun haricinde yeni birşey henüz görmedim.

Edit: İlk güncellemeden sonra SIM Kart'ı takarak cihazı çalıştırdığınızda yaklaşık 5 dakika boyunca telefondan adam gibi yanıt alamıyorsunuz, kamera çalışmıyor mesaj gelip gitmiyor gelsede okunmuyor. Telefonu kapatıp açın herşey normale dönecektir. İlk yüklediğimde bin pişman oldum. Aşırı ağırlaştı diye. Ancak düzelteyim kesinlikle sorun teşkil etmeyen bir güncelleme. Sorumluluk kabul etmemekle birlikte kesinlikle tavsiye ederim...

peki arkadaşım sana bir şey soracam belki konu ile ilgilenen arkadaşlara faydası olur..şimdi benim nokıa x3 telefonum var ..pc suite ile bilgisayara bağlanıyorum..orda bana telefonun yeni güncellemesi olduğunu söylüyor..şimdi ben yeni güncellmeyei yaparsam telefonuma bişey olur mu ve öneriyor musun yeni güncellemeyi????????????????????????????
:oke::oke::oke:
özür

sorun değil =) öneririm tabiki kardeşim. Dediğim gibi telefonlar Türk menşei kodla satın aldıysan normal yollarla güncelle. Hiçbir sorun olmaz.

kankam3321

kankam3321

Üye
Bende x3 kullanıyorum. V8.50'ye güncelledim telefonu. Güncelleme sayfasında performans iyileştirmeleri diyor. Bende koleksyonlardaki facebook ve hızdaki değişiklik harici birşey göremedm henüz..

Güncelleme yapacak arkadaşlar beklemesinler ;)

Anußis

Anußis

Üye
kamerada iyileştirme oldugu açık dikkat edenler vardır belki

davut ali

Üye
gelen aramada.mesej sesi ve alarm sesi az çıkıyor ne yapmalıyım.normal müzik dinlerken gayet güzel ama biri aradığı zaman sesi az çıkıyor:(

sabah alarm sesini duymuyorum.uyanamıyorum ve işe geç kalıyorum:(bu soruna çözüm bulamzsm işsiz kalacğım arkdşlr????

Anußis

Anußis

Üye
yeni güncellemede bu ortadan kalktı. yani 8,5 ben yapmadım 8.40 var bende 4.30a göre süper cıkıyor mesaj sesleri

yusuf868

yusuf868

Üye
ben telefounu güncelleyen bazı arkadaşlarımın telefonlarında gördüm.telefon çok yavaşlamış.medya oynatıcıda sorun çıkıyor.internete girmiyor.ayrıca çektiğin fotoğrafları görmüyorsun...

arkadaşım kusura bakma ama benim içim pek rahat etmedi.bu yüzden daha güncellemedim bu sorunlar çıkarsa telefonla baya uğraşmam gerekecek:oke::oke:

Üst Alt