Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Tasarruf ampulleri tehlike saçıyor !

Tasarruf ampulleri tehlike saçıyor !

Avrupa Birliği’nin akkor ampullerle ilgili bir düzenleme yapması sonucunda, Avrupa Birliği sınırları içerisinde sadece C sınıfı enerji tasarruf belgeli ampullerin satışına izin verilecek. 1 Eylül 2012 tarihi itibariyle geçerli olacak olan düzenleme, Avrupa Birliği ülkelerinde akkor ampul satılmasını yasaklıyor.

Avusturyalı bir film yapımcısı olan Christoph Mayr, akkor ampullerle ilgili düzenlemenin, endüstrinin baskısı sonucu hayata geçirildiğini düşünen yüzlerce kişiden sadece bir tanesi. Mayr, ampul uydurmacası isimli bir belgesel film yaparak dikkatleri bu konu üzerine çekmişti. Mayr’a göre, akkor ampul yasağı Avrupa Birliği vatandaşlarının özgürlük haklarına yapılmış bir saldırı.

Peki Christoph Mayr ve onun gibi düşünenler tasarruflu ampullere neden karşı çıkıyor ? Enerji tasarrufu konusunda oldukça başarılı olan bu ampuller, diğer ampullere oranla daha uzun ömürlü. İşte bu özellikleri sayesinde tasarruflu ampuller tercih sebebi oluyor. Ancak insan sağlığına olan zararları, ikinci planda kalıyor. Çok küçük miktarları bile insanı zehirlemeye yeten Cıva, tasarruflu ampullerin içerisinde bol miktarda bulunuyor. Avrupa birliği beş miligrama kadar izin verse de, ampulün içindeki cıva miktarı ölçülemiyor. Yani insan sağlığı tamamen üreticilerin insafına bırakılmış oluyor. Viyana Teknik Üniversitesi Atom Enstitüsü, radyofizik uzmanı Georg Steinhauser ” Ben bu düzenlemenin çok büyük eksiklikleri olduğunu düşünüyorum. Çünkü bir ampuldeki cıva miktarı ancak ampulün kırılarak açılmasıyla tespit edilebiliyor ve bu sırada gaz şeklindeki bileşikler havaya karışıyor. Yönetmelikte bununla ilgili bir yorum yapılmamış. Bu analiz sonuçlarını dramatik bir biçimde değiştirebilecek sistematik bir hata yapıldığı anlamına geliyor ” şeklindeki yorumuyla durumu özetliyor. Steinhauser’a göre, Avrupa Birliği’nin tasarruflu ampuller için izin verildiği beş miligram cıva miktarını bırakın, bir miligram bile cıva soluduğumuz havaya karışmamalı.

Erol ELMACI

Maxicep haber editörü ve forum yöneticisi.

HABERE YORUM YAZ

POPÜLER HABERLER